1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. principesa

    principesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    101
    Мајки да прашам дали има правило од колку канали треба да тече млеко кога ке се стисне градата? Кај мене од по 3 дупчиња на градите излегува млеко. Дали треба од повеќе? Дали се уште не ми се пробиени сите канали? Веќе втор месец тераме со доење ама како да нема многу количина на млеко се измолзувам после доење ама во текот на денот максимум што собирам е 60мл.... Како да зголемам количина на млеко, а бебе е постојано на гради многу брзо е гладно.
     
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.040
    Допаѓања:
    75.802
    Пол:
    Женски
    А како напредува бебе? Тоа што не можеш да измолзиш немора да значи дека немаш. А постојано на гради може да е и ради грчеви, утеха..
     
  3. principesa

    principesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    101
    По мерките педијатар вика супер дека напредува и во тежина и во должина
     
  4. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.459
    Допаѓања:
    1.961
    Пол:
    Женски
    Ista sum i jas, vekje ne se ni izmolzuvam mi presedna...ad davam po 50,60ml po doenje deka mislam ne e dosta pa bljucka mlazovi, ali vikam neka višak bolje nego da gladuva haha isto super napreduva..7nedeli i dva dena sme
     
  5. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    2.322
    Допаѓања:
    9.034
    Пол:
    Женски
    Што можам да се напијам за главоболка со оглед на тоа дека дојам? Веќе 3 дена имам ,а денес и така појака е.(facepalm)
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    парацетамол
     
    На Bella Nella му/ѝ се допаѓа ова.
  7. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    2.322
    Допаѓања:
    9.034
    Пол:
    Женски
    Пиев мајка тоа,не ми помина,кафе со лимон,во темно седење и тоа не помага.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Nala37

    Nala37 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2022
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.098
    Пол:
    Женски
    Мајки настината сум, што да земам односно што делува побрзо, провен ургент Ц или Виранто капсули?
    И дали смеам беби прополис на Др.Бачев?
     
  9. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    можеш и ибупрофен
     
    На DELFINA81 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. principesa

    principesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    101
    Bitno dobro napreduvaat.... Ne znam se nadevam ke prodolzi I ponatamu da I stasuva mlekoto I da si napreduva Kako do sega.
     
    На Stela Maris му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.040
    Допаѓања:
    75.802
    Пол:
    Женски
    Па ако бљуцка поише од што испила ад, џабе даваш ад... и мојава деновиве ко да е гладна и ја оставам да виси на гради, нека стимулира ако и треба повеќе. Обично дојам еден подој една града, а вчера имав потреба да ја ставам и на двете.. Два дена по 5,6мин ми се тегне, прета, фаќа пушта... а ако ја тргнам плаче многу. А па кака многу подобро сега, намалени столици со убава жолто златна боја, погусто. Може па и сака да се мази само. Не бљуцка ич мојава, сега последно за 20 дена имаше качено 1060г. Градите ми се меки премеки, млеко поише од 20,30 неможам да извадам. Вчера требаше да излеземе и да ја оставам 2,3ч и сум молзела цел ден да соберам оброк.. собрав 90мл едвај. Тоа што не вадите млеко, особено по подој.. не е знак дека немате млеко.
     
    На merriel0 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.459
    Допаѓања:
    1.961
    Пол:
    Женски
    Djabe e, ali plače po nego. Kako baš tolku da i fali. Cica saat vreme, i posle plače, ako i dadam kje se smiri, nekogaš kje bljucne mnogu, nekogaš malku, nekogaš pa ništo..

    Više ne izmolzuvam, što je popila, popila je :D
     
    На merriel0 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sredstvo

    Sredstvo Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2024
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, сакам да прашам дали смее да се јаде јајце од препелица додека дојам? Се двоумев дека тоа е доста појако од обично јајце, па да не им пречи нешто на бебињата, затоа и прашувам. Ви благодарам
     
  14. Malatasirena123

    Malatasirena123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2019
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Провен ургент Ц се добри, ваљда можеш и беби прополис, мене ме интересира и за хербион сируп за кашлица дали некоја го има пиено, не пишува дека не смее за доилки,кога останав трудна го пиев, и јас сум со некоја блага настинка..
     
    На Nala37 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Karm3en

    Karm3en Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2022
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки
    Често добивам цистит, дали смеам да пијам таблети на природна база додека дојам?
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.040
    Допаѓања:
    75.802
    Пол:
    Женски
    @Spidy ај ти имаш искуство со замрзнато млеко... Извадив денеска и го ставив во обичен фрижидер да се одмрзне. Се пушти , па кесичката ја ставив во топла вода за да се стопли. Го ставив во шишенце и да пие бебе, се згрози.. па да и дадам, пак плукна (до душа и не сака баш да фати од прва шише), ама нешто ме натера го отворив да мириснам и мирисаше чудно многу. Ко некој јак мирис, не можам да го опишам... не на расипано, ама ко пластелин нешто така. Па три деца родив и не сум го пробала моето млеко, сега се осмелив и тоа, лизнав :rofl: Не беше ни кисело и сл, туку благо. Ама од шубе го истурив и во мијалникот имаше некое бело згустено парче :|
    17275654204665109313681747732612.jpg
    Го стиснав, затоа е здробено.. поспоено беше. Од што вака, нормално ли е? Кога ги мрзнам кесичките не ги легнував, туку ми се исправени замрзнати и млекото доле е (како кога ги тураш во кесичето). Ваљда не е расипано. Сега извадив и друга кесичка до утре да пушти, да видам што е работата...

    Едит: Ми текна на што ме асоцираше мирисот... на свински сапун :rofl:
     
    Последна измена: 29 септември 2024
  17. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.027
    Допаѓања:
    12.540
    Пол:
    Женски
    Од првата реченица знаев што ќе кажеш и сапунот на крај потврди.
    Млеко со висока липаза. Мрсно млеко. Зборевме нели пред некое време дека ни се прави поголем слој.
    Со првото дете не ми беше така, со второво накај 2от месец почна. Млекото оригинал мириса на сапун. Не е убав мирис, ама не е расипано. Моево бебе за среќа немаше фрка, си го пиеше. Ама има бебиња што го одбиваат. На гугл имав најдено некое чаре, да се става млекото на висока температура пред да се замрзне, така се неутрализира липазата. Не знам точно дека не сум морала да го правам, ама да пребараш одма ќе најдеш дека многу чест проблем е. И нема врска со замрзнувањето, и свежо да го оставиш млекото неколку часа истото ќе се случи.
    Лошо е што тоа можеш да го правиш со млекото сега што ќе го собереш, ама тоа што е замрзнато не може да се смени. Ако бебе не ти го пие, ќе ти пропадне.
     
    На warrior и mariz им се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.040
    Допаѓања:
    75.802
    Пол:
    Женски
    Она и свежо измолзено ако стоело 1ч на собна, не ми го пие ако не и го стоплам до посакуваната температура :D Вчера арно ја земавме со нас, го имав извадено за свекрва ми да и го даде додека не сме дома. Ама ја земав со мене. Вечерта кога се вратив ај викам ќе и дадам од тоа, а друго ќе измолзам за да не пропадне тоа. Така направив, измолзив друго и тоа го тргнав прво на страна. Ама дека не го сакаше замрзнатото, сепак тоа и го дадов и тоа го испи... Имам 10+ замрзнато :?: Баш ќе видам и ова вчера што го извадив дали е така... Инаку го чувам во кесички за замрзнување и тие во пластична кутија. Да не ми е грешка тоа?
     
  19. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.027
    Допаѓања:
    12.540
    Пол:
    Женски
    Не, тоа си е океј. Јас ги мрзнев легнати, и после како книги во пластична кутија вертикално ги редев. За да бидат наредени по дата, секогаш најстарото да го земам.

    Постарата не пиеше топло. Од фрижидер дирекно сум и давала, пиела. Јадење исто, морав да го оладам пред да и го дадам. И ден денес се јаде ладно, максимум млако.
    Овој сега си сака топличко. И млекото и кашичките. Секое дете приказна за себе.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.040
    Допаѓања:
    75.802
    Пол:
    Женски
    И другово исто мириса (60мл ми беа само овие замрзнати), не го сакаше. Му ставив чај Бекутан од анасон малку и го испи. Ако не бива, така ќе правиме... Инаку исто ми се наредени по датум и го вадам најстарото. Молзам и сега чат пат (многу спие навечер и сабајле сум бомба во двете). Плус хака ставам на доење и се собира 20,30мл и тие ги ставам во различни шишенца во фрижидер, а после на иста температура ги спојувам и замрзнувам. Замрзнувам и за да има ако треба да одиме некаде без неа и за каши понатаму. Сега кога беше поднастината па и извадив од тие првите со колострум... :)
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.