1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    1.020
    Пол:
    Женски
    Што е финтата што не вадам капка на пумпа? 7 месеци е бебе, не сум користела пумпа до сега, само на цицање е...ама викендов ќе морам да го оставам со баба. Има некоја финта за одмолзување? Електрична имам, се е ок со пумпата, убаво се мести брадавицата, може 20мин си пумпа, капка не вадам!!!
     
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.924
    Допаѓања:
    75.570
    Пол:
    Женски
    Ај пробај сабајлечки молзи.. како пумпаш на која јачина? Јас пример почнувам со масажа (она брзо влечење на секое, но слабо), потоа на неколку секунди зголемувам јачина и стигам до една јачина кај што почнува убаво да влече млеко и тука ја оставам да вади. Побарај и видеа на јутуб.. со пумпата која ја имаш.
     
    На Secret-Angel7 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    1.020
    Пол:
    Женски
    Два дена пробувам вака навечер ова време кога заспива бебе. Почнувам одма со молзење програма, од најспоро кон најсилно. Баш ќе пробам сабајле...малку паника ме фати
     
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.924
    Допаѓања:
    75.570
    Пол:
    Женски
    Абе има доилки и кои не можат да извадат млеко, а успешно дојат. Без паника, ако е на неколку саати излегувањето да израчунате кашичка нешто да јаде тој период ако не успееш да извадиш млекце. Адаптирано обично доени бебиња тешко прифаќаат, па којзнае дали би ти пиело ако не успееш да молзеш..
     
    На Secret-Angel7 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Има некој искуство со одмрзнато млеко кое бебе не го пие и има многу лош мирис и вкус? Читав дека до некој хормон може да биде ама не знам.. Неколку дена на сабајле се молзев и третиот ден ги собрав и замрзнав. У фиоката од замрзнувачот има и други работи дали од тоа може да е?
     
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.924
    Допаѓања:
    75.570
    Пол:
    Женски
    Читај една страна назад, истото го прашував :)

    Ова го направив прееска на молзено, да видам дали така ќе мириса...
     
    На warrior му/ѝ се допаѓа ова.
  7. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.445
    Допаѓања:
    38.731
    Пол:
    Женски
    Со првото склдирав млеко и кога го одмрзнував многу лошо мирисаше и не беше убаво, а и не го пиеше. Не знам од што така, ама еден куп млеко фрлив
     
    На warrior му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.924
    Допаѓања:
    75.570
    Пол:
    Женски
    Тоа е дека млекото било многу калорично со многу масти. Јас прееска анасон и ставив и така ми го испи. Расипано не е... Ако не го сака и со анасон (дека уште 10тина имам така замрзнати), ќе го искористам на бањање во кадичка :D А другите нови што ќе ги мрзнам, прво ќе ги загревам ако ми успее тоа..
     
    На warrior и forumce им се допаѓа ова.
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.336
    Пол:
    Женски
    Расипано млеко смрди. Во секунда ќе ти се слоши да го мириснеш а не па да го испиеш.
    А ваквото млеко не е вкусно, не е благо како обичното млеко, ама ништо не му е, во смисла сосема е во ред да се пие.
    Со првото дете сум го пробувала секое одмрзнато млеко, баш благ вкус имаше. Сега со второво имам вакво сапунасто млеко, мене ми е многу гадно, малиот го пие без проблем. Сега веќе и ад пие, и со тоа немав мака да воведам. Јадач си е на се :)
     
    На merriel0, mariz и forumce им се допаѓа ова.
  10. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.445
    Допаѓања:
    38.731
    Пол:
    Женски
    Ова пред 7 години беше. Тогаш не ни прашав, ми беше гадно, малата не го пиеше и го фрлив
     
  11. merriel0

    merriel0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2023
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    413
    Пол:
    Женски
    @mariz @Spidy каква луда работа... Јас фрлив неколку кесички млекце... Баш таков вкус имаше.
    У каков прав момент се дешава муабетот. :hug:
     
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.336
    Пол:
    Женски
    Фрлив и јас две, имав некој проблем со замрзнувачот и убедена бев дека се одмрзнале и пак замрзнале, зошто претходно 2 месеца не беше такво. И третиот пат маж ми му даваше од млекото, пола испиено, и тогаш сфаќа дека нешто не мириса убаво. И тогаш видов дека не му смета на бебето, почнав да гуглам и најдов што била работата.
    Најинтересно ми беше дека не само што не ми беше такво млекото со првото бебе, не ми беше такво и со ова на почетокот. Ама ова бебе јаде 2-3 пати повеќе од првото, така да млекото се сменило да биде покалорично да одговара на неговите потреби. Сега веќе не се молзам, бебе има 3 оброка и плус му давам и ад ако сме излезени, иначе баш ме интересира дали сега тоа липазата е намалена кога има оброци.
     
  13. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.583
    Допаѓања:
    2.396
    Мајки кога ви дојде менстурација? Еве 10.5 месеци има малото, се уште се доиме, нема ни м од менструација.
    Со првото ми дојде кога имаше 7 месеци, ама на 6 месеци прекинав со доење.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.170
    Допаѓања:
    5.296
    Пол:
    Женски
    Баш пред некој ден со колешка правевме муабет, со царски доела, добила после 12месеци. Со второто, а со првото после 11, исто царски и доела, и после 12етиот е бремена хахах, пошо мислела дека нема да фати.:lol:
     
    На Isabel му/ѝ се допаѓа ова.
  15. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.089
    Допаѓања:
    896
    Пол:
    Женски
    Na 4ri meseci, na doenje
     
    На Isabel му/ѝ се допаѓа ова.
  16. IvIv

    IvIv Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Ве молам за совет.
    Дали некој има искуство бебе од комбинирано па само на АД порсди прекин на млеко. Денес добив водени гради дали можам да се префрлам на комбинирано. бебе 6месеци.
    Благодарам на секој совет.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Со првото ми дојде на 2ри месец. Сега бебе е 11 м и уште ми нема дојдено. И двете на доење.

    Едит: Првото, првите 2-3 месеци беше само на молзено!
     
    Последна измена: 30 септември 2024 во 12:48
    На Isabel му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.583
    Допаѓања:
    2.396
    Не сум за такво изненадување :rofl:, имам две дечиња, живи и здрави да се, доста ни се. Имав тешки бремености, се плашев и за второ дали да одам. Само се прашував до кога вака со менструацијава. Секако ќе појдам на гинеколог кога ќе направи годинка малиот.
     
    На Feniksgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. merriel0

    merriel0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2023
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    413
    Пол:
    Женски
    Да јасно, и јас имав сличен муабет со замрзнувачот па затоа мислев исто расипано па одма фрлав... Си го пробав ја млекцето, незнам зашто толку се гадат луѓево... :D
    А твоето бебле е веќе пораснато, скроз си едуцирана и тертип си имаш... А ја со Мариз тука сме 12 дена разлика. И двете ни се љубителки на цицка скроз, мојава недојадена е 24/7 а напреднува 1400 за 1месец, па сигурно затоа такво искача млекцето...
     
  20. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.336
    Пол:
    Женски
    Големата е скоро 6год, а малиот 7 месеца. Таа и ден денес не јаде, а тој имаше 1800 качено првиот месец. Секое дете приказна за себе, затоа и млекото е различно.