1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    700
    Пол:
    Женски
    2риот месец. :drunk:
     
    На Isabel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Elly989

    Elly989 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2024
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    153
    Мајки совет за иритирани брадавици? Дојам (или се трудам) ама веќе се иритирав ме можам маица да облечам :( користам Ланолин али слаб ефектот поради честото доење :(
     
  3. ForeverME

    ForeverME Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2024
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Не знам каква маст користиш ама јас се разранив цела од неправилно доење. Само ова крема ми помогна,за еден ден ми поминаа брадавиците. 4064F3DE-9175-412D-9C43-C7CB4DBB93DB.jpeg
     
    На Bannana и Elly989 им се допаѓа ова.
  4. Elly989

    Elly989 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2024
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    153
    Очигледно и јас не дојам баш правилно :(
     
  5. Marsi*

    Marsi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2023
    Пораки:
    781
    Допаѓања:
    999
    Мене ми рекоа ако осеќам како иглички да ме боцкаат, не е правилно доење.
    Го користев исто овој маст погоре што е постиран и ми помогна.
    Ама подоцна јас повеќе се измолзував, ама кога цицаше бебе не ме болеше скоро воопшто.
     
  6. Stone

    Stone Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2024
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Мајки ајде мала помош за прв пат трудница.Пробувам да се обучувам малку повеќе околу тема доење па баш многу работи ми се нејасни.
    1.Каква пумпа да купам?Дали најскапата е секогаш и најдобра?
    2.Како ќе знам дека имам млеко и дека бебето е нацицано за да не го ставам на другата града?
    3.Кога треба да се измолзувам и дали ми треба пумпа за две гради ?
    4.Што ако во моментот можеби немам млеко а бебе сака да цица?
    5.Како ќе знам дека ми се намалува млекото?
    6.Дали некој има искуство со рамни брадавици и доење?
    7.Дали има врска пумпата ако имам рамни брадавици?
    8.Дали ако ми се разранети (крвави) брадавиците бебето треба да цица?И дали ако во млекото има крв при пумпање од разранети брадавици треба да го пие или да се фрли?
    9.Дали има врска колку време бебето цица?
    Може звучи премногу смешно но ете прашања милион а сакам да сум спремна.
    Да напоменам купив и курс за доење но сметам дека повеќето различни искуства подобро ќе ме спремат.
     
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.924
    Допаѓања:
    75.570
    Пол:
    Женски
    Пази, ако си во можност и од Скопје викни си ја Јасна. Јас се изнамачив месец дена партал ме направи... рани за кои требаше терапија со креми (антибиотик, кортико)... ланолин џабе мачкав, дури и овој на Медела. А бебе машала алчно беше, влечеше залепена како пијавиче. Левата уште ми е со дупка и ме боли, длабока рана и никако да заздрави асално. Особено перидов нешто лудува на цице и додека цица ми ја влече на сите страни со ржење :D Мора длабоко да фаќа, барај и видеа на јутуб.
     
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.924
    Допаѓања:
    75.570
    Пол:
    Женски
    Леле многу прашања ти се ова :whew: За секое прашање, тема на широко... Добро што си земала курс за доење, убаво е пред пораѓај доста работи да знаеш. Доењето се учи.. учи и мајката, учи и бебето. Многу трудници мислат дека не мора ништо да знаат, ама и те како треба...
    1. Пумпа имам од 1200ден, real bubee од Али Експрес, електрична двојна. Задоволна сум, за рамни и мали брадавици е само дека има мала плитка инка. Пумпата е и повеќе од одлична за тие пари.
    2. Ако бебето нема жолтица и не е успано, само ќе ти каже дека е гладно :D Плус се следат мочани и какани пелени.
    3. Ова ми е трето бебе и прв пат користам електрична. За првото и второто бев со рачна пумпа. Првото беше само на доење, a второто поради разни причини и на адаптирано. Третово 2м веќе е само на доење. Со тоа што молзам чат-пат (молзев почесто ради многу разранети брадавици), сега поретко дека полека ги опраив. Молзам сабајлечки дека имам бебче кое спие многу и сабајле сум бомба :D Ама ќе се регулира и тоа полека...
    4.Млеко доаѓа обично 3,4,5ти ден. Па додека не надојде, се дава ад. Тие денови повеќето родилки се во болница... па и таму ќе ти надојде, да немора и дома да купуваш адаптирано. Моето бебе од прв ден цицаше стимулираше, примаше колострум некоја капка и ад и даваа 1,2,3ти ден. 5 дена бев во болница, како надојде млеко бебе беше само во соба со мене и не ја дохрануваа веќе. Дома продолживме само на доење.
    5. Бебе нема да полни убаво пелени, нема убаво да напредува, ќе плаче ако е гладно...
    6. Јас дојам со рамни, затоа партал ме направи бебе :D Ако се рамни, бебето убаво треба да вовлече и од ареолата и самото си формира брадавица. Со рамни мака ќе имаш само кога ќе си препуна првите денови... тогаш тешко е да се вовлече и ареолата од што се полни. Јас тие денови ставав вештачка брадавичка, но како омекнаа ја тргнав. Подобро бебе да цица без неа, стимулацијата е друга.

    Ќе изнаучиш се и од кога ќе се роди. Убаво е да имаш некоја претстава што те чека... ама секое бебе различна приказна и различна борба со доењето :) Трето ми е, па замарам во групава од кога се породив:lol: Ќе си прашуваш се накнадно...
     
    На Stone му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.928
    Допаѓања:
    12.334
    Пол:
    Женски
    1. Не ти треба најскапа, и ако омаш прво земи на заем. Со првото дете имав рачна Медела, ми ја дадоа откако била користена за 2 деца. Супер ми се најде. Со второто добив електрична Филипс, исто сум многу задоволна. Освен за power pumping што одзема многу време, сосема доволно е и единечна.
    2. Ќе преќине да цица, најчесто одма заспиваат првите неколку недели. Ако му дадеш од една страна и не е најадено, ќе плаче, ќе брка со устата како да бара цице.
    3. Зависи за што се молзиш. Јас собирав за во фрижидер. Молзев после секој подој додека имаше вишак млеко на почеток. После молзев само како замена за подој ако не сум била со бебе, пиело млеко од шише, па јас да го заменам тоа што го испило.
    4. Ќе цица на празно и ќе стимулира да се создава повеќе млеко. Ако ич нема, ќе дадеш и малце ад додека да надојде, ништо страшно. Во болница им даваат од старт, барем во Мк.
    5. Бебе ќе биде гладно. Тоа дека ќе ти се меки градите, или не вадиш многу со пумпа не значи ништо. Ако бебе спие и има полни пелени, има и млеко.
    6 и 7. Јас немам искуство со рамни брадавици, ама верувам дека со помош на правилна техника и/или силиконски брадавици може да се надмине тој проблем.
    8. Крвта е небитна. Ако течело малку крв, а бебе цицало, нема ни да знаеш дека го испило. Прпблемот е ако имаш рани ќе те боли, а на бебе ништо не му е и розево млекце да испие. Не се фрла во секој случај.
    9. Секое бебе своја приказна. Првото цицаше 3-5мин само од една страна. Второто 12-15 мин од двете страни. Знам и за бебиња што цицаат и по 40мин. За мирна глава, може на преглед кога ќе одиш да го мерат, па да го доиш 5мин, па пак да го мерат. И ќе видиш колку пие. Некоја груба математика се прави така, со првото баш и споредував со шише, отприлика исто пиеше како на мерењето што искочи.

    И од мене дополнително инфо, ако сакаш да доиш само ставај бебе на града. Во болница кога бев, доаѓа педијатар и прашува "цица ли бебето", цимерката одговара "ама јас немаж млеко", и докторката и вели "не тњ прашав дали имаш за цицање, туку дали цица". И да има и да нема колострум/млеко, битно е да има побарувачка за да после има и продукција.
    И на крај ако од било која причина не успееш да доиш и тоа е во ред. Убаво е да имаш желба, да се спремаш, да се информираш, ама најбитно е бебе да е најјадено и сакано, што апсолутно може да биде и без мајчино млеко.
     
    На Stone и DaftyCrafty им се допаѓа ова.
  10. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.089
    Допаѓања:
    894
    Пол:
    Женски
    1. Kikka boo Leia elektricna super e dobra cena i brka rabota. Spored mene ako imas mleko zatrebuva pumpa ako treba da izlezes da zavrsis nekoja rabota da moze da se izmolzis.
    2. Ke znaes deka e nacicano koga ke se smiri, nema da place, ke ja pusti samo gradata. Na pocetok, prviot mesec ke odis ednas nedelno na kontrola i taka ke znaes deka napreduva. Ako se nacica od ednata grada nareden podoj ke mu dades na drugata.
    3. Izmolzuvanje ako imas visok mleko. Bebe nacicano a dvete gradi polni kamen. Koga ke gi stisnes da prska mleko. Ne ti treba pumpa za dvete gradi
    4. Nemoze da nemas mleko celo vreme kako sto bebe cica mleko se sozdava, priroda e toa ne se sekiraj mnogu. Koga ke potporasne ke mu treba poveke mleko za da cica i togas gradite poveke proizveduvaat.
    5. Ako gradite ti se meki i koga ke gi stisnes silno ne izleguva mlekl..
    6. Silikonska probaj ama ne go zaucuvaj so taa, probaj da ja trgnes i bebe da prodolzi da cica.
    8. Mene mi bea malce krvavi bradavicite prvite denovi ama bebeto cicase..ke stavas lanolin od medela za brzo da pomine
    9. Nema vrska spored mene. Mene mi barase po 15 pati na den prvite meseci i sekogas razlicno cicase, kolku ima potreba tolku. Znaci koga ke zaplace togas e gladno ke mu dades da cica. Site bebinja razlicno nekoi na 2,3 saati cicaat podolgo, nekoi baraat pocesto moze i 2 pati vo eden saat da pobara

    Ne se sekiraj se e prirodno. Bebe koga ke se rodi koga ke ti go stavat na grada samo pocnuva da cica. Jas uste bev na boks i mi go donesoa bebeto odma fati da si cica.

    Najbitno e fatot na bebeto. Znaci gradata nasoci mu ja kon ustata koga ke mu bide ubavo otvorena za da ne te boli
     
    На Stone му/ѝ се допаѓа ова.