1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    1.122
    Пол:
    Женски
    Вадев на пумпа само додека цицаше. Пробав така со масажи, па со јак интензитет, ама пак ни капка. Успеав да извадам за да ја помине вечерта. Му извадила баба му 120мл во шише. Пивнувал, па го гледал зачудено шишето и испил само 20 мл. и си заспал (facepalm) Следен пат давам ад и крај, не го поминувам пак овој стрес за на крај да го фрлам тешко изваденото млекце :)
     
    На Bannana и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  2. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    774
    Допаѓања:
    726
    Пол:
    Женски
    Замисли како ни е на нас што се молзиме нон стоп ;( хорор
     
    На intj_girl, mariz, dead.flower23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    1.122
    Пол:
    Женски
    Капа ви симнувам жими се! Преголема жртва правите со молзењето.
     
    На Bannana, DELFINA81, intj_girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.042
    Допаѓања:
    75.807
    Пол:
    Женски
    Тоа мислам најтешко од се е... капа ви симнувам :l: Јас уште се борам со левава града и дупката на неа, па повремено ја одмарам и ја молзам.. Го чекам денот да прекине да боли како и на деснава :sweat:
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    774
    Допаѓања:
    726
    Пол:
    Женски
    Страшно тешко е, веќе преспивам ноќи па ми е малце полесно, ама тоа е…
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  6. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.237
    Пол:
    Женски
    Нема потешко. Јас само првиот месец се молзев и да продолжев ќе стигнев до депресија сигурно, среќа што почна да цица детево па сега сме супер да чукнам во дрво.
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Stone

    Stone Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2024
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Илјада различни мислења имам прочитано околу пумпите.Стварно не знам за што веќе да се одлучам.Некој совет што да зимам дали да е некоја марка,како да мерам за делот околу брадавиците пред да купувам?
     
  8. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.453
    Допаѓања:
    5.795
    Пол:
    Женски
    Јас сеа треба здравје во ноември да се породам, за пумпа одлучив да не зимам додека не се породам, зашто не знам дали ќе имам млеко. А реално не се ефтини. Би ти препорачала исто.
     
  9. Stone

    Stone Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2024
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Другарка само што се врати од болница за два дена маститис направи поради многу млеко па трчаа по пумпа.Не би сакала да сум во таква ситуација затоа сакам повеќе мислења макар и да не ја купам унапред да знам бар што да земам ако има потреба
     
  10. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.453
    Допаѓања:
    5.795
    Пол:
    Женски
    Другарка купи и тоа не баш ефтина, и немаше капка млеко, за џабе ја зема. Не можеме да се ослонуваме на секое искуство. Не значи дека исто ќе поминеме.
     
    На marrisa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Stone

    Stone Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2024
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Повторно ќе се повторам,дури и да не ја купам однапред добро е да знам што да барам и какво искуство имаат мајките со кои брендови на пумпи како и мерењето на брадавиците.
     
  12. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.453
    Допаѓања:
    5.795
    Пол:
    Женски
    Оке смири се. Ти кажав искуство блиско… не ти ставив пиштол на глава.
     
  13. Stone

    Stone Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2024
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Не ја гледам потребата за да ја полниш темава со глупи одговори,крајно повеќе сме цивилизирани од ова ниско ниво.Прашањето не беше ниту еднаш за дали имал некој потреба или немал потреба.Истражувам искуства од мајки за да ми помогне во изборот на пумпа.
    Доколку се најде увредена во моите прашања ,навистина ми е жал:l:
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.453
    Допаѓања:
    5.795
    Пол:
    Женски
    Не ја гледам ни јас потребата така да се обраќаш, ама. Сакав само да ти споделам искуство. Секое добро.
     
    На Stone му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.042
    Допаѓања:
    75.807
    Пол:
    Женски
    Јас не познавам жена да немала ни капка млеко. Ако не ставала бебе да цица, може да. Мада и така мене ми надојде 2 тони млеко со второто. 3 дена ни ја допрев, ни цицаше (на кислород беше), па ми надојде премногу. Не го вадев и баш дека не го вадев и не стимулирав, ми секна. Нема шанса, ни капка да немала... незнам тоа вродено нешто да има проблем со градите, па да немала... Има жени кои не можат да извадат со пумпа, а дојат.. тоа да. Боље рачна некоја да имате во старт, не прескапа... за стимулација и за вадење на одвишок млеко додека бебето е успано од жолтица, нема сила итн. А после ако тоа бебе не фаќа убаво да цица, а имате многу млеко.. може да земете и електрична поскапа. Јас имам двојна електрична од 1200ден, одлична е. Вади скроз исто како и Меделата :)
     
    На DaftyCrafty и Stone им се допаѓа ова.
  16. Stone

    Stone Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2024
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    На која фирма ти е електричната?
    Ти благодарам премногу на одговорот.
     
  17. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.453
    Допаѓања:
    5.795
    Пол:
    Женски
    Еве немаше воопшто млеко и си е на АД детето. Едноставно немаше млеко, со се проба и нема. Затоа и си реков ќе почекам да видам како ќе биде па ќе земам здравје. Има аптеки цело време достапни.
     
  18. Stone

    Stone Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2024
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Аптеки има достапни цело време,но треба да знаеш што бараш во аптека.Не е само најскапата да ја купиш некогаш,колку што читам има разлика од пумпа до пумпа.
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.042
    Допаѓања:
    75.807
    Пол:
    Женски
    Real Bubee е, од Али Експрес е. Има мислења на форумов за неа. Јас сум презадоволна од пумпата. Џабе пари е, а и брзо стига од АлиЕкспрес. И @angel4444 ја користеше истата. Нека сподели и она има позитивно искуство од истата. Е инката е само помала, за мали брадавици. Ако си со големи, нема да ти одговора... Има и на јутуб видеа од истата, види. Јас сеуште молзам од левата чат-пат и сабајлечки кога сум преполна, а бебе е 2+ месеци.
     
    На Stone му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Stone

    Stone Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2024
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Кај мене е проблемот што мислам дека имам рамни брадавици,големи ми се градите.Не знам некогаш ете знаат да се оформи затоа и не знам како да мерам и каква пумпа да барам .Баш па и дека се рамни сметам дека обавезно ќе ми е потребна пумпа за да повлече пред да почне бебето да цица.