1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.453
    Допаѓања:
    5.795
    Пол:
    Женски
    Мене па ништо не ми стига од али експрес, а сеа во ноември треба да се породам здравје. Нема ни коа да стигне.. и да нарачам.
     
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.042
    Допаѓања:
    75.807
    Пол:
    Женски
    И јас сум со рамни.. :) Едино додека бев мнооогу полна, камен градите првите денови не успеваше бебе да ме фати и ставав вештачка брадавичка. Како омекнаа, од самата ареола си вовлекува и формира брадавичка бебче. Трето ми е и ради тие рамни брадавици, парче ме направија на почетокот... :sweat: Особено ова третово алчно... За помали и рамни брадавици и мала инка одговара..
     
    На Stone му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Stone

    Stone Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2024
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Ептен ми е паника тој момент.Знам и за силиконските и тоа ќе си набавам.Се си мислам дека ради тоа партал што ќе ме направи нема да успеам да издржам да дојам,а не би го сакала тоа.Јас со големи гради а рамни брадавици не знам што да барам :sweat:
     
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.042
    Допаѓања:
    75.807
    Пол:
    Женски
    Е чудна работа, поскапиве работи стигаат брзо :D За кафемат додаток од 1200 ден за две недели ми стигна, со достава од пошта до пред врата :rofl: Сега порачав нова пумпа на 27ми септ, безжична за во градник и во петокот веќе стигнала во Мк. Најверојатно неделава и ќе ми ја достават. Ја начекав од 3000ден, на 1300. А ситни ефтини работи, порачани во февруари, март.. сега ми стигаат :lol:
     
    На Feniksgirl и sani99 им се допаѓа ова.
  5. DaftyCrafty

    DaftyCrafty Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2020
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    @Stone од искуството со првото, на почеток кога ми дојде млекото имав минимално и мислев дека имам рамни брадавици па одма купивме пумпа (ова на 5от ден откако се породив). Мм зема електрична од Локо кроко Леа на Кикабу и со неа минимално стимилирав млеко, брадавиците се оформија, ама малку вадев со пумпање. После тоа золва ми ми даде рачна на Медела и со неа излегуваше многу поголема количина, стигнав до 100мл од града.
    Ова е моето искуство, од тоа што сум поминала рачната некако мислам дека е подобар избор (било кој бренд, не мора најскапа), сама си одредуваш јачина на вакуум, колку и како ќе ги стимулираш градите. Секако ова е само мое скромно искуство и мислење, ти ќе си одлучиш сама.
     
    На Stone и mariz им се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.042
    Допаѓања:
    75.807
    Пол:
    Женски
    Брадавицата е битна.. Дека ако е мала инката, а голема долга брадавица.. ќе удира во пластиката напред брадавицата и нема да се влече млеко од неа. А со мали рамни и мала и голема инка нема да имаш гајле. Јас имам средни гради.. 80,85ка сега во доење носам. Јас си ја викнав Јасна и ме реши одма со раните...
     
    На Spidy, Stone и DaftyCrafty им се допаѓа ова.
  7. Stone

    Stone Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2024
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Ете претходно не ни размислував за рачна пумпа,си викав кој ќе држи ќе стиска рака ќе ми падне.
    Прво ми е па стварно не знам ништо.
    Се си мислев електрична е подобро бидејќи можеш да бираш повеќе различни нивоа и се тоа.
    Ептен сум незапознаена со ова значи.
     
    На DaftyCrafty му/ѝ се допаѓа ова.
  8. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    964
    Пол:
    Женски
    Jas ja imam leia ama super si vadi mleko
     
    На Stone му/ѝ се допаѓа ова.
  9. DaftyCrafty

    DaftyCrafty Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2020
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Верувај со истото размислување бев и јас, затоа му кажав на мм да купи електрична и со страв ја пробав рачната кога ми ја понудија и тотално го сменив мислењето.
     
    На mariz и Stone им се допаѓа ова.
  10. Stone

    Stone Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2024
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    @DaftyCrafty , @снежана2023 , @mariz Дали сметате дека има врска брендот на пумпата ,без разлика рачна или електрична во контекст на вадењето на млеко?
    Не знам на што попрво би потрошила пари,дали на рачна да е поскапа,дали на електрична.
     
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.042
    Допаѓања:
    75.807
    Пол:
    Женски
    Јас со првите две со рачна бев. Со првото успевав 100-150мл да извадам. Чико имав рачна... и ств е така, вакумот сама си со одредуваш и брзината. Е сеа што рака ќе набилдаш, тоа е друго :D Првото само на доење ми беше, а вадев по потреба и исто ради рани на левава брадавица. Со второто поради разни многу причини доев и давав ад од втор месец, доев со неа до 5м само... и третово цица и пие молзено чат-пат. Така терам зошто и породилно рано ќе заврши дека бев на патолошка, па ако се враќам одма на работа да знае да пие и од шише. Плус и замрзнувам.. За да не истече "рок" на замрзнатото, вадам од најстарите чат-пат и мрзнам ново молзено :)
     
    На DaftyCrafty и Stone им се допаѓа ова.
  12. Stone

    Stone Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2024
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Како си задоволна од Чико рачната?
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.042
    Допаѓања:
    75.807
    Пол:
    Женски
    Јас да не ја земев оваа (тука фалена на форумот, затоа ја земав), ќе купев рачна на Чико. Таа со првото супер ми се погоди, но ја подарив. Со второто имав Авент, со неа не се ни сеќавам што правев... хаотично ми беше искуството. Таа пумпа незнам ни каде завршила, само пластичната кутија ми е дома :D

    Едит: Сега ми текна. Авентот ја подарив уствари, а Чико ја дадов на другарка и ми изгуби некое делче и пумпата не работеше.. затоа за второто ја купив уствари Авентот.
     
  14. DaftyCrafty

    DaftyCrafty Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2020
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Мислам дека @mariz убаво ти пиша. Јас имам искуство со Медела рачната, ама мислам дека принципот на работа кај сите е ист. Можеби кај електричните има некои финеси во смисла на опции за вакуум, брзина и сл. од понудените програми во самата пумпа и во зависност од произведувачот. Инките се најважни, Медела мислам дека имаше 2 големини на инка. Мене оваа на Кикабу ми заврши работа солидно, сега и за второто си ја користам повремено. Јас не би одела на поскапо, а ако имаш некој да ти позајми уште поубаво, пробај па ептен ако сакаш купи си.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. dead.flower23

    dead.flower23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    456
    Пол:
    Женски
    Јас 3 ипол месеци се молзам на 2 саати тешко ми е особено навечер али брзо се измолзувам за 10минути. Педијатар денес ми рече ако многу бара навечер може чајче да му давам
     
    На intj_girl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.070
    Допаѓања:
    944
    Пол:
    Женски
    И немој да земаш, еве јас позајмив божем на авент пумпа, едвај 10 мл од двете гради, не ми беше јасно што е проблемот. А вака кога ќе стиснев имаше млеко, фрустрации до немај каде. После во консултација со една жена која се разбира во доење и тоа и е работа ми рече дека мојата брадавица е мала и не е за оваа пупма а повеќето пумпи се толкави во големина 23, 24 -ки. Замисли да плеснев 12.000 и да ме ми ја фаќа градата (facepalm)
     
    На Feniksgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.070
    Допаѓања:
    944
    Пол:
    Женски
    Мајки да ве прашам по колку време од града е доволно за да се нацица две неделно бебе? Ми рекоа да ја ставам по 15, 20 мин на една града, па да и ја понудам другата. Но активно 20 мин од града ретко фаќа, 10 мин да и останатото време повеќе спие на града или ја цуца брадавицата само. Не знам дали и е доволно.
     
  18. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.070
    Допаѓања:
    944
    Пол:
    Женски
    Нова сум во ова па ме интересира, зошто толку често се измолзуваш?
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.042
    Допаѓања:
    75.807
    Пол:
    Женски
    Не дои, не цица бебето. Го храни само со молзено млекце. Ексклузивно молзење е тоа...
     
    На dead.flower23 и Laura7 им се допаѓа ова.
  20. angel4444

    angel4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    718
    Пол:
    Женски
    Да не беше пумпата јас ќе го изгубев млекото и сега немаше да сме на ексклузивно доење. Бебко имаше жолтица и немаше сила да цица, бевме на ексклузивно молзење недела ипол. Молзев на точно 2 часа, последните денови од двете гради вадев 160 мл :D вишок за мачкање брадавици :lol: Отпосле бебко фати сила, фати цице и пумпата и шишињата ги пикнавме у кутија на најгорната полица у кујна, да не ги гледам :D
    Сите што сте на ексклузивно молзење сте за мене натчовечки хероини и суштества :l: Јас за недела ипол молзење, стерилизирање, миење ослабев 18кг и мислев дека глава ќе изгубам...немав спиено и јадено со денови...
    П.С слична пумпа порача другарка од фб страна некоја Пики играчки..
     
    На kozuf, Giiirl23, dead.flower23 и 3 други им се допаѓа ова.