1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.070
    Допаѓања:
    944
    Пол:
    Женски
    Колку сте суеверни сеа ми спомнаа демек додека доиш, ради млекото навечер да не сум излегувала. Прв пат слушам за ова, е сеа дали само првите 40 дена поима немам. Познато вие ова на вас?
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.459
    Допаѓања:
    1.961
    Пол:
    Женски
    Јас пијам лактил по две дневно, лакта микс пет шолји, и домперидон таблетки 3х1 па пак слабо млеко пак сме на дохрана, мислам и џабе тоа пијам ама ај
     
    На Laura7 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.459
    Допаѓања:
    1.961
    Пол:
    Женски
    Хахахаха свашта 8)
     
    На Laura7 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. dead.flower23

    dead.flower23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    456
    Пол:
    Женски
    Да не претера или чај или капсули се пие
    :wasntme:
     
  5. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.921
    Допаѓања:
    68.989
    Пол:
    Женски
    Додека доиш воопшто навечер не се излегува и ролетни спуштени. Мала шала. Глупости се тоа слободно излегувај си :inlove:
     
    На Laura7 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. angel4444

    angel4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    718
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека е премногу. Плус премногу чај дехидрира ако не пиеш вода. Од лично искуство, еве 2 месеци дојам, за млеко само стимулирање - бебето да цица / измолзување зависи кој што како.
    На почеток се молзев на секои 2 часа, не пиев ништо, млеко буквално течеше по мене како што одев. Откако фати да цица на почетокот исто, до скоро сега знае да протекува но ептен мала количина, скоро ич. Сега се трудам секој ден да пијам 1 шолја лакта микс и 1 чај од ким, нормални шолји за кафе..
    + совет многу пиење вода и топли купки.
    Лактацијата сеа ми е регулирана и се лачи толку колку што претходно исцицал ( колку што му треба ). Си качува на килажа, обавезно бљуцка што значи има и вишок.:)
    Плус да не се плашите од меки гради, константно ми се меки а млеко има фул :D
    Претходниве 2 дена буквално цицаше без прекин, со цел да поттикне поише млекце, што ти значи природа..:wasntme:
    Денес еве 6 подои по 10 мин лева, 10 мин десна града, се најадува фул бидејќи има поише млеко и он посилно влече..3 пати ми бљуцка само се пресоблакаме :lol:
     
    На Elly989, mariz, merriel0 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.070
    Допаѓања:
    944
    Пол:
    Женски
    :D
     
  8. merriel0

    merriel0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2023
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    Да убаво ти спомнале, во чајот нема електролити кои ги има во водата, така да гледај да внесуваш и вода.
     
    На Laura7 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. merriel0

    merriel0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2023
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    Да бе, да нема на бебле и мои алиштенца да се сушат навечер надвор, и после зајдисонце да не сме излегувале надвор. Јас мислам све тоа е суеверие и бабини деветини, језда мене ме отупеа со муабетот свекрвата и мајка ми и btw само за леонки било ова...
     
    На mariz и Laura7 им се допаѓа ова.
  10. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    2.123
    Пол:
    Женски
    Зошто и чај од ким?
    Колку е големо бебето? Ова за по 10 минути подој прашувам, зошто убаво цица сигурно.
     
    На angel4444 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. merriel0

    merriel0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2023
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    И јас редовно пијам чај од ким, као убаво е за стомачето на бебле, нели викаат на бебе 3 зрна ким да превријат во вода и да се даде водата на бебе... Епа да не давам вода, ја си го пијам чајот. Пола кесичка ким го ситнам малце и во тегличка го попарувам па го пијам цел ден.
     
  12. merriel0

    merriel0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2023
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    И десна и лева нудиш на еден подој? Како сфаќаш дека треба да смениш града?
     
  13. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    964
    Пол:
    Женски
    Ако ти е полна другата со млеко, тврда дај и и од таа да цица ако не само од една. Јас само тогаш и ја давам другата за да ја испразни ако се насобрало млеко
     
    На merriel0 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. merriel0

    merriel0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2023
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    Да да секогаш давам да ја цица и другата ако ми е полна... Него како се знае дека е празна првата за да се понуди втората.. или временски 10 минути со 10 минути? @angel4444
     
  15. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.070
    Допаѓања:
    944
    Пол:
    Женски
    Јас проценувам така што многу омекнува таа што ја цица и полека намалува и бебе со цицање и само пупката на крај ја цуца и сфаќам дека е скоро испразнета и ја нудам другата. Временски отприлика првата ја цица 15 мин или 10 мин активно, зависи кога како и втора отприлика толку 10 некад и само 5 по активно и заспива и толку нејќе веќе и ја кревам.
     
    На angel4444 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. angel4444

    angel4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    718
    Пол:
    Женски
    Исто :D плус и во родилиште така ме советуваа за да не дојде до мастит..10-15 мин пример лева
    ( омекнува, се смалува, повеќе се мачи да влече при крајот ) менувам десна и го оставам сам да се тргне ( зависи 10/15 ретко 20 минути ), за следен подој да го почнам со таа претходно што сум завршила ( десната ) заради предното и задното млеко.
    Инаку, бремена ислушав куп вебинари и предавања за доење и не ми беше за верување тоа со различното млеко. При молзење и те како увидов - првите млазови лесни, проѕирно кремави како вода, понатака густо, крем, лепливо млеко одеше.
    Може затоа побрзо цица бидејќи се заситува брзо со овој ритам на предно/задно млеко.
    Запишувам секој подој времетраење и која града инаку, да :rofl:
    П.С ако не ги исцица двете, се деси 2-3 пати да заспие и да не сака втората, мислам дека ќе ми експлодираше..одма под топол туш и масажа се среди..
     
    Последна измена: 9 октомври 2024
    На Laura7 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. angel4444

    angel4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    718
    Пол:
    Женски
    Па и во лакта микс има ким :D Го пијам чајот и после ги џвакам семчињата..грдо е ама мислам поише делува од Лакта миксот, така барем јас забележав :) Читни по нет, прекорисно е.. Бебко е инаку 2ипол месеци без 2 дена :)
     
  18. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    2.123
    Пол:
    Женски
    Da znam deka ima. I kim i anason stimuliraat laktacija, mislev za nesto posebno da ne se zema
     
    На angel4444 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.042
    Допаѓања:
    75.807
    Пол:
    Женски
    Кимот мислам не стимулира млеко, тој е за грчеви...

    Јас инаку дојам на еден подој една града. Меки ми се, ама ја оставам убаво да си ја испразни едната.. другата за другиот подој. Вака од старт дојам, по кило ипол качува бебе за 1м :D И мене ми се закачи деновиве без прекин цицаше, градите пача :rofl: Немаше ни време да се дополни и дури и паника ме фати нешто да не не е ок со млекото... Ама еве од вчера пак сум полна и цица на 2,3ч. Ноќта ја спие, сврзува првото заспивање по 6,7ч без будење. Станува цица, па тера уште 2,3ч...
     
    На Lady Miami, Elly989 и merriel0 им се допаѓа ова.
  20. merriel0

    merriel0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2023
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    Да баш така и иако што напишале функционирам со нудење втора града т.е. десерт. Да си прашам да не има некоја екстра цака зашто сепак дојам без курсеви, чисто инстинктивно. Во болница само ми кажаа имам млеко и да си ставам силиконски брадавици (ама успеав и без нив) никој ништо нит ми покажа нит бутур. Од видеа што иам гледано :tmi:
     
    На Lady Miami и mariz им се допаѓа ова.