1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. snowwhite.24

    snowwhite.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2023
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    482
    Пол:
    Женски
    Кога се почнува со пиење на чај? Дали уште во бременост се препорачува нешто или се пијат само доколку нема доволно млеко отпосле?
     
  2. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    12.546
    Пол:
    Женски
    Отпосле. Може да имаш многу млеко па да си направиш проблем баш првите денови кога бебе едвај цица. Почекај барем 3-5 дена по пораѓај, па ќе видиш дали има потреба.
     
    На snowwhite.24 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Elly989

    Elly989 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2024
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    173
    Ne ja budis za da cica? Mene mi e zal moevo go budam na sred nok taka ubavo pospano, posle mu go remetam sonot, ama mi rekoa da ne go ostavam noke bez cicanje barem na 3-4 h max da cica ;(
     
  4. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    2.123
    Пол:
    Женски
    И ким и анасон и копар... стимулираат раб на жлезди па затоа се ставаат и во тие чајни мешавини...
    Качуваме ние 1.300 месечно, но кога ке пробам само на доење ма саат, саат ипол бара и како тече денот се скратува времето и на крај не може да заспие од што е ненајаден. Може би имало доволно да влече поубаво, ама ми заспива на цице.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Зошто е потребен преглед на градите неколку месеци по доење? Знам дека треба да се прави ехо, но како е поврзан тој преглед/можните проблеми со доењето?
     
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.042
    Допаѓања:
    75.807
    Пол:
    Женски
    Станува накај 3,4, ако заспала 21,22ч. Ако заспала цврсто 11,12 ич не станува, тек 6,7 сабајле. Ама мојава е 2+ месеци.
     
    На Lady Miami и Elly989 им се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.042
    Допаѓања:
    75.807
    Пол:
    Женски
    Кимот е за грчевите, затоа и на бебе се дава. Мајката со внесување исто ќе го пренесе преку млекото. На гугл баш спротивно пишува, дека го регулира млекото да не дојде до премногу млеко... изгуглај баш.
     
  8. Elly989

    Elly989 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2024
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    173
    Bas ubavo, i ti mozes da si odmoris. Moeto e 2 nedeli, moram da go budam seuste.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  9. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.605
    Допаѓања:
    14.591
    Пол:
    Женски
    Бебе кога ќе е гладно ќе стане. Од прв ден не будам бебе и тоа и патронажната и педијатар ми кажаа, да не будам ако спие. Ќе си стане кога ќе е гладно. Плус толку мало, нема сигурно да спие 5-6 саати без млекце.
     
    На Spidy и Elly989 им се допаѓа ова.
  10. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    2.123
    Пол:
    Женски
    Од стручна литература ми е информацијата. На гугл излегува се сешто. Затоа го има и во Лакта микс. Види го составот баш.
    Затоа се добри чаевите за доење, зошто освен што регулираат млекце и на бебето му помагаат за варење. Мада јас си давам чај од неколку зрнца анасон.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    2.123
    Пол:
    Женски
    Јас не би го будела, освен ако треба повеќе да напредува па така ти кажале.
    Мене и тие две будења ми се премногу зошто тешко презаспивам. Едвај чекам да врземе цела ноќ.
     
    На Elly989 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.605
    Допаѓања:
    14.591
    Пол:
    Женски
    Дали е можно од неизпразнета града , да се направи како топче во градата? Малата е на АД. Немавме успешна приказна за доење и покрај целиот труд. Молзев и давав се додека имаше. Сега не сум молзела неколку дена, а знае да ми прокапе некоја капка. Сега на туширање приметив топче на едната града.
     
  13. WhiteCat33

    WhiteCat33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    775
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Да мене така ми се прави само на едната града особено на вечер ако давам ад и не цицал како топче имам под градата
     
  14. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    543
    Допаѓања:
    473
    Пол:
    Женски
    Мене ми се појави топче на едната града, бебево 8 саати не цицаше. Бев во Ремедика кај Наде Петановска и ми кажа дека е проширен млечен канал и има задршка на млеко. Ставам ациди борици и масирам под туш ама уште стои.
     
    На BellaBibi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.605
    Допаѓања:
    14.591
    Пол:
    Женски
    Мојата воопшто не цица. Се молзев, ама и тоа преќинав. Баш под аеролата ми е. А таа града и потешко вадев млеко и ептен многу време требаше. Денес прв пат приметив и паника ме фати малце. Одма закажав ехо на гради, да си бидам раат во главата.
     
  16. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.605
    Допаѓања:
    14.591
    Пол:
    Женски
    Кај нас е доста подолго празнењето на таа града. Закажав ехо тек во среда термин што ми одговара.
     
  17. Elly989

    Elly989 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2024
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    173
    Моето беше испишано со 2.5 кг и со жолтица. Ми беше кажано да форсирам доење да не дехидрира и падне во килажа. Иначе ми се плаче да заспијам а да станам кога дете ќе посака само, без аларми и сл :)
     
    На Lady Miami му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Elly989

    Elly989 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2024
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    173
    Претпоставувам било над 3 кг родено? Моето беше малечко 2.5 само па затоа.
     
    На Lady Miami му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    543
    Допаѓања:
    473
    Пол:
    Женски
    И јас мн.се исплашив, среќа докторката ме прими истиот ден. Кај мене е само на цицање, ама ете од тие два дена што беше мн.успана ми се појави и си стои. Не се секирај, од млекото ти е
     
    На BellaBibi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    12.546
    Пол:
    Женски
    Додека се дои не се прави преглед на гради. Неколку месеца по престанување на доење, тогаш треба. Ако прегледуваат додека доиш, во 24 часа може 10 пати да се смени состојбата, зависи колку млеко има.