1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    2.123
    Пол:
    Женски
    Дали некоја успеала од комбинирана исхрана (доење + ад) да премине само на доење?
    Се ми се чини бадијала е се. Дали дека не влече убаво, си заспива на цице... се изморив веќе.
     
  2. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    1.122
    Пол:
    Женски
    Се зависи колкаво е бебушче. Ако сте на некоја доза над 100мл ад скоро па невозможно е. Јас 3 месеци со првото од петни жили се мачев да бидам само на доење...ама како растеше се повеќе сакаше шише, а се помалку да цица
     
  3. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.804
    Допаѓања:
    6.976
    Пол:
    Женски
    Да не те разочарувам ама мене синко ми се одби од цицање 1 месец откако дадов дохрана ад. Со сила му бутав да цица, вриштеше. На крај се откажавме од доење.
     
  4. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.237
    Пол:
    Женски
    Дали смеам да дојам, имам 38.2 температура? И дали смеам парацетамол да се напијам?
     
  5. merriel0

    merriel0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2023
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    Ете ме, се препотувам од парацетамол цела вечер, бебе у рака ми спие на цицка...
     
    На intj_girl и Lady Miami им се допаѓа ова.
  6. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    2.123
    Пол:
    Женски
    Ние сме од почеток со ад. Таман ке направам повеќе млеко тој не влече, ке ми се направат грутки. И пак ке стивне млекото, и морам да дадам ад. Бевме на 2 флашички, намалив на една, па пак на 2, па сега сме на 3 дневно. Едноставно си влече малку и си заспива на цицка. Го будам, го чепкам, ама веќе не ми успева. На флашичка не прави така. Веќе 2 ипол месеци сме, баш се разочарав...
     
  7. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    2.123
    Пол:
    Женски
    Можеш парацетамол и јас го доев го имав 37.8. Ми рече педијатарот ако сум настината со маска да го дојам. Ама со бебе е неизводливо со маска да си цело време.
     
    На intj_girl и merriel0 им се допаѓа ова.
  8. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.804
    Допаѓања:
    6.976
    Пол:
    Женски
    Исто на 2 месеци почнав со 1 шише ад. Како почнав одма ми се намали млекото. Па ајде уште една, па ајдее уште една. Се инаетев викам ај во спиење ќе цица. Неколку вечери така, сабајлето се буди се дере од глад ама буквално дерење. И баталив. После тоа му нудев цело време преку ден се додека скроз прекина ќе цицне еднаш и ќе вика.
    Јас не се трудев нешто многу, пробај со расоблакање да не ти заспива може ќе успееш да тргнеш ад. Ама не се разочарувај ако не бива, ќе си порасне бебе секако.
     
    На Lady Miami му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    2.123
    Пол:
    Женски
    Ке порасне да. Само ептен бев упорна и на града. Ке спие на цицка ама нема да влече. Киснев по цел ден така. И на крај само со молзење ми успеваше да појачам млеко.
    А ке пие од флашичка па ке фати цицка. Не се буни. Само не се најадува. И дотур на млеко се намалува.
    Уште 5-6 дена ке напнувам. Ако не бива, тоа е.
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  10. A.V.S 91

    A.V.S 91 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2023
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Јас успеав. Кога излеговме од болница беше само на дохрана. Го ставав на града често и измозивав после секое доење за да надојде млеко,но се додека му давав дохрана беше многу поспан. Откако почнав да ги намалувам дохраните почна поактивно да цица. Беше тешко и психички и физички, намали околу 50 гр на килажа но на 40 дена веќе беше само на доење.
     
    На Lady Miami и dead.flower23 им се допаѓа ова.
  11. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    2.123
    Пол:
    Женски
    2ипол месеци сме. Ама ми даваш надеж, има некаква шанса.
     
    На A.V.S 91 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. _budaletinka*

    _budaletinka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    1.002
    Пол:
    Женски
    Јас женски да се пофалам после 2ипол месеца доење со силиконски брадавици бидејќи неможевме да ја фатиме брадавицата без нив бидејќи ми се поголеми конечно цицаме веќе без нив 1 месец какво олеснување нема попарување миење сушење навечер конечно веќе овој цел месец да поспијам и јас после доење навечер. :inlove:
     
    На WhiteCat33, intj_girl и Laura7 им се допаѓа ова.
  13. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    944
    Пол:
    Женски
    Жени дали додека доите избегнувате некоја храна која е потешка, како грав, леќа, зелка, цвекло? Едната докторка вика да ги избагавам дури и јаболкото да го лупам пред јадење, а другата па ми вика како не јади сѐ, ако тоа не јадеш што ќе јадеш сега во есен. И сега не знам дали да почнам да ги јадам, до сега ги избегнував.
     
  14. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    543
    Допаѓања:
    473
    Пол:
    Женски
    Јас само грав и луто не јадам, друго се. Претходно со ќерката се имав исфрлено, само на месо и компири бев 4 месеца па пак имаше грчеви :)
     
    На Laura7 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    944
    Пол:
    Женски
    Колку време ги држите бебушите после доење да ждригнат? Го тапкам некогаш по 10, 15 минути но се случува да не ждригне и го легнувам. Дали да го држам повеќе минути додека да ждригне или може и така да го легнам?
     
  16. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    2.201
    А зошто не пробаш да се молзиш и наместо ад да му дадеш од твоето млеко со шише? Јас после мастит така правев, престанав ад да давам молзев после секој втор подој пд двете гради и тоа млеко му го додавав со шише, после тоа останавме само на доење. Со мозлењето и ќе стимулираш за млеко. Чисто како предлог ти давам не ме сваќај погрешно. Моето искуство е така.
     
  17. Elly989

    Elly989 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2024
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    173
    Moeto ako ne zdrigne i go legnam, znae da povrati ili da ika 20 minuti taka da go tapkam ako treba i pola cas
     
    На Laura7 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    964
    Пол:
    Женски
    Probaj po malce ako ne mu smeta na bebeto jadisi umerena. Taka vo sistina priracnikot pisuvase umereno od taa hrana ama ako mu smeta ne ja jadi
     
    На Laura7 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    964
    Пол:
    Женски
    Posle 15min legni go ako zakenka posle nekoe vreme zemi go sigurno saka da podrigne
     
    На WhiteCat33 и Laura7 им се допаѓа ова.
  20. Elly989

    Elly989 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2024
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    173
    Od start mi bese kazano od patronaznata sestra da ne pijam kravjo mleko dodeka dojam bidejki ke mu smeta na bebeto. No sto e so mlecni proizvodi? Jogurt, sirenje, pavlaka..dali smee da se konzumiraat? Sepak se od kravjo mleko :(
     
    На Laura7 му/ѝ се допаѓа ова.