1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    964
    Пол:
    Женски
    Jas piev mleko i jadev mlecni ne mu smetase na bebe
     
  2. A.V.S 91

    A.V.S 91 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2023
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Ja od start jadev mlechni proizvodi i toj beshe na kombinirana ishrana, no na 3 i pol meseci neshto se poremetija kakite, stanaa techni i ligavi, mu se javi krv vo stolica i pedijatar mi kazha da isfrlam mlechni proizvodi. Se izgubi krvta no na mikrobioloshki test izleze deka nema dovolno dobri bakterii i Dr. veli deka ako jadam mlecni mozhe da mu smetaat, da napravat int.na laktoza ili vospaluvanje nekoe koe ke se manifestira so krv vo stolica
     
  3. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    2.123
    Пол:
    Женски
    Да, те разбирам.
    Од вчера почнав на секој саатипол-два да се молзам и на месо и јајца повеќе ми е исхраната... Денеска како малку повеќе млеко од вчера, а утре ке видиме.
     
    На WhiteCat33, intj_girl и Bubamaricka им се допаѓа ова.
  4. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    2.201
    Течности пиј повеќе, кај мене многу ефект имаше сок од јаболко. Со лесно мајка
     
    На Lady Miami му/ѝ се допаѓа ова.
  5. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.237
    Пол:
    Женски
    Молзи се после доење за да ги празниш градите до крај, плус и полесно тече млекото после доење, повеќе ќе извадиш и чаевите за доилки пиј си ги.
     
  6. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    2.123
    Пол:
    Женски
    И сок од јаболко, и чај од кај Стојанови и Хип за доилки ако немам време да спремам овој од билки и вода после секое доење... удрив на најјако :)
    Ова за измолзување после доење, дали веднаш по доење или пола саат до саат? Не знам кај прочитав на пола саат до саат требало. Јас гледам да е почесто. Ама после доење обавезно.
    Само попладне мнг слабо млеко имам. Синока малку цицна за заспивање пред 20ч. Во 22ч едвај 10 мл извадив од двете. Утрово пред да стане ги празнев до крај, извадив 120 од двете, а последен подој пред 3 часа. Нормално е ова?
     
    На sani99 и Bubamaricka им се допаѓа ова.
  7. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    2.201
    Јас одма после доење се молзев со електрична пумпа од двете гради. После секој втор подој. Така ми кажаа на лекар кога бев заради маститот. Нормално е попладне да има помалку млеко така да молзи се пред пладне за попладне да имаш шише да дадаш ако не е доволно најадена беба од цицањето. И знам дека е мачно ама и навечер една тура можеш да се измолзиш не знам како сте со спиењето. И вода навечер пиј исто кога стануваш за доење обавезно чаша вода за да се наполнат градите.
     
    На Lady Miami му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.804
    Допаѓања:
    6.976
    Пол:
    Женски
    Имам читано дека во попладневните часови се намалува млекото, а за сметка на тоа се произведува помасно млеко, покалорично.
     
    На sani99 и Lady Miami им се допаѓа ова.
  9. Elly989

    Elly989 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2024
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    173
    Dali gledate na saat kolku vreme cica bebeto? Kazano mi bese od patronazna deka treba da cica 20-30 minuti na edna grada. Moevo cica lakomo 10 min i zaspiva. Celo vreme se prasuvam dali e dovolno?
     
  10. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    964
    Пол:
    Женски
    Ако крева доволно на килажа значи ок си цица. Некои цицаат повеќе пати на ден пократко време некои помалце пати на ден подолго време. Јас никогаш не гледав на саат туку според контролите колку напреднала пошто на почеток се на една недела, десет дена
     
  11. Elly989

    Elly989 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2024
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    173
    Moevo napreduvase ko sto treba do pred 1 nedela, sega stagnira. Ne znam dali e vrzano so cicanjeto ili so grcevite sto ja iscrpuvaat :(
     
  12. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    964
    Пол:
    Женски
    Ќе ви каже педијатарот најдобро, ти пробувај повеќе пати ставај ја на града да цица
     
  13. Elly989

    Elly989 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2024
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    173
    A dali gi menuvas gradite pri podoj ili cica na edna grada samo?
     
  14. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.237
    Пол:
    Женски
    Јас неколку дена се молзев одма после доење и тоа рано сабајле, буквално кога ќе се тргне јас ја ставав пумпа, така пумпата повеќе вадеше и успевав ем детето најадено ем јас уште 100 мл од едната града, 50 од другата вадев. После баталив кога видов колку брзо го пие измолзеното, а мислев залихи ќе правам.
     
  15. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    964
    Пол:
    Женски
    На една града еден подој пошто моето многу често цица и на секој подој на една града
     
  16. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    543
    Допаѓања:
    473
    Пол:
    Женски
    Kolku naplaka Jasna za konsultacija doma?
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.042
    Допаѓања:
    75.807
    Пол:
    Женски
    1200ден. Мене и ваучерче ми даде од 500ден за Ананас. Си купив авент 3 стаклени шишиња со плус цуцла за 1500ден. Ем беа намалени + ваучерот.. :)
     
    На marrisa, merriel0, Carpe Diem New и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Elly989

    Elly989 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2024
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    173
    Dali si zadovolna od sovetite? Imase li promena?
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    17.042
    Допаѓања:
    75.807
    Пол:
    Женски
    Се каев што порано не ја викнав. Бев со рани на двете гради и сама што не направив да се оправам... дојдов до крвови, плачев и доев. Дојде ми помогна како поубаво да фати бебе, увиде што е проблемот (многу млеко и бебе поради тоа лошо ме фаќаше, па ми укина чаеви и таблети за лактација), ми даде 3 креми да мачкам за да излечиме рани. Се опраивме брзо, сега успешно си дојам без болка :inlove: Знае левава да ме заболи (таму голема длабока рана имав), ама не е страшно како што беше :sweat:
     
    На Elly989, merriel0 и DaftyCrafty им се допаѓа ова.
  20. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    2.123
    Пол:
    Женски
    Која пумпа користеше? Мануелна или електрична?
    Користам рачна на Chicco, добра е, ама нон стоп миење, па бришење. Дури да ја избришам и наместам, поминале 15 минути. Плус пумпање...
     
    На intj_girl му/ѝ се допаѓа ова.