1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.627
    Допаѓања:
    4.146
    Пол:
    Женски
    Мајки, ви благодарам многу на сите за советите! :inlove: :* Веќе ги применуваме.

    Од ноќеска бебево почна да цица :party: :party:, по 10-15 мин од града. Како за почеток со лежење, а после ќе усовршуваме и други позиции. :)
     
    На Tigerspassion, Kaetana, mal.ecka и 13 други им се допаѓа ова.
  2. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    За цреме на менструација м.млеко моме само да го смени малку вкусот, млечните каналчиња малку да се потстеснат, но млеко се има и ќе се има.
    Прво добивање ми беше на неполни 4мес од пораѓај. Еве го 13мес е малиот и добивам секој месец редовно. Разликата е што менструацијата вака обилна никогаш не ми била во последниве 20+год. Никогаш нит приметив некоја разлика дур малиот цицал. Еве успешно се доиме 13ипол месеци од прв ден кога ми го донесоа.
    Уживај и дој без разлика на менструацијата млеко си имаш и ќе си имаш. Не мисли на тоа и не се оптеретувај со мисли.
    Ти посакувам убав, лесен и долг стаж на доење.
     
    На emkaemka, Mimmi39 и Jana2770 им се допаѓа ова.
  3. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.627
    Допаѓања:
    4.146
    Пол:
    Женски
    Мајки, точно е дека околу 20/21 ден надоаѓа повеќе млеко?
     
  4. Dalia93

    Dalia93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2018
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Јас имав такво искуство. Прво бебе ми е, точно три недели имав проблем со градите и на 21 ден ми надојде многу и почна да тече убаво низ каналите. Тогаш и бебето почна пократко да цица.
     
    На Mimmi39 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Мамички на колку време отприлика цицаат вашите мали 6+. До пред месец дена едвај на 4-5 саати сега едвај 2,5 издржува и право бара да цица дури ми е чудно а сега почнавме и со дохрана и ништо не сака сама цице.
     
  6. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Dali.lebot I.kiflite bi bile.pricina.za.gasov kaj.bebe?
     
  7. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Да да.
     
    На Mimmi39 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    Da bidam iskrena nikogas od samoto raganje do prestanok ne sum brolela saati koga ke sum videla deka saka sum davala nekogas cical od glad nekogas od emocionalna blizina sepak kako rastat taka se svesni za se okolu sebe i baraat zastita i ljubov sekoja majka si go znae svoeto dete
     
    На Skorpija25, emkaemka, sofi2107 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Lejlaah

    Lejlaah Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2018
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Моево цица ама пак бара ко да не му стига. Ко да немам стискам излага понекогаш ништо не излага. Давам понекогаш и дохрана пред некој ден ми излезе мастит. Дои од двете додека може. Ама што знам некако ми изгледа слабо млеково што да правам не знам дали е до царскиот што е вака или пак е до исхраната ? И ако е до исхрана што да внесувам повејќе за јако млеко ?
     
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Нема слабо/јако млеко. Секое млеко си е таман за бебето на мајката. Чим си фатила и мастит значи бебе не се доцицувало. Батали ад и бебе на цице нек дреме
     
    На Kaetana, Skorpija25, emkaemka и 9 други им се допаѓа ова.
  11. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Јади се, разновидно, овошје и зеленчук. Јади редовно. Пиј течности. И дај на бебе цел ден да е на цицка. ;)
     
    На Skorpija25, emkaemka, Dalia93 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Dalia93

    Dalia93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2018
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Туширајте ги градите со топла вода и малку масажа пред да цица да се опуштат каналите и остави го подолго нека стимулира. Ќе имаш доволно млеко не мора дохрана. Колкаво е бебчо?
     
    На Lejlaah и kukla21 им се допаѓа ова.
  13. Lejlaah

    Lejlaah Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2018
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    За 6 дена 1 месец ќе прави
     
  14. Dalia93

    Dalia93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2018
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Не му треба АД тогаш. Тоа што се случува е нормално. Внимавај на маститот. Масирај се, молзи се постојано кога имаш време. Кај и да е ќе ти се регулира млекото. А ако кенка и се грчи не се плаши, со кај три месеци ќе има бебе развојни грчеви. Првите три месеци се општо многу тешки ама издржете.
     
    На emkaemka, Lejlaah и Mimmi39 им се допаѓа ова.
  15. Jana2770

    Jana2770 Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2018
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Се сложувам потполно.
    Моево е 2 и пол месеци, и имало доста периоди така како што кажуваш цело време да бара да цица. Еве баш и сега сме во таков период. Нормално е да мислиш дека немаш доволно млеко, ама не е тоа причината сигурно. И свекрвами и ред други ми велеа да не немаш млеко.. па да не ти е слабо млекото..така да давај му да цица колку сака и не се замарај. :)
     
    На Dalia93 и Lejlaah им се допаѓа ова.
  16. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.656
    Допаѓања:
    51.762
    Пол:
    Женски
    Мајки малово ми има точно 4 месеци и сме само на доење.Досега беше супер но во последно време приметувам послабо ми напредува вака мирен е и супер спие и јас пијам Лактамикс па мислев да пробам и од тие табети за повеќе лактација? Иако сме утре на педијатар сакам да слушнам ваше мислење?
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Како што расте, нормално е помалку да напредува, не може да биде напредокот со истиот континуитет како во првите три месеци. До пет полни треба да ја има дуплирано родилната тежина, а на година триплирано. Тоа е просечен континуитет во развојот. Ако напредува во килажа како во првите три месеци, на година би имало 20 кг што е килажа за дете над три години. Ако си е детето весело, цица, редовно полни пелени, немаш причина за грижа, а чај можеш да пиеш ако сакаш. Таблети мислам дека нема потреба.
     
    На mal.ecka, duffi, sofi2107 и 3 други им се допаѓа ова.
  18. СноуБол90

    СноуБол90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2017
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    855
    Пол:
    Женски
    Lugje moevo place vristi nekje da cica :( a go stavam ma cicka dva tri pati ke procica i place iskustvo nekoj? Btw i gradite meki pamuk poveke od 20ml nema koga se
    Molzam
    I toa edvaj se polnat
     
  19. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Колку е старо бебето?
     
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Гарант околу 3тиот :)
     
    На duffi, sofi2107, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.