1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    7.029
    Пол:
    Женски
    Од старт нудам само една града. На два часа го доев, првите два месеци по еден саат цицаше дека беше мрзливо бебе. Само на доење бевме. Сега за 5 мин. е готов :)
     
    На bella.s и karak им се допаѓа ова.
  2. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    И јас од старт нудам само една.
    На следен подој другата.
    Така се навикнав. Бебе првите 3 месеци напредуваше по 1кг, 1.200кг. На ексклузивно доење.
     
    На Seduction, babydust, FreeMind и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.035
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки, јас дојдов:hai:
    Мојава принцезичка има 6 дена. Цица од прв ден.
    Мене ми дојде многу млеко и страв ми беше да не ми направат грутки и се измолзував после доење. Малава ја будам на 2 часа кога успејам, но кога е убаво најадена не сака да се буди околу 3,4 часа, ја штипкам абер нема:yawn:
    Ја дојам од таа што ми е потврда што повеќе ме боли, до крај. Ако ептен ме болат двете тогаш и давам од двете по малку да ми олесни, ако не ме боли премногу или ке се најаде и не сака да ја фати и другата ја измолзувам па ако и се цицка и ја давам таа измолзената :)
    Сега за сега супер ни оди. Убаво си цица и не ме боли како почетокот. Имав ранички, ме советуваа сестри да се мачкам со моето млеко на брадавиците и да се исуши на собна темп. И да ви кажам делува(y)
    Денес се измолзував еднаш и ја доев ама чудни ми се меки градиве обично ке пукнат.
    Дали вие што си имате доволно млеко пиете чај за доилки ??:*
     
    На lackygirl, karak, Ygritte и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @Eni.r добро дојде мила :hug:
    Јас пијам и чај и сок за доење. Иако ми се полни градите.
     
    На Eni.r му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Лелел мене ме болат кога ќе ми надојде млеко, како жештина осеќам.... Се мислев дали да земам чај за доилки.... Немам пумпица, бебка ги празни градите.... Прво давам една, па нареден подој друга града... Не знам дали да ја одмолзувам.... После секој подој спие по 3-4 часа, ја прашав неонатаологот ми рече супер е, имаш убаво млеко.... Е сега ме буни тоа што овие два дена постојано кака уз мочкање... Не знам дали е нормално така....? Засега сум задоволна.... Здравје за понатаму....
     
  6. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @Ygritte чим те болат користи ја масажава пред доење не треба многу време, а ќе се чувствуваш подобро со гаранција.
    1341A26F-3242-407E-898A-BE5D08D0D0F3.jpeg

    Јас секој ден пред подој на почеток ја користев по препорака (слика еден и два ).
     
    На sofi2107 и Ygritte им се допаѓа ова.
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Во врска со менувањето гради на подој... Со првото дете неколку месеци менував на двете гради по 20 мин да цица, детето си напредуваше редовно по 1кг месечно.
    Со второто решив од старт да нудам само по една на подој, и исто така си напредуваше по 1кг месечно.
    Така што мој заклучок е дека е сеедно. Само да споделам искуство.
     
    На Seduction, mimiiiii, sofi2107 и 7 други им се допаѓа ова.
  8. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.252
    Допаѓања:
    21.765
    Пол:
    Женски
    @Ygritte нормално е на почетокот скоро на секое мочкање и да е покакано бебето, се чисти уште. После некое време ќе му се проретчат столиците дневно.
    @Eni.r јас од старт пијам чај за доилки на Хумана, по две чаши дневно. Не знам колку и дали влијае, ама ете уште го пијам дека вкусен ми е :)
    Сега ви се полни градите како топки, некогаш ви се чини ќе ви испукаат од млеко, затоа што уште не е воспоставена лактацијата, односно колку пие бебето толку да се произведува. Кога ќе ги осетите градите меки тоа не значи дека се празни или дека немате млеко, туку дека се воспоставила лактацијата. И јас бев исто како вас на почетокот, па членките од тука истово ми го кажаа :)
     
    На Eni.r, Ygritte и Milaаа991 им се допаѓа ова.
  9. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Увин чај не се препорачува во бременост и доење. Состојката е добар диуретик и преминува во мајчино млеко. Диуретици од овој тип може да намалат лактација а постојат и други опасности од билката uva ursi.
    Разговарај за алтернатива со доктор, може има посоодветна терапија.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.085
    Допаѓања:
    20.856
    Пол:
    Женски
    Јас го доев повеќе од десната, од почеток левата не ја сакаше но успеавме и таа да ја разработиме :) и ден денес од левата помалку цица и ми е помека, додека па десната сеуште се дуја иако бебе цица на 2 сати, еве денес 3 месеци правиме и сме само на доење, чајче мн ретко пие, еднаш на 2-3 дена. Одлично напредува сигурно има сега 8200 г според моиве пресметки а можеби и повеќе ;) лакомо бебе имам ама и татко му бил таков.
     
    На Ygritte и Milaаа991 им се допаѓа ова.
  11. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Има ли правило до кога тече млеко од двете гради при доење, знам дека со текот на време се средува тоа ама не памтам што како беше точно?
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Колку сакам да имам такво лакомо дете. Ама ништо. Моево се погоди поабено на мене. (facepalm)
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Кај мене уште тече, 9 месеци е. Мислам дека до крај ќе биде вака ако цица од двете гради.
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  14. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Нема правило.
    Кај мене дали првите 2 недели така течеше, и тоа по малце капнуваше.
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    И мене ми тече во исто време... А и мнооогу потам дури дојам....
     
    На bella.s и lackygirl им се допаѓа ова.
  16. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.252
    Допаѓања:
    21.765
    Пол:
    Женски
    Кај мене течеше ко од чешма буквално првиот месец, од едната го дојам, од другата страна утоп мајцата. Сега повремено ми тече, не на секој подој и не во толкава количина.
    За потењето, првиот месец и јас се потев, се случуваше гола да се соблекувам од што имав бранови на топлина. Сега и тоа се регулира :)
     
    На bella.s, FreeMind и Ygritte им се допаѓа ова.
  17. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    И јас. Мислев дека само до мене е. И нозете ужасно ми жежат.
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  18. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Не е правило само со една града на еден подој, во некои случаи може и да дојде до подоцнежно намалување на лактација. Следете го бебето колку пие и ако гледате дека му треба уште понудете ја и другата града. https://ibconline.ca/one-side-or-two/
    Прочитајте ја статијава од Џек Њуман, за што и да имате двоумење побарајте на сајтот, нема подобар од него кога станува збор за лактација и доење.
     
    На Kaetana, Ygritte, lackygirl и 3 други им се допаѓа ова.
  19. aceee99

    aceee99 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2017
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.150
    Пол:
    Женски
    Devojki mz sto da pravam eve 3 medeli se borime so toa me cica ako e rasonata korni placi denes od 7 ipol cicacw vo 12 na rucek i od sise malku i na mene nz so da pravam vaka ja stavam korni place mora sa e zaspana da se razbudi odma.stom ke gi otvori ocite da e dadam da cicat inaku posle ne faka samo pisma ne mi gi saka dojkive od sise i davam piee ama pak i so sila i so sise nz malku mi e oslabeno samk 300 grama za 3 neseli a super si napreduvase bucka bese
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Има намалено тежина или качила само 300грама за три недели? Многу нејасно пишуваш, не користиш ни знаци, ниту пак се знае каде почнува, каде завршува реченицата. Ако качила само триста грама за три недели, а има повеќе од три месеци, во ред е, нема да качува со ист интензитет како првите три месеци. А ако бебето намалило тежина, тогаш обавезно консултација со педијатар.
     
    На FreeMind, sofi2107 и lackygirl им се допаѓа ова.