1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Ноќеска малово стана само еднаш за цицање а обично на два саати станува.
    И сабајле левата града ќе ми експлудираше и ме болеше цицаше ми олесна,но образите ми горат од што ми се топли и црвени а темпрература немам.
     
  2. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    И мене тоа ми се случи пред два дена, мислев камења имам на мене и боли ужасно.Пумпа ми помогна многу, болеше едно 5мин ко некој за гради да ме штипе, ама после ептен ми олесна. Пробај сама или со пумпа да се олесниш така навечер.Јас топла бев ама немав тем. Ама мораш да ги испразниш одма градите за да олесни :)
     
  3. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Јас се измолзував првите месеци на работа. Тоа затоа што сакав да му даваат мајчино млеко кога не сум дома, одев во смени и мораше да му оставам за заспивање и за преку ноќ. Ти ако немаш потреба од млеко, мислам дека после терапијата нема да имаш потреба да се измолзуваш. Си требало тогаш, првите денови да внимаваш многу, сега после неколку дена, па и после терапијата ќе се навикнат веќе градите, нема да ти се полнат во тоа време, па не верувам дека ќе имаш ризик пак од мастит.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Во понеделникот тргнав, во средата мастит :|
    Докторов истото ми го рече, да си носам пумпица на работа но млекото да го фрлам, условите на работа не ми се за да го чувам. И така отсутна сум само 5-6 саати. Само да помине груткава што ја имам, ќе намалам измолзување за да може да се навикнат градиве.

    Тебе после колку време ти се прилагодија откако престана да измолзуваш?
     
  5. Viki tonci

    Viki tonci Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2018
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    Мене ми помогна топла вода, во сад и колку можеш да издржиш да биде топла, цела града внатре од 5 до 10 мин.и после масажа од пред грутката према ареолата. Малку да олади градата и ставаш бебе да цица. Кај мене со ова ги снема грутките, ама јас немав температура само болки и црвенило
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  6. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Vrtoglavica,iznemostenost,omalaksanost,glavobolka dali e povrzano so doenjeto?
     
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Да, можно е. И со неспиење. Сѐ е поврзано кога имаш мало бебе.
    Јади квалитетно и пиј многу течности.
     
  8. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Со самото тоа што се измолзував, постепено почна да се намалува количината на млеко која успевав да ја измолзам. Тоа затоа што под стрес, немам време, се на брзина, не молзев до крај.... Така што кога престанав да се измолзувам немав никаков проблем, веднаш ми се прилагодија.
    Ти носи си пумпа од понеделник, ама само ако ти се преполнат тогаш молзи, мада мислам дека повеќе нема да ти се преполнуваат.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Мајки, две недели не се молзам веќе ама од пред некој ден почна да ме боли едната града и денес после туширање млеко почна да ми тече. Доста полека го прекинав молзењето ама изгледа нешто правам погрешно. Треба ли да се одмолзам да ми пројде болката или што да правам?
     
  10. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    За почеток одмолзи се колку да ти олесни. Ако не ти поминува и пак се преполни измолзи се до крај под туш. Прати ја цело време градата да не се направат грутки. Можеш и зелка да ставиш преку ноќ.
     
    На karak и kostarika им се допаѓа ова.
  11. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    i ne se tushiraj so mnogu topla voda. Vprocem ako gi stisnes kanalite ke ti tece mleko. Mene mi se slucuvalo i maliot koga imashe dve i tri godini da na plaza od zesko ako stisnes bradavica da proveris ke ti potece mleko ne kolicina ama kapka. Bev i na doktor se edo hormonite i organizmot taka da ne e strashno. Plus ti Sega brzo si se odbila. Ne stiskaj ne stimuliraj. Ke si prestane. Sega ako vidis da te boli da sobira istiskaj se i vrzi se stegni gi gradite.
     
  12. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Ги стегам со прслуците што ги носев пред да останам трудн :) па мислев од тоа д ане ми е .
    Измолзев некој десет милилитри и ноќеска и сабајле пошто имам некој грутка што ме боли налик на мастит , ама од кај сега маститпа?
     
  13. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    moze ti e zapushen kanal ako izmolzuvaj po malku ako te boli. So tek na vreme ke namali ke snema. Inaku jas vrzuvav tetra pelena i neli da ne se setash taka bez gradi a rabotev so luge stavav prslucre odozgora. Ke ti pomine ne se sekiraj
     
    На kostarika му/ѝ се допаѓа ова.
  14. tamarce.j

    tamarce.j Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    330
    Мами поради некој околности два дена воопшто не го дојам бебето,10 месеци ке полниме уштр малце, пораде тоа што имам премногу малку млеко немав потреба ни да се одмолзувам. Сакам да продолжам бар уште некој месец да го дојам, кога ке се стиснам излегува по малце млеко. Дали ако го ставм почесто на града ке може да си го
    вратам млекото?
     
  15. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Провери ли од што ти е?
    Имам вртоглавица неколку дена крвната слика ја проверив во ред ми е. Денес ми е многу изразена и се мислам дека ми е од неправилно држење на телото при доење. Не ми се оди по лекари ич.
    Освен вежби што помага за ова?
     
  16. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Масажа
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Давај му да цица и се ќе се врати во нормала не се секирај.
    А со сон како стоиш?
     
  18. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Спијам доволно, онолку колку што и бебе спие иако цица на два саати. Плус имам помош, можам да ја оставам да ми ја чува мајка ми.

    Може да ми е од едноличната исхрана. Со режимот да ги избегнам дополнителните грчеви два месеци скоро јадам речиси иста храна. Во последниов речиси без секаков зеленчук и овошје ( иако не верувам во режимов ама ај така почнав ).
    Од утре почнувам со внес на зеленчук.

    А може и од воздушниов притисок секој ден е по десет степени разлика ладно/топло.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Сонот и одморот се многу битни за доилка, мислев тоа да не е, ама велиш си одмараш доволно.
    Исхраната треба да си ја подобриш, тој период по доаѓање на бебе сите сме исти, јадеме било што, а на здравата храна забораваме.
    Мери и притисок, може да ти паѓа многу па ќе можеш со соодветна исхрана да го регулираш.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ivke

    Ivke Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Дали течењето на млеко од гради престанува кога ќе се воспостави лактацијата ? Скоро месец дена дојам,ама многу ми течат градите па затоа ме интересира донкога трае оваа малку е непријатно :sweat: