1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.848
    Пол:
    Женски
    Синчето мое цицаше до 14 месеци и никогаш не бил на града повеќе од 10 минути. Ако голта активно веројатно му е доволно.
     
    На Ednostaven му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Значи, мислев овој пат ќе одбегнам тт,ама не ме узмина. Можно ли е од градите да кревам на 4/6 саати? Пијам парацетамол, облоги зелка, ацодиборици, туширам со топла и молзам. 38.6. Да не е нешто друго,не чувствувам никаде дека има грутки, можно е без грутки да ми надошло мн млеко. Градите се големи. Кажете уште некој совет...
     
    На Ednostaven му/ѝ се допаѓа ова.
  3. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Исто и на мене ми се случи. После една недела од пораѓај, само што не пуштија дома, од никаде качив 38 тт, а не се чувствував воопшто омалаксано како за таа температура. Градите ми жежеа многу само, а немав ни грутки, ни некое црвенило. Ми кажаа дека е од млекото што надоаѓа. Пиј си парацетамол само.
     
    На Ednostaven и kikin им се допаѓа ова.
  4. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Млеко имаш доволно ивче не мисли на дохрана. Јас исто како тебе првите две недели се прашував дали имам млеко бидејќи од града не се иставаше навечер.
    Еве ја 4+ уште си спие на града. Сега само унапредено и си воздивнува.

    Едноставно таква ти била среќата. Може ќе смени, а може и не.
     
    На lackygirl, babydust и Ive13 им се допаѓа ова.
  5. pa_stel

    pa_stel Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2017
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Да прашам дали знае некој дали може да дојам ако користам вагиналитетки?
     
  6. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.562
    Пол:
    Женски
    Kакви вагиналетки?
     
  7. Ednostaven

    Ednostaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    216
    Штом ги осеќаш набрекнати, топли и болни почетна фаза е на мастит кој мораш веднаш да го решиш. Јас се туширам со потопла вода и наведната молзам колку тече само. Потоа во шише ставам топла вода колку што може да поднесам и ги масирам со шише молзам од сите страни и ќе си видиш кај имаш најмногу тврдо. Обавезно после тоа ставам ладни облоги да се затворат келиите. Најубаво ладна зелка ама јас на два пати ставав патлиџан зашто немав зелка (неисечен само така го користев топчест и мазна форма) детето може многу да ти помогне, почесто да цица и колку и да се нервира јас го форсирам што повеќе да влече.
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ednostaven

    Ednostaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    216
    Малку ко да му е сменет ден и ноќ што е нормално за новороденче. Мене патронажната ме советуваше да го будам преку ден на 2 ч а ноќе да го оставам колку сака да спие. Скрати му го дневното па може ќе се измори и ќе врзува повеќе навечер а со тоа и ќе ти бара помалку да цица. Издржи, штом имаш млеко никако АД
     
    На Ive13 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. pa_stel

    pa_stel Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2017
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Макмирор комплекс
     
  10. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.562
    Пол:
    Женски
    Мислам дека можеш, ама за секој случај прашај си го матичниот гинеколог
     
  11. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Кај мене беше вирус после 2 недели од пораѓај вака 3 дена со висока тт. И јас прво реков градите, ама не. А како ти е другата општа состојба? Апетит имаш, болки осеќаш во телото? Малаксаност?
    Градите големи ги осеќаш како полни? Види дали ќе помогнат топол туш, облоги и молзење. Ако не помагаат, ако се уште имаш тт, а градите се нормални нема грутки нема набрекнатост и нема болки, најверојатно е вирус.
    А би требало да се провери и раната ако си сечена, јас бев и неа да ја видам.
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Раната не ме боли, апетит имам, малаксаност не. Општо не сум "падната". А градоте се жешки,жешки...
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Слбодно користи ги. Нема никаков ризик за бебето.
     
  14. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Како да отпуштам каналче кое веројатно е затворено. Значи малава има седум месеци и почна ноќе да врзува повеќе сати сон ама за сметка н тоа едната града од која цицаше ноќе повеќе ме боли, ми.жежи. Вчера беше страшно, се молзев бев на лекар ме видоа, ставав облоги па исцица конечно. Но кога ќе се молзам не ми тече од сите незз како да се изразам, канали веројатно зашто инаку дур цицаше та од една од друга ми течеше млеко и така се олеснував. Денес не е толку страшно ама да не се исконплицира. Има совет некој? Топол туш облоги се правам
     
    На Ednostaven му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ednostaven

    Ednostaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    216
    Тоа е, топол туш и облоги ама јас земам шише топла вода и го масирам местото со шише а потоа со рачна масажа. Имав и јас запушено каналче и така го разработив. Потоа ладно да се затворат да не надојде многу наеднаш пак.
     
    На TeddyGrey и supergirlmb им се допаѓа ова.
  16. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    @Ive13 и мојата среќа е таква :) 6+ месеци цела ноќ е на града, се помалку спие ]:) не е гладно, такво е бебето, дај боже да ти смени, ако не здравје, ќе си се помириш и ќе се навикниш, ева јас жива ненаспана сум 6 месеци :yawn: :envy: ама бебе е здраво, досега ниту еднаш нема настинато.
     
    На Ive13 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ive13

    Ive13 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    724
    Допаѓања:
    1.680
    Пол:
    Женски
    Фала ти мила еве денес цел ден ќе го применувам твојов совет да го држам малку будно.и јас мислам дека му се измешани ден и ноќ сношти исто од еден до шест беше будно и бараше само да цица а прејадено беше.не сакам.ад да воведам ама страв ми беше да не ми е млеково нешто си викам пак дење убаво е се цица спие а ноќе млеково не се менува ама се надевам период е
     
    На Ednostaven му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ive13

    Ive13 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    724
    Допаѓања:
    1.680
    Пол:
    Женски
    Да се помирам викаш лепотица моја.како и да е само сакам да ја дојам несакам да воведам ад зошто имам млеко ама вака дека прави навечер страв ме фати затоа ви пишав ама ете не сум била сама имало и други со иста ситуација
     
    На Ednostaven и FreeMind им се допаѓа ова.
  19. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.980
    Хелп, бебе влече како лудо од старт, мене во рок од еден час градите камен и грутки имам. Купив пумпа, како да ги разбијам. Почнувам температура да кревам.
     
  20. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    Измолзувај ама не до крај, колку да ти олесни. Пошо ако измолзуваш до крај му праќаш сигнали на телото повеќе млеко да лачи.
     
    На Ringishpil_ и drugarka им се допаѓа ова.