1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram mnogu za odgovorot se smiriv sega zasto vo ovaa vreme zdravstvoto ni e katastrofa sekoj doktor so svoe mislenje pa posle posledicite sami kje gi snosime.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Majki bebka mi place od vcera celo vreme. Ako ne place togas spie ili cica i posle cicanje dodeka se stabilizira e mirna minuta dve i pak vristi.
    Denes ne se trpese i dadov Aptimil malku po malku 50 ml ispi i se uspa sea eve oak cica pak kenka. Mozno li e na mlekoto da mi e namalena hranlivosta?? A osekam imam mleko, teski mi se i bolni...
     
  3. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Не е можно. Млекото ќе остане "хранливо" дури и кога ти не би се грижела доволно за себе. Прво ќе удри по твоето здравје, тебе ќе ти падне имунитетот, а млекото ќе остане препознаено од твојот метаболизам како приоритет за бебето.

    Ако имаш млеко и ако напредува не давај воопшто адаптирано. Нормално е дека адаптираното го "успива" бебето бидејќи се прима од шише што овозможува поголема количина за пократко време, а и по состав е многу потешко за варење од мајчиното, па го зашеметува бебето и го тера на спиење.

    Може има грчеви, па нежна масажа или контакт кожа на кожа - допир тело со тело (меше на меше) би требало да помогне. Доење секако по потреба - а тоа значи кога и да сака бебето.
     
    На Turna, Lolipop23, hello-kitty.90 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Поздрав дечки
    Се извинувам ако не е тука вистинското место за прашањево ама немам време да прелистувам па ако смета нека се премести...

    Сакам да прашам дали магдоносот и ѓумбирот пречат на мајчиното млеко ?

    Значи сакам да варам чај од магдонос и внатре да ставам ѓумбир ама да си прашам поарно :D
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Магдоносот е диуретик, и може да намали лактација. Ѓумбирот не би требало да пречи.
     
    На Kukla994 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Da apetitot mi e mn namalen se trudam kolku mozam poveke da jadam.
    Imam mleko da, i super napreduva pred nekoj den bevme na pregled super si e. Samo sto taa celo vreme cica, super toa neli sto saka... i mn e lakoma mislam deka celata me pie i posle na sledno nemam sto da dadam. I taa e gladna i ne place tuku vriste nikako da ja smiram. I zatoa i dadov dohrana.
     
  7. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Мајка неможе да немаш после. Не си прави само проблеми и да има поголеми грчеви што и мешаш мајчино и адаптирано. Треба да си зацрташ во главата дека мора ова да го поминиш и да правиш како бебето диктира. Кога спие, спии и ти или одмарај, користи било каква помош, зборувај и да ја смириш додека плаче. Обично кај мене прави бунт на цице кога е во некој скок,но тоа трае неколку дена.
     
    На lackygirl и Leo-nora им се допаѓа ова.
  8. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Знам дека не е лесно со бебе што вришти, и дека како мајки хормонално не реагираме баш најфино кога плачат (јас цела се препотував и се нервирав). Но имај на ум дека ако мислиш дека имаш мака со количината на млеко - тоа се средува само со често доење и секако по барање на детето. Во оваа фаза многу е важно да го ставаш на града кога ќе посака затоа што само тоа може да си одреди колкава количина сака и преку побарувачка со стимулација кај тебе да го "коригира" производството.
    И единствен репер за тоа дали имаш доволно млеко е вагата. И секако, полни пелени. Ништо друго. Нит колку спие, нит колку плаче... Нит дали ти се меки градите, или тврди, или дали можеш да измолзиш 100 мл или 30. Само смирено, гушкајте се и ставај ја на гради кога ќе сака. Гледај да одмориш кога ќе одмара таа. И јади здрава и разновидна храна.
     
    На koritsaki, mimiiiii, lackygirl и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Hello me

    Hello me Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2018
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    И мојата беше така. Ем цицаше ем плачеше. И многу често цицаше и немаше време за да ми надојде млеко и затоа почнав со дохрана. ќе цица од сабаје, па потоа АД ќе и направев, и затоа време ќе ми надојдеше млеко. И после 5 саата пак уште еднашка АД и цела ноќ си цицаше од мене. Само преку ден 2 или 3 пати пиеше АД и супер напредуваше.
     
  10. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Мојата е 6м и уште на 2ч цица па имам секогаш. Клучно е сама да си направи кога да има млеко да ги ставате да влечат плачат само првите 2-3 подои после има млеко колку сака.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Тоа што цицала често само можела да ја поттикне количината да се зголеми. Многу грешиме кога мислиме дека имаме млеко само ако градите ни се полни и ги осеќаме тврди.
    Знам дека нѐ фаќа паника и тоа што немаме искуство си го прави своето. Но, давање на адаптирано само затоа што ние имаме чувство дека немаме млеко е неосновано.

    Сакам да речам дека и тие 2 пати АД преку ден веројатно не биле потребни.
     
    На Lolipop23, Ringishpil_ и paleska3 им се допаѓа ова.
  12. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Мамички имам неколку прашања.

    Бебка ми е 2 и пол недели, од почеток убаво си цица и спие по 3часа, некогаш поретко 4. И кога се разбудува одма сака да цица, бебка цица тогаш со голема сласт и некогаш е 25мин, некогаш 15, ама почесто цица на "рати" прво 15мин, па се заморува пауза, па 10мин, пауза, па 5мин и дури потоа заспива.
    Прашање ми е дали да е во ред да си спие по 3 или 4 часа, а не да ја станувам на точно 2 часа како што велат за мало бебе од 2 недели?? И дали е во ред што по толку време си цица 25мин? И тоа што некогаш и на рати цица со мали паузи??
    Фала.
     
  13. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Доколку напредува во килажа, ок е.
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    На првиот прегледот беше напредната 240грама. Значи ок е. Фала Маја :*
     
  15. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.127
    Допаѓања:
    10.721
    Пол:
    Женски
    Мојава на почетокот не цицаше повеќе од 7-8 минути максимум. Обично беше 4-5 минути на подој, само од една страна. Дури сега на 6 месеца цица по 15-20 минути од двете страни. Се дури бебе заспива после подој, значи се најало и му е доволно. Тоа што цица на рати, може се уморува бидејќи е многу мало, би требало со тек на време само да се среди.
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Фала Spidy. Но мене ме буни дека спие по 3 4 сати а е мало, знам на овие недели бебиња им спијат по 1 час и пол, најмногу до 2 часа. Јас со мојата сум Пресреќна, и дека си спие си расти и дека можам повеќе и јас да поспијам.
    Според моја логика си цица повеќе 25мин затоа и си спие подолго да се одмори. Кога станува има повеќе сила и пак си цица повеќе и така во круг.
     
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.127
    Допаѓања:
    10.721
    Пол:
    Женски
    Биди среќна што е спанка. Освен ако не напредува, нема потреба да се грижиш. Нема правило колку треба да спие. Ќерка ми од раѓање спие вкупно во 24 часа помалку од што треба. Сега на 6 месеца вкупно спие 13-14 саата, а би требало преку 16 часа да спие вкупно.
    Твоето е мало уште. Јаде, спие, кака, и пак од почеток. Здравје ќе видиш понатаму како ќе биде. Ако е гладно нема да спие, ќе вришти. Освен ако нема жолтица, води се по детето ќе си побара кога ќе му се јаде, без разлика дали е тоа на 1 саат или на 4.
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Да да мила. То е така, баш! Среќна сум, но размислував, сегде паметот ќе те однеси. Значи ок, нека спие нека расти бебка и нека цица кога сака и колку сака.

    Заспа бебка, а и јас сум готова со полу замижани очи сум. Гуд најт
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Дали може после година откако веќе не дојам да имам млеко уште или пак е некој друг исцедок :(
     
  20. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.944
    Допаѓања:
    20.434
    Пол:
    Женски
    Да моја другарка има уште млеко ако ја стегни брадавицата, детето има 2+ години, а го доеше до 11 месеци. Беше и на ехо на градите, се е во ред.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.