1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. BabyShark

    BabyShark Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2019
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Мајки како да си го вратам млекото, 6 месеци е малата, а јас бев со тт 5 дена, примав инекции за загноени крајници а сега треба и антибиотици 3 дена. Млекото го снема, од синоќа скроз, пеленцето сабајле полу суво и беше за 10часа. А и утрово добив циклус прв пат откако сум породена (ако има врска нешто). Не знам колку течности испив од вчера, и се што знам направив а млеко нема
     
  2. Andonia

    Andonia Популарен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.043
    Пол:
    Женски
    Мајки малата една недела слабо цица со плачење едвај цица се одмолжувам и така со шише си пие .Кога е нервозна или кога има грчеви никако не сака да цица ,сега ја мерев за 1 недела има покачено само 49гр тоа е премалку . Дали има некоја мајка да ме советува што да правам
     
  3. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Колкава е? Дали пробуваш полузаспана, или веднаш штом отвори очи, пред да се освести? Ако е во скокот ова помага.
    За само една недела не се загрижувај дека помалку качила, не се ваѓа просек од една недела. Каква е ситуацијата со мочкани пелени?
    И многу важно дали има ноќни подои и колку? Зголеми ги, тогаш цицаат повеќе.
     
  4. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Да прoбаш да jа дoиш кoга е заспана. Каj нас успева. Иначе истo знае да oдбива, се тегне плаче...

    Истo и правев чаjче oд ким и ќе и дадев една гoлтка oд шише, oдма jа тргав и на града не приметуваше и цицаше.
     
  5. Andonia

    Andonia Популарен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.043
    Пол:
    Женски
    @Larahappy
    Мајки и направив чај од анасон на бекутан со неколку голтки ја залажив и почна да цица на секое цицање цревата и реагираа.Инаку сме за 8 дена 2 месеца правиме,убаво си напредуваше ,2600 е родена сега е 4.120 само ова недела со цицање што ми наптрави штрајк иначе ќе си беше супер. Мака мачам се одмолжувам па и така давам кога не бива ,бев на педијатар супер е вели ај и замислете таму фати да цица и си се вративме дома.Некогаш фаќа без проблем некогаш положбата само што ќе ја легнам вриснува.
     
    На *malenavolena*87 и Larahappy им се допаѓа ова.
  6. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Милo ми е штo успеа. Истoтo гo прoаѓам. Упoрнoст.
     
    На Andonia му/ѝ се допаѓа ова.
  7. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Малку поголема е од син ми, тој има месец и 12 дена. Исто имаме ситуации кога вришти штом го поставам и никако не сака да фати, а го тргнам бара да цица. Тие мунсе периоди од денот или меше ги боли, или му се спие или му се плаче едноставно. Во тие случаи јас го успивам или го шеткам да се смири.Шише не фаќа, еднаш пробав.На болница пиеше и толку.
     
  8. Vanessa9li

    Vanessa9li Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    784
    Пол:
    Женски
    Колку и да го местам синко на десната града да фати подлабоко, за 2 сек си се изместува и си фаќа позиција на врвот на брадавицата. Значи толку многу ме боли и кога ќе го оттргнам имам болки после неколку минути ;(. А градата ми е набрекната, има млеко, ама не може да ја исцеди зошто не седи добро наместен. Левата ја фаќа без проблем. Што видеа се изнагледав не бива јас ќе го наместам со цела брадавица во уста он слиз само врвот и цица ли цица. Еве баш сега после 15 тиот пат од кога му ја извадив од уста да го пренаместам се налути и плаче зошто му скисна и нему извади стави цице. И веќе ме научи а ставам прст за да го оттргнам уште повеќе стиска и непушта. Иначе синко е 1 месец и 5 дена
     
    На *malenavolena*87 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mum32

    Mum32 Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Koj antibiotik smeat da go primat doilki? 7 meseci bebe, nos so zelen sekret i crveno bolno grlo
     
  10. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски

    Залажувај давај прво млеко или чајче и полека тргни го шишето и нуди да цица. На секој скок ова го правеше и мојот.
    Цревата реагираат и од грчевите,но пробувај вака или па лажливка ако ти фати додека ја цуца тргни ја и нуди да цица.
    Ке се стабилизира за брзо,но да полудиш е ова вакво однесување.
    И @Kaetana може многу да ти помогне.
     
    На Andonia му/ѝ се допаѓа ова.
  11. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.529
    Допаѓања:
    27.733
    Пол:
    Женски
    прбај да смениш позиција на држење на бебето. Има неколку различни па може позицијата ако ја смениш ќе биде полесно да се намести убаво. Еве само неколку
    [​IMG]

    Нас многу ни одговараше на почеток позицијата долу лево (каде што телото негово е на перница на страната на градата каде што цица).
     
    На Kaetana, Vanessa9li и Andonia им се допаѓа ова.
  12. каракамел

    каракамел Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    59
    Да пробаш со силиконска брадавица одреден период, може ќе се среди, ќе ти помогне. И кај мене има асиметрија на лева без проблем цица, лесно фаќа, на десна со финти, малку на почеток со сил.брадавица пробував, иначе е 1месец без 1 ден Од испис до денес има качено 800гр
     
    На Vanessa9li му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Darija*

    Darija* Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2019
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Дали некоја од вас ги има користено овие чаеви за доилки и дали ги има во ДМ во МК? Screenshot_20200122-234547_Chrome.jpg Screenshot_20200122-234558_Chrome.jpg Screenshot_20200122-234610_Chrome.jpg Screenshot_20200122-234558_Chrome.jpg Screenshot_20200122-234547_Chrome.jpg
     
  14. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.927
    Допаѓања:
    18.041
    Третиот го има во ДМ,испив 2-3 кутии,добар е, мислам по состав сличен на хип. И е околу 100 ден
     
  15. Vanessa9li

    Vanessa9li Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    784
    Пол:
    Женски
    Таман ми надојде колку толку млеко, ептен изгледа настинав па почна да ме пецка дур мокрам :( Гледам увин не смее, претпоставувам и Палин апчиња не смее при доење... Имам брусница ама не е чиста брусница/боровница па ќе пробам да смирам. Кај сега во 1 по полноќ ме фатија болки ;(
     
  16. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Мене со ќерката кога се породив ме фати страшна инфекција на уринарен тракт. И онака јас сум склона, ама ова беше со високи тт до 40. По направена контрола на мокрача и ехо, бубрезите беа во прашање. Пиев ампицилин, тоа смее. Мноооогу вода пиј, течности секакви, ама водата е најдобра, барем 2л покрај другото.
     
    На Vanessa9li му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Vanessa9li

    Vanessa9li Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    784
    Пол:
    Женски
    Абе и јас сум склона на цистит ( иако не ми се има појавено со години) ама со увин и палин апчиња за еден ден ми поминува. Сега малце ќе се изнамачам.
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.907
    Пол:
    Женски

    Третиот го има во Мк , јас го пијам моментално , мене ми е супер :) земи си исто на Лактамикс и тој е одличен. Јас сакам да прашам за Лактамиксот како го пиете , засладен или? Многу ми е горчив на него пишува да не се додава ништо внатре , ама јас викам мед да си додадам :)
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски

    Не треба да горчи. Изгледа предолго ги оставаш тревките во водата. Кога ќе ги попариш, држи ги 5-10 минути и процеди. Танините се акумулираат ако стои подолго време и го згорчува.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Не треба шеќер. 15 мин е доволно да стои така пишува. Пијам по 1-1,5 Л на ден.Јас и подолго го држам не ми горчи. Но пијам и чист анасон и лактил капсули и мислам дека кожата ми мириса на тревки. По право не мислам туку ми крева како на индијците од зачини. Кога ќе ја одбијам чај 100 год нема да се напијам.
     
    На Kaetana и koritsaki им се допаѓа ова.