1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Vanessa9li

    Vanessa9li Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    784
    Пол:
    Женски
    Барав на интернет за аспирин, прочитав, не се препорачува (може едно да се напиеш, ама лоши работи пишува) па не ризикувам.
     
  2. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.730
    Допаѓања:
    4.696
    So ogled na situacijata nemozam da se konsultiiram so doktorot dali smejam da pija caj za bubrezi (uvin ) ?
     
  3. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Јас имам пиено по препорака од гинеколог.
     
    На Larahappy и SanelaS им се допаѓа ова.
  4. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    3.739
    Здраво девојки. Јас денес се породив. Ја ставам куклата на града стално, имам капки неколку мислам сеуште немам млеко, а таа кога влече слушам дека и голта, а кога стиснам градата само оние прозирни капки и не знам дали имам или немам млеко. Јас мислам уште е рано одма да надојде млеко. Пијам вода и сок од јаболко. Решена сум фа ја ставам нон стоп да влече за да ми надојде млеко. Спие сега. Дали дека е прв ден и неколку часа само како се роди и затоа не плаче дека е гладна инаку мислев ќе плачеше, од ова што цица уште не може да се најаде.
    Кажете совет што и како да правам за да надојде млеко, да не и давам Ад. Имам со мене ама сеуште не сум дала оти не плаче....
     
    На elimkd, mal.ecka, MinnieM и 6 други им се допаѓа ова.
  5. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Мамичке, неколку часа си породена, за млеко тееба време да надојде. Прво дпаѓа тоа проѕирно па колострумот шо е најважен и послњ некој ден млекото. Немој да се лажеш или некој друг да те лаже и да ти советува да даваш ад. Млекото допрва ќе се стимулира. Бебето во првите денови ќе цица колко шо му треба по неколку мл. Мало желудниче имат и бебе од неколку час е. По 20/30 мл ќе пијат во наредните денови. Бидејки се слаби и немат сила ќе бидат стално на цице. У првите 24-48 часа мора дасе има измочкано. Тоа ќе го гледаш веќе од утре натаму. Сигурно на пелените ја има таа жолта линија која станува сина од мочката. Може бебето не е плачливо. И моето бебе воопшто не плачеше кога се роди, па се мислев гладно ли е или не, само ќе закенкаше, ама стално беше на града. Нека ти е нонстоп на града и пиј во првите дњнови чај за доилки, на хипп или нњкоја др марка. Ќе видиш како ќе ти дојде млекото. Колку повеќе на града толку повеќе сримулираш млеко. Ако само еднаш дадеш Ад, тогаш е пропуштен веќе еден подој. Сега си пресно породена најѓмогу шо треба е да си е бебето на града, да јадеш и да пиеш. Поздрав
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    3.739
    Фала ти многу. Значи да ја ставам постојано. Ама немам млеко уште, а ми е страв да не дехидрира, а не плаче, цица цица и заспие....
     
  7. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Ти реков млеко иде 3/4 ден, како ќе дехидрире, нема да дехидрире!! Ако ти е нонстоп на града нема. Бебињата од одма имат инстинкт на цицање и само си влече колку шо му треба. Ти ако си гладна, бараш да јадеш, така? Па и бебето ќе плаче ќе кенка и ќе му дадеш. 12-15 подои имст новороденчињата, некое помалку некое повеќе. Нема да бриош. А шо велиш тоа цица и ќе заспие, така е правилно. Мора да спијат и мора да се награда Стално оти не се доцицуват. Плус немат сиила многу да влечат и задпиваат. Опушти се и дој си.
     
  8. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    3.739
    Да, знам срц ама ори кога ја стиснам градата не тече млекооо затоа си мислам да не немам млеко, само прозирните капки течат и одма и ја дадам градата, силно влече да ти кажам и слушам дека голта, е сега што голта не знам, плунката ли, тоа што имам ли колку толки неколку капки, не знам...
    А откако се породив ни пефијатар ни доктор ни бабица не е поминал, никој нема да прашам..
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски

    Lele sto e rabotava,,,,,,....
    I jas denes stanav so tie bolki na lev bubreg i besika, se poragav povtorno mi se cini,paracetamol probiotik i caj od nane,me pusti mn brzo, za saat vreme,verojatno toa sto ne trebalo se iscistilo preku mokracata.
    Me zacudi sabajlevo,mislev e od sto spijam na desna navecer,sto ja dojam malava, pa levata strana mi e cesto gola i znae da me boli ...ama koga stanav nemozev da sednam veke ni da odam ni da stojam..
    Arno gi vikaat deka kako porodolni bolki se isto da vi kazam.
    Se javiv na maticnata mi kaza sto da zemam i za uvin mi kaza,no nemav pa nane zemav.
    Ajjj uate toa mi fali da me fati.
    Citav svasta pa ke vidime sto ke bide na kraj|-)
     
  10. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Мајки, бебе има полни 3 месеци. Не сака да цица веќе на 2 саати, па ни на 2 ипол. Го нудам, ќе цицне малце и се буни. Не знам дали да го чекам да заплаче за храна, секогаш сама сум му давала. На колку време јадат вашите беби? Еве денес ќе му давам на 3 саати па ќе видам како ќе биде. Навечер сега па се буди на 3 саати во просек да јаде, има еден плус подој од порано, повеќе преспиваше како помал..
     
  11. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Normalno e da menuva bebeto.
    Ke spie se pomalku i ke napravi pogolemi pauzi na cicanjeto zasto mlekoto se menuva i go zasituva poveke.
    Kako raste detero taka se menuva mlekoto,toa e priroden proces i tuka ne mozes da stavis kantar,koga bi cicalo i kolku ke cica.
    Ako ne napreduva e togas e problemot
    No na podoi na 2 3 casa,ne gledam problem.
     
    На Cherry333 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Ние исти деца имаме :|
    Исто прави мојот, а цица едвај 10 минути и тоа од двете гради вкупно. Многу ме секира. Некогаш ќе повлече 5 пати и со ќотек не можеш да го натераш повеќе. Па ќе земе да плаче, ништо не го смирува, стави го да цица - плаче дупло повеќе :worried:
    А нормално мочка. Вага немам, а на доктор нема шанси да одам за мерење! Ќе си нагаѓаме.
     
    На Cherry333 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Јас имам вага, ама секое мерење друго кажува, не можам убаво да го измерам. А тежок е станат леле мајко, како што сака да се думка цело време кичмава ми знае.. Јаде саглам само додека спие, знае и по пола саат да се заборави. Инаку ништо, одма почнува да прета како да не му е згодно и вришти. Исто си мочка. Ваљда си знаат они што сакаат, си прават некој распоред нивен :rofl:
     
  14. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.467
    Допаѓања:
    1.087
    Мајки по колку време треба да цица бебето? И дали им давате од двете гради да цицаат или еднаш од едната па Следно доење од другата града?
     
  15. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Еден пoдoj на една града, следен на друг.
    Кoлку е пoмалo пoдoлгo време му е пoтребнo за цицање.
    Мojата 5+ цица oкoлу 10 мин.
     
    На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    На почетокот додека се воспостави лактација од двете, после од една. Син ми на почеток цицаше по саат, па почна да намалува постепено. Од 2+ месеци по 10 минути во просек цица.
     
    На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.467
    Допаѓања:
    1.087
    Ние сме месец дена некогаш цица по 10 мин а некогаш и по пола саат зависи ама знае често да се пресиса и после се грчи целиот и повраќа
     
  18. a.n.i

    a.n.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, дали некоја од вас користела methylergometrine капки додека доела. Треба да ги примам 3 дена но во упатство пишува дека може да имаат токсичен ефект врз бебето, ние сме на ексклузивно доење но од страв од несакани ефекти се мислам додека ги примам да биде на ад а јас да се измолзувам. Дали во рок од 3 дена ако не цица а јас се измолзувам може да ми се изгуби млекото или бебе да се одвикне од цицање?
     
  19. Enci200

    Enci200 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    823
    Мајки, се породив пред 5 дена, во болницата му дадов 1-2 ад, а после тоа е на цицање. Добро не фаќа, тоа гледам, колку можам поправам ама има цело време каки и мочки и си велам натака ќе се оправи.
    Сега јас млако имам, има надојдено и го дојам некогаш само од една некогаш и од две. Неколку пати гледам после подој става прсти во уста и ги цица. Дали тоа мора да значи дека е гладен? Еве денес цицаше долго, плус од лактатор имав 30 мл и пак ги цицаше прстите. колку милилитри би требало да пие бебе што е старо 5-10 дена?
     
  20. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Malecko e ne se sekiraj ad ne davaj nikako stom imas mleko.
    Malecko e zaspiva duri cica.
    Ke mu treba vreme da se prilagodi 5 dena pa i 10 malo e bebceto.ke vidis po pelenite ako kaka i mocka znaci bilo sito.
    Ako ne e najadeno ke place i vristi i nema da ima sto da kaka.
    Znam deka se plasis i se ti e novo,no stavaj na grada imas mleko i ne se sekiraj da ne si napravis problem.
    Good luck
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.