Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

 1. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.981
  Допаѓања:
  9.026
  Стружанка, памук пале,дал дако
   
  На Vanj4e му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.075
  Допаѓања:
  5.512
  Не знам дали прашањето ми е за овде, ама поврзано е со темата па ќе прашам. Каков анти перспирант користите додека доите? Знам дека докторите советуваат да не се користи ама не планирам да смрдам. Во текот на бременоста користам разни, во аптека ми препорачуваа анти перспиранти без алуминиум или некои на природна база, ама конкретно за доилки што да барам?
   
 3. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.185
  Допаѓања:
  5.827
  Пол:
  Женски
  Користев еден на алверде (скроз природен без хемии) , па нивеа без алуминиум, се туширам обавезно секој ден некогаш и 2 пати и смрдев ненормално. Си продолжив со Dove што си го користам подолго време и истото. И сфатив дека хормоните уште не се средени. Така да, купи си каков сакаш ќе смрдкаш секако :D
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.047
  Допаѓања:
  37.511
  Пол:
  Женски
  Јас користев стикови. Рексона најдобро вршеше работа, некогаш женски, некогаш машки.
  Со тие природните, како што вика и Јана, никад не сум спречила смрдеа.
   
  На Vanj4e и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
 5. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.738
  Допаѓања:
  12.129
  Пол:
  Женски
  И јас што се не пробав на природно и смрдев од сите.
  Ги користев само по дома, а тоа беше скоро целло време бидејќи ретко излегував со мало дете.
  Кога требаше да излегувам се туширав и ставав рексона, дове...
  Не е до хормони туку не штитат природните доволно.
  Инаку пробав камен на балеа, греен мастер и стик на форевер и рол-он на греен. Џабе ете ги така стојат од каменов на греен мастер уште ми се иритира кожата црвенило ми се појавува.
   
  На Vanj4e и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
 6. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.075
  Допаѓања:
  5.512
  И јас тој каменот го имам од грин мастер, не врши работа. Штом така ќе си користам dove без алуминиум. Од него не смрдев, од другиве и јас приметував нешто дека не штитат, а сеа се по жешко ќе е и нема да ме спасува ништо такво.
   
  На Vanj4e и ocicka2014 им се допаѓа ова.
 7. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  1.093
  Пол:
  Женски
  Првите месеци и јас смрткав, демек ај без алуминиум. Страшна работа. Пред да останам бремна користев без алуминиум ама имаше ефект.
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bubish26

  Bubish26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2019
  Пораки:
  834
  Допаѓања:
  3.204
  Пол:
  Женски
  Јас да ти кажам и парфем редев.. иначе стикче, део никогаш не ни имаѓ користено.
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Inna.v

  Inna.v Активен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2020
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Мајки ве молам за совет.. Бебе е 5 дена, вчера ми надојде многу млеко качив температура 39.5 пијам парацетамол и ми дадоа и цефалексин.. Цел ден качам симнам темп. Не знам дали смеам да дојам додека пијам антибиотик
   
 10. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.371
  Допаѓања:
  11.097
  Пол:
  Женски

  Смееш. Цефалексин оди со доење. Често доење. Молзење за да не се преполнуваат градите. Прави компресии при доење. Топол туш претходно, ладни облоги по доење.
   
  На Bubish26 и Inna.v им се допаѓа ова.
 11. Inna.v

  Inna.v Активен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2020
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Тоа д
  Тоа сакав да прашам, некои ми викаат ставај топли облоги некои ладни..
   
 12. Presrekna

  Presrekna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2019
  Пораки:
  1.403
  Допаѓања:
  6.536
  Пол:
  Женски
  Јас 3 пати се соочив со мастит. Првиот кога бебе беше 7 дена. Пиев антибиотици ампицилин, парацетамол за температурата. Тешко е знам ама, често наизменично туширање со ладна и топла вода, листови од зелка, молзење и ставај го бебуш на таа града почесто. Знам мало е не може да трга многу ама сепак нешто плус.
  И нека ти е здраво и живо бебето.
   
 13. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.371
  Допаѓања:
  11.097
  Пол:
  Женски
  Топли пред доење за да се рашират каналите, па доење со кое се празнат, и на крај ладни за да се стеснат да не се собира млеко па да се запушат.
   
 14. Inna.v

  Inna.v Активен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2020
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Ме интересирс уште нешто.. Бебе тие 4 дена си цицаше убаво фаќаше папка, вчера свекрва ми му дала цуцла и денед цел ден не сака да цица не може да фати папка цица 2 мин и му паѓа се нервира не сака да цица плаче цело време..
   
 15. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.371
  Допаѓања:
  11.097
  Пол:
  Женски

  Кај некои бебиња цуцлата знае да предизвика проблеми во доењето (т.н. nipple confusion). Не кај сите. Сепак избегнувајте цуцли додека не се воспостави лактацијата (до кај минимум 6 недели!).
   
  На Bubish26 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  918
  Допаѓања:
  1.336
  Пол:
  Женски

  Cefaleksinot ne e jak i stom ti go prepisale pij go.
  Stavaj bebus da cica,ne moze mn da vlece no ke ti pomogne.
  Pod tus stisni ja malku gradata dto te boli poveke i ke tece sama.
  Ne se plasi ne estrasno(mene do denes ako se uspie sami mi tecat)...
  Ke fatite red,bitno imas mleko.
  Neka e zdravo i zivo sonceto!
   
 17. RAK91

  RAK91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2019
  Пораки:
  410
  Допаѓања:
  836
  Пол:
  Женски
  ако пиеш и од чајот за доилки и од тоа мирисаш. :) И кај мене беше така. Не можев да се поднесам. Се туширав цело време и пак џабе. Помина по некое време, кога се стабилизираа хормоните.
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 18. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.765
  Допаѓања:
  60.055
  Пол:
  Женски
  На Vanj4e и Jana06 им се допаѓа ова.
 19. SanelaS

  SanelaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  1.046
  Mislam deka sum vo seriozen problem nesto od skokot, nesto od neiskustvo, nekoi propusti napraveni i ete go rezlutatot.Bebeto mi e 4 mesec i 2 nedeli vo famozniot 4 skok od samiot pocetok sme na kombinirano ( doenje i formula po preporaka na pedijatarot zaradi negovata golemina znaci e krupno bebe).Dohranata do pred dve nedeli bese nekogas ednas nekogas niednas nekogas 2 pati vo tekot na denot, po preporaka pak na pedijatarot resivme da pocneme i so vkusovi i edna nedela potoa se soocuvame ao problem znaci ne saka da cica vo tekot na denot po niedna cena probav zatemneta prostorija bez vreva poluzaspan koga e i skoro nikogas ne uspeva place place duri i da mu se ponudi da jade 3 saati po nwgoviot prethoden obrok.Vo 21 casot prv pat ubavo cica, vo 22 casot vtor pat i zaspiva sw budi vo 1 ipol, 3 ipol, 6 i 8 i sekogas cica.No denskite podoi ednostavno ne gi saka. Nemam um veke sto i kako da pravam preku den pocnav da se molzam 2 do 3 pati i toa da mu go davam .Znam deka imam mnogu propusti vajda i sama ne sum svesna kako da prodolzam ponataka dali da go prepisam necicanjeto na skokot ili pak ednostavno ne saka da cica.Inaku e veselo bebe i nemame drugi problemi.
   
 20. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  918
  Допаѓања:
  1.336
  Пол:
  Женски
  Stom davas dopolnitelno jadenje normalno e denski da se distancira,a na vecer da te bara za cicanje!
  Skrati mu malku hrana ako sakas da go dois no mislam deka nema da moze da se odvikne mu bara dusiceto hrana. A i stom e pokrupno logicno e da mu e potrebna taa hrana.
  Ne se plasi ne e strasno, stom e veke skoro 5 mesec na pogolemite decinja im davaat dohrana.
  Ne si napravila nisto pogresno ne se plasi,guskaj bebce uzivkaj nela raste golem I silen!
   
  На Bubish26 и SanelaS им се допаѓа ова.