1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доење

Дискусија во 'Бебе' започната од bibitri, 28 јануари 2010.

  1. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски

    Јас користам Лидера, од неа сум ептен задоволна, дај и простор да почне да делува, преку 2 дена ставам од неа. Можеш да почнеш уште сега, ама големо ама..се зависи од хормони, и колку ќе се потиш. Патем..и намерно телото толку лачи миризба, за да може бебето да си ја препознава мајката..ама миризбата нам ни смета :)
     
    На rainbowmama и crazylady им се допаѓа ова.
  2. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Jas nemam problem ne mi mirisa potta ic,ni so preth deca,ili mozebi sto se tusiram 2 pati i non stop se sprickam so tie perspiranti(kolku dobri tolku losi), no ne sym primetila mirizba, a bebus koga ke se istusiram se luti koga ke dojde vreme za doenje i mirisa na gel za tusiranje pa dva tri pati probuva pa prodolzuva...nema sto neznaat oni:inlove::inlove::inlove::*:*:*:*!
    Sekakov stavam(nivea gi rasipaa,dove nekogas se ok nekogas ne,b.u gi probav nisto posebno)(fingers) ama od reksona sum najzadovolna i najmnogu traat.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Од каде купуваш и која цена е?
     
  4. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Од Зегин сопругот ми ја зема, цена баш и не знам, ама еве 3 месеца и нешто ја користам уште ја немам потрошено. Така шо се исплати за парите. Ставам на 2 дена, некогаш и 3. Викаат од другите дезодоранси да не се користат додека се дои, штетно било за млекото, или за што и да е..не се разбирам баш многу во таа тема.
    @LadyC може знае цена.
    На почетокот некои 2-3 пати додека ставав мирисаше по малце, ама после ваљда почна да делува.
    И порано ја не мирисав ич, цело време ставав ролони, и дезодоранси, ставав и со првата бременост, ама еве овде прочитав дека не чинело, па додека дојам ова ми е одлично решение.
     
    На crazylady, Fallen.Angel и LadyC им се допаѓа ова.
  5. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.397
    Пол:
    Женски
    Ооо не памтам и мојата е одамна, некои 150 тина денари... Отприлика, не ме килнувајте. :D :inlove:
     
    На crazylady, Dikinzi и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  6. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    @SanelaS не се обвинувај, не се нервирај. Дополнително тоа го осеќа бебето кај тебе. Нема што да се секираш, нормално е да се среќаваме со предизвици во мајчинството. Мене ми е многу сомнителна таа индикација "крупно бебе" за да се почне со дохрана толку рано.

    Имам читано и погоре пишувано (се повторувам) дека давање дохрана предвреме заменува подој наместо да биде екстра на доењето, па може да дојде дури и до намалување на килажа заради помалата калориска вредност на кашата во споредба со подојот.

    Нејсе. Она што можеш да го направиш во моментов е да го држиш голо на тебе, т.е. да зголемиш контакт кожа на кожа меѓу вас двајца. Да му нудиш често во текот на денот, не чекај време и не гледај на саат. Избегнувај шише затоа што уште толку е ризик за бебе кое протестира во доење. Гушкај се многу. Бања во када заедно со бебето исто така помага. Доење во мирна и тивка просторија.
    И најважно - биди смирена во негова близина.
    Има уште еден метод. Пробај кога му нудиш града од горе да капнуваш врз градата млеко - да оставаш да течат капки по градата во правец на брадавицата на бебето. Не знам дали ме разбираш. Се надевам дека ќе го надминете овој протест. Само смирено.

    ---

    Во прилог ви праќам многу интересна статија за тоа како функционира доењето, со осврт на доењето и добивањето менструација.
    Во принцип пишува дека земање на калциум и магнезиум можат да помогнат кај сите жени кои имаат чувство дека млекото им се намалува за време на циклус. Пишува и дозирање.

    И пишува дека најчест причинител за добивање на циклус е намалување на количината (намалени подои или престанок на доењето во ноќта) а не обратно.

    http://www.nancymohrbacher.com/articles/2020/5/25/milk-production-and-menses-whats-the-connection
     
    На BirMelek, dunika, SanelaS и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Леле, порано читав за миризбава при доење, а сега го доживеав и тоа:D на моменти не можам да ссе поднесам значи. Инаку после туш користам стик алое вера од Форевер, а таа маста лидера е околу 150/170 од зегин (порано имав земано(. Мене овој стик ми е ок, без алуминиум е. Сепак, по некое време пак се замирисувам, зависи од денот и заприметив ако сум нешто изнервирана ,повеќе мирисам. ..
     
    На Jana06, Dikinzi, crazylady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ќе пробам и јас со такво нешто, таа маста, нешто без алуминиум ќе барам, ама ако не помага ич нема да се замарам рексона или dove ќе си користам како и до сега.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски
    @Fallen.Angell

    Aromaco на Lush го користам со години и сум презадоволна
     
  10. Enci200

    Enci200 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    823
    Феминки, хелп. Ми надојде млеко уште еднаш и вчера сум подзаспала подолго (и јас и бебуш) и се направиле груткички на едната града, како мали ридчиња.
    Веќе еднаш имав запаление на друфата, многу ми е страв.
    Се туширав и се измолзував рачно, го ставам бебето под мишка (безбол поза) тамо да цица, ама не помогна. Сега и со лактатор и топол облог исто ништо не помогна.
    Ќе пробувам и панатаму, ама кажете ми што ме чека, што ако не успеам да ги разбијам грутчињата?
     
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Нека цица два подои едно по друго само на таа града, па третиот подој на другата (за да не направиш проблем и со таа града ако остане преполнета) или пал измолзивај ја малце другата ако осеќаш дека се преполнува. Би требало за 24 часа да ги снема грутчињава, барем кај мене беше така со оваа тактика.
     
  12. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    А со пумпа да се одмолзиш ? Прво масажа, масирај ги грутчињата па да цица ако не му се цица со пумпа додека не пуштат.
     
    На BY<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Мене ми пoмагаше држење термoфoр тoпoл на местoтo.
     
  14. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    А не те прашав..кога се тушираш тушот со млака вода на брадавиците го држиш ли по некоја минута ? Така се отнуваат канали.
     
    На Enci200 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Tocno, koga ke se tusiras izmasiraj se na graata ke se pustat kanalcinjata i ke istece mlekoto.
    Mene uste mi kape samo posle sekoe tusiranje (a ne se mijam so zeska voda,epten mlaka, ne podnesuvam zesko).
    Masirajse i neka rucka bebo bez gajle.
    Vnimavaj da ne krenes temperatura.
     
    На Enci200 и Dikinzi им се допаѓа ова.
  16. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.073
    Допаѓања:
    17.215
    Пол:
    Женски
    Бевме на дохрана само навечер еднаш и давав, сега 3 дена сме само на цицање, си цица супер, кака жолто, мочка, полни пелени, бевме на мерење денеска 3.700 беше , на 2 правиме месец. Др.ката рече супер по 30 гр на ден напредува.
    а од болница беше 3000 исписна,
    Сега ми е страв да не ми падне дека само на доење?
     
    На *malenavolena*87 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Нема да падне не се секирај:)
    Гладно бебе не е мирно бебе. Ке плачи ако е гладно нема да се смирува а и пелени нема да полни.
    И јас вака сд плашев кога ја тргнав дохраната па потоа раат си бев.
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Не е гладно, сега ќе си зема колку сака, тебе ќе ти иде млеко колку што му е него потребно, се повеќе ќе има сила да тргне, па доењето нема да трае вечност ( освен во скок на развој)
     
  19. Enci200

    Enci200 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    823
    Женски фала многу за советите, успеавме, се олабави градата.
    Се пробав, и со лактатор и рачно, и под туш, ама на крај го оставив до крај на градата и исцица. Се бунеше, може не му одеше толку лесно ама го оставив. И тоа еднаш цицаше под мишка фатен, после го ставив и нормално. Да мисли од две гради дека цица :)))

    Како ми олесна немате поим, оти веќе се видов себеси како лежам со температури 40 степени. Се исплашив за сите пари.

    Поздрав! Убав доечки ден на сите! :)
     
    На Kaetana, Kitten, Jana06 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    @Enci200 веќе се средило,но да ти кажам дека и кај мене се прави повремено така ако спијам подолго од 3-4 часа.Градата се празни уште на прво доење.Ова само наутро ми се случува,не е болно,само е непријатно.Ја ставам да цица два пати последователно и немам мака до сега.