1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доживотна издршка

Дискусија во 'Правни совети' започната од zoel, 15 декември 2010.

  1. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Во Договорот нека се назначи дека го дава како подарок
     
  2. nezastitena

    nezastitena Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    28
    Ти благодарам Славица.
     
  3. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски
    И со договор за подарок со кој вашиот свекор ќе му го поклони имотот на вашиот син ќе платите данок, зошто се работи за втор наследен ред(од дедо на внук). Данокот нема да платите само во случај на наследување. Имено по смртта на вашиот свекор вашиот покен маж би бил законски наследник, но бидејќи тој е веќе починат, по право на претставување ќе наследи вашиот син и во тој случај не се плаќа данок.
     
    На makedonkamak и JuLleE им се допаѓа ова.
  4. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Oфф леле, толку трчање и нерви губење за нешто што пак е несигурно според мене не вреди. Голема обврска е, а гаранцијата дека нема после некој да се вмеша според она што сум го слушала од чаршиски муабети не е баш голема. Му благодарам на Бога што сум се`уште здрава и права самата да трчам за моето подобро утре. Посигурно е. Мислам сешто бива во животов, сообраќајќи, болести, чуда, глупости...шо ако не дај Боже го претркате човекот? Џабе би било се`. Пре би се нафатила да чувам луѓе за плата, отколку ова. Почитувам и друго мислење, гледиште, ситуација и тн, не сакам да осудувам, секој со својата приказна, можеби во некои ситуации навистина не постои друго решение, но ете ова е совет кој јас би го дала на некој кој навистина ми значи.
     
  5. nezastitena

    nezastitena Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    28
    Фала му на Бога и јас сум здрава и жива и заработувам за себе и за мојте деца така што работам. И јас сум особа што повеќе сака да работи , а не да живее на туѓа леѓа,но ова кај мене е сосема друго. Мојот маж почина пред своите родители , а и јас самата не знам до кога е мојот живот. Со старите живеам нормален живот, не дека нема нервозни и тешки денови , но не можам и многу да се поплачам.
    Едноставно сакав мојте деца да го добијат тоа што нивниот татко не успеа да го дочека. Покрај проблемите што ни ги донесе животот , не сакав на мојте деца да им ги оставам не средени работите,да дојде ден да имаат проблеми со нивната тетка и нејзините деца. Инаку и таа беше запознаена со се и на тоа се согласи така што и нејзиното име е на документот (дека со тоа се согласува). Мислам и сама сум убедена дека направив добро и за мене и мојте деца,знам дека проблемите тек доаѓаат со старите(болници,лекари....) но мислам дека Господ е голем па ќе ми даде сила.
    Пишав на оваа тема со намера да прашам само дали има некоја друга врста на договор каде полесно би поминала без да платам данок,но изгледа тоа ќе биде тешко.
     
  6. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.983
    Допаѓања:
    233.235
    ^
    Данок се плаќа мислам 4 % од вкупниот имот. Не знам колку вреди вашиот имот, пресметај ја вредноста, мислам дека вака по ќе ти се исплати, отколку да чекаш син ти по право на преставување да го наследи дедо му, а веќе спомна дека постои и тетка и нејзини деца. Во овој случај најдобра опција ти е доживотната издршка, макар и да платеш данок. Барем знаеш дека си заштитена и тешко дека ќе ти го земат имотот. Иако сега тетката се согласила дека не сака дел, има случаи каде што се предомислуваат. Ненаситни се луѓето кога се работи за пари.
     
  7. nezastitena

    nezastitena Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    28
    Ти благодарам на советот и на мислењето Јуле.
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    А јас пишав на темата за да си дадам лично мислење за истата. Мислењето беше генерално и не се однесуваше на ниту една од случките погоре, па ни на твојата (како што и спомнав). Дај Боже во твојава ситуација се` да биде како што треба.

    Лично за мене, би ми било страв да се одлучам на такво нешто затоа што не се знае паметот на луѓето во која насока ќе оди понатаму. Ко шо вика Џули, има предомислувања, има триста чуда. Како еден вид поддршка еве го законот за наследување, па таму си имаш подетално и за доживотна издршка и сл.

    Поздрав.
     
  9. princessmea

    princessmea Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Здраво,
    Гледам дека темава била отворена многу одамна, меѓутоа, пребарував и неможам никаде да најдам одговор...барем сега за сега. Ако има некој којшто се разбира и може да ми одговори, ќе го молам тоа да биде што побрзо.
    Татко ми преку договор за доживотна издршка го наследува станот од баба ми, цел живот живееме заедно. После нејзината смрт тетка ми се откажува од правото на дел, т.е. не го оспорува договорот. За време на префрлањето се бара да се плати данок.
    Дали со овој договор за доживотна издршка, прво колено, треба да плати данок, законски? Или...
    Ќе ве молам ако знае некој да ми каже...
    Благодарам.
     
  10. Agatha

    Agatha Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.147
    Да треба да плати данок иако е прво наследно колено. Во даночното одделение се носи и наследното решение и договорот за доживотна издршка.
     
  11. BiljbiljMK

    BiljbiljMK Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Имам склучено договор за доживотна издршка со мојот течо и тетка, кои починаа течо пред 2 год. и тетка ми пред 6 месеци.И двајцата се подписници на договорот кој е склучен пред нешто повеќе од 5 години и целот е испочитуван.

    Проблемот настана затоа што потписници на договорот се јавуваат мојот татко и мајка ( која е сестра на издржуваната ) бидејќи не ни посочи судијата кога го склучивме договорот дека како потписници на треба да се јавуваат роднини.

    Мислење, дали истиот може да биде поништен затоа што сме тужени ?
     
  12. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    Дали треба да се плати данок за доживотна издршка од прв наследен ред?
    Татко ми и неговата мајка имат склучено договор за доживотна издршка , и мајка му почина , е сега каде треба да го достави тој документ за да си гласи имотот на негово име , и дали е ослободен од плакање (прв наследен ред ) ??
     
  13. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    има некој правник да ми одговори :)
     
  14. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    се плаќа данок онолку проценти колку има други законски наследници...а иначе договорот се приложува кога ќе почне оставинската постапка кај нотарот
     
  15. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.928
    Пол:
    Машки
    Пиши ми во порака, ќе ти одговорам преку порака.
    Поздрав.
     
  16. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Се плаќа данок од 3% доколку се јавуваат и други законски наследници, за својот дел е ослободен но за делот кој би припаднал на другите наследници не е ослободен
     
  17. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    има
     
  18. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    Дали треба за договор за издршка , да се покрене оставинска постапка и да се викнат и другите сестри и брака ( иако само еден има договор за издршка ) ?
     
  19. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    некој правник да ми пише во л??
     
  20. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Нема таква опција, види среди го тоа во профил или пиши ми мене.