1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доживотна издршка

Дискусија во 'Правни совети' започната од zoel, 15 декември 2010.

  1. Tina 06

    Tina 06 Нов член

    Се зачлени на:
    28 декември 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Edno prashanje za nekoj koj veke go pominal ovoj trnliv pat, imeno ostaveno mu e se na cuckomi iako dedomi ima poveke deca a tie go brkaa id doma i mu se zakanuvaja da im go ostavi imotot uste prethodno e sega zosto nisto ne moze sega da napravi da se ponusti dogovorot zosto covekot ne e svesen nitu pak mozesh da im odish so komisija doma imam li pravo koga ke stapi ovoj dogovor na sila da go baram delot od mojata baba so koja zaedno ziveele???
     
  2. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.608
    Допаѓања:
    64.638
    Пол:
    Женски
    Вака како што ти е напишано ама никој нема да те разбере што сакаш да кажеш. Напиши разбирливо што ти треба
     
  3. Pussycat

    Pussycat Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    14
    Ај хелп....Пред 7 години вујко ми почина ,а пред 6 год јас,баба ми и сестра ми направивме договор за дозивотна издршка.Баба ми почина пред месец и пол е сега следува оставинска постапка и отидовме кај нотар што ни го одреди државата нотарот ни вика поради тоа што има договор за доживотна издршка трошоцие ке бидат минимални окулу 2 000 ден,арно ама од јануари 2017 бил донесен закон дека за оставинска постапка задплзително е да се има адвокат а адвокатот вика дека ова сето ке кошта окулу 11 000 и сега .....и дали покрај овие 11 000 ден се плака плус за данок затоа што ние се наследници од втор ред исто и мајка ми се почината.Ако знај некој нека пиши позз
     
  4. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Во општина ке треба плус да платите данок
     
  5. Resident Evill

    Resident Evill Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Би сакала да ве прашам за следново, но прво да објаснам и се надевам нема да ве збунам,

    Имаме голема куќа која имотно е поделена меѓу 3ца браќа + дедо ми. Всушност се како 3 куќи споени во една со што чичковците мои имаат посебни делови а таткоми и дедоми заеднички.

    Живееме во иста куќа Јас, брат ми, мајка ми, татко ми и дедо ми (негов татко). Според имотен лист куќата во која ние живееме се води на татко ми и помал дел на дедо ми.
    Чичковците мои (другите два сина) си се тргнати на страна и не зборат со дедо ми со години, не сакаат ни да го видат, буквално би го оставиле да умре да не сме ние тука иако живеат малтене на исто место да не речам во иста куќа само посебни влезови и дворови.

    У кратки црти - на времето кога се делеле и основале семејства сите си се одделиле само татко ми како најмал син останал во ист влез (куќа) со дедо ми и така живееме цел живот ние 5-ца заедно.
    Е сега, имам алчни чичковци што чекаат прилика дедоми да почине и да си земат дел од имотот што е на име на дедо ми (тој мал дел ама сепак е дел) иако на времето се договориле усно онака братски дека никој ништо нема да ни зима утре ден бидејќи секој си има свој дел. Буквално и ќош би земале само колку да земат нешто. До толку се.

    Прашањето ми е, како да се заштити татко ми од другиве двајца да не му земат дел од куќата во која живееме со дедо ми веќе 54 години? Ние се грижевме за него сиве овие години, тие не го ни погледнаа ниту па имаат намера.

    Дедо ми е жив но му се влошува здравствената состојба секоја година се повеќе, сега е во болница но наскоро ќе го пуштат дома, но не знам колку уште ќе живее. Тој прифаќа да му го препише делот на татко ми меѓутоа за тоа не смеат да знаат чичковците бидејќи не би прифатиле.

    Што опции има татко ми во овој случај? Дали договор за дож.издршка би му помогнал и дали може истиот договор да се склучи без присуство и согласност на чичковците?
    Дали они мора да знаат за овој договор пред смртта?
     
  6. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    А во големата кука живеат ли чичковците ? Поделена ли е имотно во катастар куката?

    Сега допрочитав дека е поделена , дедоти нека му го препише на татко ти слободно , бидејки тој дел е од дедоти и тој валда си го створил и негова е волјата ...
    Ако одите со опција доживотна издршка да знаеш дека е огромен данокот исто како да сте го купиле ....
     
    На Resident Evill му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Resident Evill

    Resident Evill Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Доколку го препише без нивна согласност, нели имаат право да си бараат дел од Мајка им (баба ми) иако не е во имотен лист таа и е одамна почината?
    Иако во нашиов случај би платиле само да сме раат и да не ни земаат ништо, И покрај тоа што е од прв наследен ред, се плаќа голем данок?
     
  8. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Како ке докажат тие мајкојна? Мајка им вложила во куката ?
    По судови и адвокати ке ги остават парите
    Имаше скоро еден случај овде :Татко и го препишува целиот имот на керка му , иако она живее во странство , иако братов живее на имотот со години заедно со сопругата (фактички во лоши односи беа снаваа и золвава , и притоа и братов немаше муабет со сестраму,иако таа ги оставаше да си живеат на имотот) и решија да ја тужат , и судот пресуди во корист на сестраму , а на братов му пресудија додека е жив да си живее со соопругата во една соба и купатило ... И така све залудно е тоа мајкоња , тоа е само богатење на адвокати и судии
     
    На bunny19 и Resident Evill им се допаѓа ова.
  9. Resident Evill

    Resident Evill Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    И јас се прашував. Куќата е легализирана по смртта на баба ми, имотниот лист е на на име на татко ми и мал дел на дедоми (две соби и купатило)
    Сега прашање е, бидејќи не се знае колку дедо ми ќе живее, кој договор (дог за дож.издршка или дог за дар) би гарантирал поголема сигурност доколку за брзо време по склучување дедо ми почине.?
    И во кој од овие два договори, здравствената состојба помалку игра улога? (бидејќи мислам дека за дог за издршка е прифатливо лицето да е старо и изнемоштено со нарушено здравје а при дог за дар - мора да се извади лекарско дека е при свест и добро здравје со оглед дека има 80 години)

    И уште нешто, дали и во двата случаи/договори задолжително е присуство на договорните страни во случајов татко ми и дедо ми (бидејќи моментално не е во состојба физички да оди на нотар, не е подвижен)
     
  10. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Најиздржлив и несузбивен е договорот за издршка , но данокот е многу голем ..
     
    На Resident Evill му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Тестамент во кој што остава се на татко ти, инаку ќе се дели по ред на законски наследници. Ама таа одлука може да ја направи само дедо ти.

    Не сметам дека е морално прифатливо да побараш. Плус, што после? Ние луѓето сме крвожедни суштества... Човекот ќе станува се понемоќен и понемоќен, поголема и поголема обврска за вас, плус наследството како награда - можеби ќе дојде ден кога едвај ќе чекате да умре, а тоа не би било добро.
     
  12. bic5

    bic5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Da ne se povtoruvam imam isti slucaj kako vas,samo edno ne mi e jasno dali ako dadesh izjava na notar deka ima I drugi naslednici moze da se zloupotrebi taa izjava I da se steknat so nekakvo pravo da baraat od imotot,vo vashiot slucaj majkata I cerkata potvrdile I se soglasile,a vo mojot slucaj tie drugi naslednici ne prifacaa sto jas sum edinstven naslednik.
    Dali vo izjavata da gi pishem kako naslednici Ili Kako braca I sestri
     
  13. bic5

    bic5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Ako moze nekoj pravnik da mi odgovori
     
  14. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Сите наследници мораш да ги кажеш и тие да дојдат на рочиште, нотарот во записникот во кој констатира дека има договор за доживотна издршка, става член дека ти како наследник даваш точни информации за другите наследници, ако не имаат право да те тужат дека си ги сокрил…тие мора да дадат изјави дали го прифаќаат договорот или не…ако го оспоруваат, нотарот ќе ве пушти на парница, ако не го оспоруваат ќе се запре постапката
     
  15. bic5

    bic5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    No tie se pocinati samo edna sestra e ziva
     
  16. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Кој се починати? пиши ми информации за кого се расправа оставина, дали има деца, брачен другар, родители за да можам точно да ти одговорам
     
  17. bic5

    bic5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Vaka so majka mi zivimo na imot od nejzini tatko I majko so koj napravila dogovor za dozivotna izdrska tie se pocinati ona ja izvrshila nejzinata dolznost I Sega saka imotot da go prefrli na nejzino ime.Tatkoi e pocinati pred 40god.a majkai pred 20god.

    Ona Ima I braca I sestri koi na vremeto bracata otishle da ziveat pod kirija a pokasno si steknale svoj imot a sestrite se omazile.Tatko im gi povikal I gi prashal koj ke se vrati da gi dogleda nesakale nikoj I taka majkami ostanala da gi dogleda

    Sega za da se odanoci imotot ni baraa majka mi da dade izjava na notar deka osim nea ima I drugi naslednici so ime I prezime I tolku

    Bracata I se pocinati I sestra pocinata samo edna e ziva

    Dali ako ona gi imenuva Kako naslednici mozat da I zemat imot nivnite deca

    Vaka me posovetuvaa za da ne idemo sudski I da ne trosimo pare za pespotreba zatoa sto ovaa rabota odamna bila zavrshena ,stom posle tolku godini ne se pobunile bracata dodeka bile zivi.No jas se plasham da dademo takva izjava kade sto ke bidat naglaseni Kako naslednici koga majkami e edinstven naslednik.Dali taa izjava moze da se zloupotrebi od strana na decata od bracata pa da baraa del,ke reca ti sama si izjavila deka I oni se naslednici.Neznam sto e ispravno
     
    Последна измена од модератор: 17 март 2022
  18. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Јас те сфаќам ама законски и тие се наследници...сестрата и внуците...вие ќе си го приложите договорот за доживотна издршка а тие ако се толку безосетни можат и да го оспорат ама искрено ништо нема да добијат само трошоци на суд ќе направат...ама мајка ти МОРА да ги каже дека постојат...ако речи нема други наследници тогаш дава лажна изјава пред службено лице и за тоа може да ја гонат кривично...мора да се кажат дека се и тие наследници и да се викнат кај нотар да дадат наследнички изјави во врска со договорот за доживотна издршка и друг имот ако имаат баба ти и дедо ти
     
  19. bic5

    bic5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Vo red vi blagodaram na iskreniot odgovor
     
  20. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    696
    Допаѓања:
    1.940
    Пол:
    Машки
    Има два начини да се заврши едниот е бавен и 100% легален, другиот е од пракса, брз и не толку легален, поточно го заобиколува правото, значи првиот начин поднесувате предлог за расправање на оставина (за да не чекате неколку години додека од матична служба да ве викнат да составите смртовница па они по службена должност да ја испратат до судот па од судот да го доверат предметот на нотар), со предлогот го приложувате договорот за доживотна издршка и на рочиштето за расправање на оставина нотарот во записник ја составува смртовницата и тогаш се утврдува што влегува во оставина и кој се наследници, имотот опфатен со договор за доживотна издршка не влегува во оставина, и тој си е одделен имот, а договорот за доживотна издршка претставува основ за запишување на правото на сопственост.
    Другиот начин е директно во катастар да си поднесете пријава за упис на право на сопственост врз основа на договорот за доживотна издршка и со приложување на изводи од матичната книга на умрените за примателите на доживотна издршка, возможно е да ви го упишат веднаш правото на сопственост или да ве упатат да направите оставинска постапка за да се констатира во наследното решение дека опфатениот имот предмет на договорот за доживотна издршка не влегува во оставината, сега вака кажувам накратко за подетално треба да сум запознаен со фактичката состојба.
     
    На bic5 му/ѝ се допаѓа ова.