1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дозволен минус - Комерцијална банка

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sylvanas, 9 мај 2016.

  1. ***nekoja***

    ***nekoja*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2015
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    873
    Пол:
    Женски
    e како можат без твое знаење да ти направат кредитна значи немат право тука треба да стое ваш потпис и секако вие да поднесете барање значи во ниту една банка не смеат да ви направат кредитна без ваше барање...........
     
    На ninja35 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Мoже! И јaс дoбив кредитнa кaртицa кoјa никoгaш не сум јa пoбaрaлa и тoa нa изнoс 212000 денaри.

    Имaм дoбиенo и згoлемен лимит, без дa пoбaрaм.
     
    На kjukli, kukla21, ♡BuBaLe♡ и 2 други им се допаѓа ова.
  3. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.279
    Допаѓања:
    101.228
    Пол:
    Женски
    Ова баш во КБ? Прв пат слушам !
     
  4. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Стопанска банка
     
  5. Ana Marija 1

    Ana Marija 1 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2015
    Пораки:
    554
    Допаѓања:
    9.937
    Пол:
    Женски
    Јас пак сакав да извадам кредитна од Комерцијална и ми бараа потврда од работа, а и за дозволен минус поднесував барање. Сега се каам што извадив:)
     
    На rose60, referentka, ninja35 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам, ( сега зборувам за ТТ банка ) кога имаш кредитна картичка и плаќаш за нив всушност парите секој месец при уплатата ти се враќаат на сметка и можеш со таа да купуваш каде сакаш, при што се одбива само 500 денари од вкупната сума.
    Пример должиш 5000 месечно за кредитна картичка истите ги уплаќаш во банка со тоа што тие одбиваат -500 денари, а останатите 4500 денари ги имаш на сметка. Парите за кредитните картички се вртат, уплаќаш ги имаш на сметка и така секој месец, зависи до кога ти важи картичката.
     
    На ***nekoja*** му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Кажи како ќе кажеш (од шупљо у празно е тоа), вршат работа картици и кредити посебно за важни работи ама во моментот кога ќе си го ставиш ланецот околу врат стега секој ден ... 100 пати е подобро да немаш потреба од картици и кредити и лимити. Едвај чекам да ги затворам и СЛОБОДА, ДИШИ!!!
     
    На kukla21, ninja35 и okcenzi им се допаѓа ова.
  8. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.777
    Пол:
    Женски
    Не е за КБ ама сепак да прашам. Земав плата преку банката, работниотводнос ми прекина пред поврќе од две години а картичката ми имаше важност до зимата ама нели празна. Е сега преку познаник ми пратија абер од банката дека ми изработиле нова картичка, а јас немав примања повеќе од две години. Не ми се јавија или писмо на адреса не ми дојде и не ја ни подигнав а за надоместокот шо ми почна си отворив сметка преку друга банка. Е сега со оваа старава банка имам некоја обврска уште, сметката сама згаснува или јас одам да ја откажам..?? Дан ми репнат некоја сума за нешто...!?!
     
  9. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Комерцијална банка зема околу 50 денари месечно (не сум сигурна дали се 50, од таму ќе ти кажат) за одржување на сметка, што значи дека ако не отидеш и не потпишеш таму изјава дека сакаш да ја затвориш сметката, ќе ти се таложат долгови.
    Не очекувај да ти се јават пред да бидеш утужена.
    Значи, оди веднаш и ако немаш намера да работиш со таа трансакциона сметка, ОДМА затвори ја.
     
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Убаво вика рефка, секој месец ситно по ситно, и на крај ќе ти дојде да дужиш неколку илјадарки. Оди затвори си ја ако не ја користиш. Јас ја затворив пред скоро време! Многу ми се бре неуслужливи, бавни, па на 100 шалтери да завршиш работа - за тековна ваму, за картичка онаму...
     
    На kjukli и referentka им се допаѓа ова.
  11. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Одиш во експозитура која ти е во маало, во твоја Општина и ти велат ,,,ааааа за ова мора во дирекција на плоштад !!,,
    Работно време им е од 08 до 17, значи додека сум и јас на работа...па морам да ,,бацам,, рака на работа на одговорните за да ми дадат да излезам од работа.
    Компликејтид вери мач фор ми
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    го заборавив тоа со одењето во Дирекција еј!!!
    Па за е-банкинг ми закажуваа термин со ИТ за да ми дадат токен (facepalm) а оние за еднократна употреба не може во секоја експозитура да се подигнат! (n)
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас во експозитура ги земам, не знам зошто во Дирекција. Токен немам додуше :)
     
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    После се раширија - може во неколку експозитури, не во сите, ама во поголема мрежа од дирекција. КБ и СБ ми се дефинитивно најкрш со услуга!
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Со СБ сум немала допир, ама мм кога земаше картичка во Тутунска, се утепа од пцуење, па веројатно никаде не е сјајно :)
    Искрено, сега скоро цело време користам само картички и мобилно банкарство, и супер ми е :)
     
  16. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    и имаш картичка од комерцијална???
     
  17. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам кои се условите во банките за дозволен минус??
    Дали треба да си долго време вработен ???
    Која банка има најповолни услови??
     
  18. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Да се самоцитирам некој одговор на моево прашање ?? За Уни банка или НЛБ Тутунска ?
     
  19. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    Дали може некој/а што се разбира во банкарски работи да ми пише лп, сакам да прашам нешто :) Благодарам однапред :)