Докторски студии

Дискусија во 'Образование' започната од DarkTulip, 13 август 2013.

 1. DarkTulip

  DarkTulip Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски
  Сакам да запишам докторски студии по социологија,па доколку има други форумџии кои веќе се запишани или планираат ,ако сакаат да споделат искуства и мислења.
   
  На BellaS му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  6.005
  Допаѓања:
  73.964
  Колку пари е? Има ли некаде стипендии за докторкски?
   
 3. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  888
  Пол:
  Женски
  Јас планирам да запишам педагогија докторски, или во Скопје на Кирил и Методиј или во Битола (бидејќи само таму има) Инаку 6000 евра коштаат, се плаќа по 1000 евра секој семестар. Сигурно и за друѓиве науки е слично но пак разгледајте и прашајте си лично ;)
   
 4. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.214
  Допаѓања:
  4.257
  Имам план за докторски студии, но здравје понатака.
  Кај нас освен ако си професор, ништо веројатно не ти менуваат во поглед на кариера, но ако се има финансии и желба, и најбитно подршка од најблиските, мислам дека едно Ph.D. да ти стои ќе биде добродојдено. :D
  Али, о том-по том.
   
 5. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.711
  Допаѓања:
  10.920
  Пол:
  Женски
  И јас имам план ама ќе видиме, прво да стекнам доволно работно искуство , а и не би се осмелила да барам пари од моите и за ова :D Доста се трошеа за постдипломските .
  Ако здравје Боже заработам би запишала .
  Само не знам колку се исплатливи , сите знаеме како се станува професор во денешно време :)
  Овде не мислам на постарата генерација , туку сега , и за асистент требаат врски :D

  Инаку скоро гледав стипендии за докторски студии во Германија , ама тие беа за природни науки , не можам да го најдам тој линк, ама пратете тие што сте заинтересирани може да се најде по нешто .

  Еве каде може да се запишете за известувања :
  http://www.scholars4dev.com/
   
  На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. NEA

  NEA Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  219
  Допаѓања:
  410
  Пол:
  Женски
  Дали има некој на докторски на економски на Кирил?
   
 7. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  2.671
  Допаѓања:
  52.589
  Заинтересирана сум за докторски студии на Кирил и Методиј, ако има некој што веќе е запишан или пак докторирал, ве молам пишете ми ЛП.
   
  На cresa-jagoda и NEA им се допаѓа ова.
 8. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  480
  Пол:
  Машки
  Дали се има некој запишано на докторски студии?

  По можност на Кирил и Методиј.

  *дали има стипендии за докторски во нашата држава?