1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Документи за вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од clueless, 27 август 2010.

 1. clueless

  clueless Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo, jas sum stotuku diplomirana i sega normalno nevozmoznata misija-da se najde rabota. Si vrtam oglasi i osven Cv motivaciono pismo i sl, kako potreben dokument koga se aplicira se bara i PRIJAVA za vrabotuvanje. Na sto potocno se misli ?Sto e prijava za vrabotuvanje? Dali treba da ja napisam vo Word ili ima gotovi obrasci vo knizarnicive? Ako nekoj znae neka pise..... Pozdrav
   
 2. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  Посебен образец за пријавување не постои. А кои документи се потребни при аплицирање зависи од самиот работодавец и од тоа што го навел во огласот како потребна документација. Одредени бараат копија од диплома, од разни сертификати (ако имаш), копија од возачка дозвола, препораки од претходни работодавци (ова за оние со претходно работно искуство). Значи, тоа што ќе го поднесеш како дополнителна документација зависи од самиот работодавец и од она што тој го бара во огласот за конкретната работна позиција за која конкурираш.
  Покрај CV - то, мотивационото писмо убаво е да си ја скенираш дипломата и тоа да го праќаш како основна документација, а доколку е наведено нешто плус, тоа дополнително.
  Еве ти во продолжение два линка од статии на фемина за тоа како треба да изгледа едно CV и мотивационо писмо.
  Поздрав и со среќа во барањето на работа! :)

  http://www.femina.mk/кариера/барање-работа/cv-то-чекор-по-чекор -----CV

  http://www.femina.mk/кариера/барање-работа/истакнете-се-со-мотивационото-писмо -------Мотивационо писмо
   
 3. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  Девојки помагајте. Дали некоја може да ми даде линк (макар што не верувам) или барем да ми опише како изгледа образец на лекарско ?? На работа ќе ни даваат решенија (конечно) и бидејќи е потребно лекарско за вработување се испојавив по амбуланти каде ги издаваат истите. На сите места ми кажаа дека образец си купува секој посебно. Прееска купив од Просветно Дело образец значи пишува Лекарско уверение и понатака се впишуваат личните податоци, бла, бла, бла, па анамнеза и.т.н. Го имам вистинскиот образец или.... :??? :?:
   
 4. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  3.074
  Допаѓања:
  33.626
  Пол:
  Женски
  Сакам да се пријавам на еден оглас за работа, но во огласот е напоменато дека треба да се достави пријава за работа на дадената адреса по пошта. Дали некој знае каква е таа пријава, што треба да содржи?
   
 5. Smiley11

  Smiley11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  167
 6. Viola777

  Viola777 Активен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2020
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Obrazec ke ti dadat tamu kade sto ke go vadis lekarskoto uverenie.

  Moze li nekoj da mi kaze pri podnesuvanje na dokumenti za rabota, dali uverenieto zacdrzavjanstvo treba da e so nov datum ili vazat starite uverenija?
   
  Последна измена од модератор: 1 јануари 2023