1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Документи за новороденче

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 25 мај 2012.

  1. Dioora

    Dioora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    311
    Мајки знае ли некоја какви документи се потребни за на бебето да му извадам здравствена книшка?
     
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Не ти требаат документи. Само извод од детето. Здравствената книшка треба да се однесе за да и стават печат. Зависи преку кого е осигурано детето. Децава се осигурани преку маж ми. Во фирмата кај што работи ставија печат. А за електронска картичка требаат пријава, извод од детето и уплатница од 250 денари, ако детето е осигурано преку некој од родителите.
     
  3. Dioora

    Dioora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    311
    Значи само извод од бебево и книшка да си купам и да одам во фондот на шалтер да ми ја заверат? Не треба мој извод, венчаници такви ствари значи.
     
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Преку кого ќе биде осигурано детето?
     
  5. Dioora

    Dioora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    311
    Преку мене.
     
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Ако работиш, фирмата ќе ги заврши тие формалности. Ако не работиш, оди во социјално (кај Југодрво) и освен книшка и извод, треба да пополниш пријава.
     
  7. Dioora

    Dioora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    311
    Работам, ќе прашам во фирмата. Фала многу. :)
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Штом работиш, само книшка и извод. Тоа му побараа на маж ми во фирмата кај што работи. А за картичка он отиде во социјално.
     
  9. Dioora

    Dioora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    311
    А картичка мора ли одма да се вади?
     
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Мора. Сега нема веќе картони. Освен за тие што немаат добиено картичка, а имаат поднесено барање. Ние сите имаме картички. Додека да ги добиеме, ни даваа картони. На многу места не ни бараат картички. Гледаат дали си осигуран. Ама добро е да ја имаш. Во аптека обавезно ќе ти побараат.
     
    На Dioora му/ѝ се допаѓа ова.
  11. bile1986

    bile1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    Немора до 3 год да се вади картичка имаше измени год и ги укинаја за малите деца
     
    На slobodka и Dioora им се допаѓа ова.
  12. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Mene od rabota pak mi rekoa deka ne se vadele elektronski veke nekoe vreme, nemalo tender za niv. Eve sega cekam kartoncinja da mi dadat. Navodno nikoj nemal elektronska podolgo vreme.
     
  13. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Точно. Јас мојата ја загубив и ми рекоа дека сега нема пријавување за нови, ќе користам картончиња. Тоа пред неколку месеци, сега ќе видиме да не се сменило нешто во меѓувреме.
     
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    И јас мислев дека нема тендер. Така му рекле на маж ми кога он поднесуваше за него и за децата. Ама картичките ги зема во февруари. А наводно, немало кој да ги изработи. Картички ретко ни бараат. Освен во аптека.
     
  15. SJGjorgjievski

    SJGjorgjievski Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Значи за здравствено осигурување најпрво треба да видиш преку кого ќе го осигураш. Ако е преку фирма треба они да пријават или за да не чекаш може да си пополниш пријава сама.Само да ти стават печат од фирмата преку која оди осигурувањето. Од друга документација потребно е извод од матична книга на родени (може и копија, но мора да го има ископирано и печатот кој е на задната страна на изводот, односно двете страни) и книшка. За електронска картица можеш да уплатиш сега но немораш, за дете до 3 години не е обврзувачки.
    Ако сакаш види го следниот линк на него ја има и пријавата и детално е објаснето како да се потполни

    https://www.overflow.mk/questions/84/што-е-потребно-за-здравствено-осигурување-на-новороденче
     
    На mimidjon му/ѝ се допаѓа ова.
  16. gmaja

    gmaja Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    можеби е глупо прашањето :) ама може да даваат и социјално (МТСП) и општината или тоа е исто?
     
  17. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Пари за прво дете даваат и општина(зависи во која општина живеете) и социјално.
     
    На holly33 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Одам вчера во аптека да земам некоја антибиотска маст за бебушот и не ми даваат со рецепта, немала електронска картичка !!???? Кога поднесував за здраствена книшка на работа ми дадоа само здраствена книжна но не и електронска, наводно немало тендер или не се вадело за бебиња до три години по ново... незнам но во секој случај не ми дадоа за малата електронска.
    Сакам да ве прашам како се справувате со овој проблем односно дали имате електронски за вашите беиња.
     
  19. bile1986

    bile1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    Јас имам поднесовме заедно кога ни ја првеа книшката и пред неколку месеци ја зедовме.пробај во др аптека дали исто ке ти кажат
     
  20. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Работата е во тоа што оние од кај мене на работа не поднеле, така им рекле дека не се поднесува за бебиња. Аптекарката ми нагласи баш... не е поднесено. Ама што да поднесуваат кога не се даваат за бебиња електронски. Тоа не ми е јасно. Ќе ги малтретирам на работа од понеделник да поднесат, очигледно морало, незнам не сум паметна веќе.