1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Документи потребни за работа во странство за брачен пар

Дискусија во 'Барање работа' започната од Ance-to, 23 март 2017.

  1. Ance-to

    Ance-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки сакам да ве прашам нешто. Ако мојот сопруг има бугарски пасош и работи во Австрија дали и јас можам да се преселам таму, кои се условите, ако некоја знае ве молам да ми пишете. фала однапред

    EДИТ: Во оваа тема можете да ги поставувате вашите прашања околу документите кои се потребни да ги има едниот брачен партнер, за да може да отиде и работи во земјата кај што работи другиот.
     
    Последна измена од модератор: 30 март 2017
  2. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Mt mora da ima stalna rabota i stalna viza pa za da mozi da te povleci i tebe tamu
     
  3. Ance-to

    Ance-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    не е доволно да има бугарски пасош туку тој треба да има австриска виза за да можам и јас да добијам така?
     
  4. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Da :(
     
  5. Ance-to

    Ance-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Ок, фала ти многу на информацијата, а дали знаеш за колку време излегува таа виза?
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  6. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Ako ima stalna rabota (neogranicn dogovor) odprlika posle 5_6 meseci
     
  7. Ance-to

    Ance-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    и
    и јас после тоа лесно ли ке извадам виза?
     
  8. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Pa ako ste vo brak i dovolno zarabotuva mt za vas dvajca togas da
     
  9. Ance-to

    Ance-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    фала ти многу
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  10. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Ne e taka jas so mm sum Avstrija. Dovolen e pasosot.
    Jas imam bugarski pasos a mazot mi nema, i moze bez problem da te povlece.
    Treba da imate brak, toj da ima rabota, da ste prijaveni na ista adresa i ti da podais za viza.
    Ako te interesira nesto poveke pisi mi poraka.
    I mm vizata ja zede za 10 rabotni dena
     
    На ilovemforever, Sunday ⭐⭐, gjoker4e и 2 други им се допаѓа ова.
  11. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Znaci ti si so bg pass a mt dojde so mk pass i se vraboti so mk pass pa za 10 dena dobi stalna viza ??
     
  12. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Јас знам дека во скоро секоја ваква еу држава ако си мажен/женет и имаш стабилна работа, со квадратура од стан, месечни примања и околу некои 6 месеци работа во одредена фирма со се платени даночни приходи и стаж фамилија можеш многу лесно и брзо да си повлечеш со виза.
     
    На Dust, Chantal и Petar80 им се допаѓа ова.
  13. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Citaj

    Screenshot_20170328-195602_1.jpg
    Muabetov mi e znaci eden od partnerot mora da ima avstriska viza pa za da mozi drugiot partner da go povleci..normalno mora da ima i rab i stan.ako ni edniot ni drugiot nema stalna viza po koja osnova tie ce dobijat stan ?? Samo so bg pass stan nikoj ne ti izdava..
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  14. malalana

    malalana Нов член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ako znae nekoj da mi pomogne.Vo germanija sum so mak.pasos maz mi raboti i ima bg.pasos vo brak sme tuka raboti pod dogovor na sest meseci potpisuva nov.Imame stan prijaveni sme vo opstina i sakam tuka da podadam dokumenti za viza znaci vo germanija da baram dodeka sum tuka.Pa neznam sto se mi e potrebno od dokumentacija.Blagodaram odnapred !!
     
  15. Jessicka

    Jessicka Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите ... Моето прашање е :
    Со сопругот сме во Германија на гости кај моите родители тој е со Бг.пасош а јас Мк.пасош за една недела правам 3 месеци престој во Германија а сопругот оваа недела почна со работа ситр ми кажуваат дека морам да си одам поради тоа што ни изминуваат 3те месеци во ред тоа го разврав но дали може да се дојде повторно пример 1 месец да седам дома во Мкд.и пак да се качам дали ке имам проблем нешто ако знаете пишете ми мн.ми е важно поздрав извинете за долгиот пост
     
  16. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    940
    Допаѓања:
    4.020
    Пол:
    Женски
    Мислам дека сопругот твој треба да работи минимум три месеци и исто минимум три месеци да има плаќано придонеси, да има изнајмено стан за вас двајцата за да може да добиеш и ти престој во Германија. Виза нема да ти треба, пошто он е со БГ пасош. Како и да е најдобро е да се распрашате во ausländeramt во вашиот град/општина таму ќе ви обајснат што како и таму всушност ти ја даваат дозволата за престој. И да ќе ви треба и интернационален извод за венчани, со апостил од мк. Идете прашајте бар ќе знаеш што документ ќе ти требаат за понатаму. А дали во моментов можеш да останеш, мислам дека не.
    Едит: И во општината треба да сте пријавени и на договорот од станот треба да пишува дека газдата дозволува и ти да живееш во тој стан.
     
    Последна измена: 4 април 2019
  17. newme

    newme Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Od licno iskustvo ,ne si igraj so pravilata na Germancite . Sedi 3 meseci vo Mk oti mozno e da te opomenat i edna god da ne smejs da odis pak Germanija ili uste poloso da ti pisat kazna ..Taka da ,odi vo Mk 3 meseci .
    A preku roditelite sigurno mozis da zemis viza ,a pokraj tebe i mazot ti verojatno . Tvoite roditeli ne mozat da se rasprasaat tamu ?
     
  18. Jessicka

    Jessicka Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Vaka mojot soprug e so Bg pasos a jas so mk mojte se veke 3 godini tuka nie dojdovme na gosti ni posledniot mesec mojot soprug si najde rabota i sega jas pravam na 18.04 3 meseci a toj pocna so rabota i dali ima sansa da ostanam da sredam dokumenti ovde preku soprugot ili moram mk da si odam pa taka pak da idam posle 3 meseci nz kako po ubavo da go objasnam mojot problem
     
  19. Jessicka

    Jessicka Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Да тој е со бг пасош но нема 3 месеци ушто пошто сега скоро почна еве 2 недела на работа а јас на 18.04 правам 3 месеци и нема никаков начин за да останам повеќе овде за зал морам да си одам 3 месеци во мк. И пак да дојдам
     
  20. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Вашиот сопруг со бугарски пасош може да остане неограничено во ЕУ земја, вие со македонски пасош имате право непрекинато да седите 3 месеци во ЕУ земја после доволно е само да ја поминете границата и повторно може да влезете и да седите нови 3 месеци, тоест на секои 3 месеци треба да излезете од ЕУ и после повторно да влезете.
    За македонски пасоши не треба виза за било која ЕУ земја.
    Може да барате дозвола за привремен престој во Германија, за тоа ќе треба да си прашате во нивното МНР.