1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Документи потребни за работа во странство за брачен пар

Дискусија во 'Барање работа' започната од Ance-to, 23 март 2017.

 1. Ance-to

  Ance-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки сакам да ве прашам нешто. Ако мојот сопруг има бугарски пасош и работи во Австрија дали и јас можам да се преселам таму, кои се условите, ако некоја знае ве молам да ми пишете. фала однапред

  EДИТ: Во оваа тема можете да ги поставувате вашите прашања околу документите кои се потребни да ги има едниот брачен партнер, за да може да отиде и работи во земјата кај што работи другиот.
   
  Последна измена од модератор: 30 март 2017
 2. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.742
  Допаѓања:
  78.090
  Пол:
  Женски
  Mt mora da ima stalna rabota i stalna viza pa za da mozi da te povleci i tebe tamu
   
 3. Ance-to

  Ance-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Женски
  не е доволно да има бугарски пасош туку тој треба да има австриска виза за да можам и јас да добијам така?
   
 4. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.742
  Допаѓања:
  78.090
  Пол:
  Женски
  Da :(
   
 5. Ance-to

  Ance-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Женски
  Ок, фала ти многу на информацијата, а дали знаеш за колку време излегува таа виза?
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 6. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.742
  Допаѓања:
  78.090
  Пол:
  Женски
  Ako ima stalna rabota (neogranicn dogovor) odprlika posle 5_6 meseci
   
 7. Ance-to

  Ance-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Женски
  и
  и јас после тоа лесно ли ке извадам виза?
   
 8. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.742
  Допаѓања:
  78.090
  Пол:
  Женски
  Pa ako ste vo brak i dovolno zarabotuva mt za vas dvajca togas da
   
 9. Ance-to

  Ance-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Женски
  фала ти многу
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 10. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.991
  Допаѓања:
  66.494
  Ne e taka jas so mm sum Avstrija. Dovolen e pasosot.
  Jas imam bugarski pasos a mazot mi nema, i moze bez problem da te povlece.
  Treba da imate brak, toj da ima rabota, da ste prijaveni na ista adresa i ti da podais za viza.
  Ako te interesira nesto poveke pisi mi poraka.
  I mm vizata ja zede za 10 rabotni dena
   
  На ilovemforever, Sunday ⭐⭐, gjoker4e и 2 други им се допаѓа ова.
 11. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.742
  Допаѓања:
  78.090
  Пол:
  Женски
  Znaci ti si so bg pass a mt dojde so mk pass i se vraboti so mk pass pa za 10 dena dobi stalna viza ??
   
 12. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.871
  Допаѓања:
  217.916
  Пол:
  Женски
  Јас знам дека во скоро секоја ваква еу држава ако си мажен/женет и имаш стабилна работа, со квадратура од стан, месечни примања и околу некои 6 месеци работа во одредена фирма со се платени даночни приходи и стаж фамилија можеш многу лесно и брзо да си повлечеш со виза.
   
  На Dust, Chantal и Petar80 им се допаѓа ова.
 13. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.742
  Допаѓања:
  78.090
  Пол:
  Женски
  Citaj

  Screenshot_20170328-195602_1.jpg
  Muabetov mi e znaci eden od partnerot mora da ima avstriska viza pa za da mozi drugiot partner da go povleci..normalno mora da ima i rab i stan.ako ni edniot ni drugiot nema stalna viza po koja osnova tie ce dobijat stan ?? Samo so bg pass stan nikoj ne ti izdava..
   
  На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
 14. malalana

  malalana Нов член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2018
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Ako znae nekoj da mi pomogne.Vo germanija sum so mak.pasos maz mi raboti i ima bg.pasos vo brak sme tuka raboti pod dogovor na sest meseci potpisuva nov.Imame stan prijaveni sme vo opstina i sakam tuka da podadam dokumenti za viza znaci vo germanija da baram dodeka sum tuka.Pa neznam sto se mi e potrebno od dokumentacija.Blagodaram odnapred !!
   
 15. Jessicka

  Jessicka Активен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2018
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите ... Моето прашање е :
  Со сопругот сме во Германија на гости кај моите родители тој е со Бг.пасош а јас Мк.пасош за една недела правам 3 месеци престој во Германија а сопругот оваа недела почна со работа ситр ми кажуваат дека морам да си одам поради тоа што ни изминуваат 3те месеци во ред тоа го разврав но дали може да се дојде повторно пример 1 месец да седам дома во Мкд.и пак да се качам дали ке имам проблем нешто ако знаете пишете ми мн.ми е важно поздрав извинете за долгиот пост
   
 16. јolene

  јolene Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2017
  Пораки:
  935
  Допаѓања:
  3.983
  Пол:
  Женски
  Мислам дека сопругот твој треба да работи минимум три месеци и исто минимум три месеци да има плаќано придонеси, да има изнајмено стан за вас двајцата за да може да добиеш и ти престој во Германија. Виза нема да ти треба, пошто он е со БГ пасош. Како и да е најдобро е да се распрашате во ausländeramt во вашиот град/општина таму ќе ви обајснат што како и таму всушност ти ја даваат дозволата за престој. И да ќе ви треба и интернационален извод за венчани, со апостил од мк. Идете прашајте бар ќе знаеш што документ ќе ти требаат за понатаму. А дали во моментов можеш да останеш, мислам дека не.
  Едит: И во општината треба да сте пријавени и на договорот од станот треба да пишува дека газдата дозволува и ти да живееш во тој стан.
   
  Последна измена: 4 април 2019
 17. newme

  newme Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2012
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  Od licno iskustvo ,ne si igraj so pravilata na Germancite . Sedi 3 meseci vo Mk oti mozno e da te opomenat i edna god da ne smejs da odis pak Germanija ili uste poloso da ti pisat kazna ..Taka da ,odi vo Mk 3 meseci .
  A preku roditelite sigurno mozis da zemis viza ,a pokraj tebe i mazot ti verojatno . Tvoite roditeli ne mozat da se rasprasaat tamu ?
   
 18. Jessicka

  Jessicka Активен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2018
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Vaka mojot soprug e so Bg pasos a jas so mk mojte se veke 3 godini tuka nie dojdovme na gosti ni posledniot mesec mojot soprug si najde rabota i sega jas pravam na 18.04 3 meseci a toj pocna so rabota i dali ima sansa da ostanam da sredam dokumenti ovde preku soprugot ili moram mk da si odam pa taka pak da idam posle 3 meseci nz kako po ubavo da go objasnam mojot problem
   
 19. Jessicka

  Jessicka Активен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2018
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Да тој е со бг пасош но нема 3 месеци ушто пошто сега скоро почна еве 2 недела на работа а јас на 18.04 правам 3 месеци и нема никаков начин за да останам повеќе овде за зал морам да си одам 3 месеци во мк. И пак да дојдам
   
 20. Forca

  Forca Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  696
  Допаѓања:
  1.940
  Пол:
  Машки
  Вашиот сопруг со бугарски пасош може да остане неограничено во ЕУ земја, вие со македонски пасош имате право непрекинато да седите 3 месеци во ЕУ земја после доволно е само да ја поминете границата и повторно може да влезете и да седите нови 3 месеци, тоест на секои 3 месеци треба да излезете од ЕУ и после повторно да влезете.
  За македонски пасоши не треба виза за било која ЕУ земја.
  Може да барате дозвола за привремен престој во Германија, за тоа ќе треба да си прашате во нивното МНР.