1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Документи потребни за работа во странство за брачен пар

Дискусија во 'Барање работа' започната од Ance-to, 23 март 2017.

  1. newme

    newme Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    @Jessicka Ne znam od kade ta informacija deka posle tri meseci treba da se napraj izlez i da se vlezi pak vo drzavata .
    So sigurnost mozi max 3 meseci vo eu drzava i posle mora min 3 meseci vo mk . Ne si praj problemi za tri meseci ,ne e kuznaj kolku vreme . A vo sekoj slucaj toj ko ke zemi stalen prestoj ke mozi da te povleci i tebe . Vo meguvreme ti mozis da odis na sekoj 3 messci ..ili mozi i tvoite roditeli da te povlecat kako nivna kerka ,edino nz posto si ti mazena . Ama mislam deka mozi sepak si im kerka mazena ili ne . Prasajte podobro tamu kaj so se dobivaat privremen i stalen prestoj .
     
  2. Jessicka

    Jessicka Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Ви благодатам шѕо одвоивте време за моето прашање но нели викаат дека нр смејс да излезиш од мк.се додека не поминеле 3 месеци дома иначе овде сакаме да останиме и да живееме но во моментот на сопругот не му е стигнат договорот од работата и немам време ми истекуваат 3те месеци на 18.04 ... но најважно ми е одговорот за дали морално е да седам дома во мк 3 месеци па пак да идам ЕУ дите различно кажуваат нз каде да се пбратам за посигурни инфо. Поздрав
     
  3. Jessicka

    Jessicka Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Да нее многу но би ме интересирало дали има можност да се остане ... иначе немам врска со мојте родители поради тоа што сум врнчана со сопругот и сите документи ги добивам покрај него секако доколку има работа и престој за живеење .... нзз навистина не ми се јасни овие закони пошто кај сите различно ... И уште нешто сега јас да си одам во мк и ке немам ли право ниту во грција или бигарија да одам хмм...
     
  4. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.264
    Допаѓања:
    166.180
    А да си прашаш најубаво во германското биро за странци во местото каде мажот има регулиран престој? Се надевам има регулиран престој, привремен ли, траен ли, какви и да даваат германците. Е сега не разбирам како почнал да работи ама нема договор за работа, ама тоа не е мое. Правец биро за странци или како и да се вика тоа, не троши време по форуми, никој овде не е толку стручен да ви ја разбере ситуацијата.
    Инаку по дефиниција, тебе како брачен партнер на еу граѓанин, ти следуваат истите права како еу граѓанинот, т.е. сопругот со бг пасош. Со среќа.
     
    На Jessicka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    @Jessicka маж ти прво треба да има договор за работа, 3 платни листи и пријава за стан

    А ти не смееш ни во грција ни во бугарија да одиш. Ниту било каде во ЕУ
     
    На newme му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Од сопствено искуство пишав, сум бил во ЕУ држава 3 месеца со мк пасош, пред истекот на 3 месец излегов од ЕУ т.е. се вратив во Македонија, останав овде 24 часа да одморам од патот и после наредниот ден пак си влегов во ЕУ и имав пак туристички 3 месеца престој, и така до бесконечно, така е и сега, кога ќе излегуваш од ЕУ прашај на граница, ќе ти потврдат ова што го пишав, или прашај таму во нивната МВР полициска станица кога ќе се одјавуваш пред да заминеш од Германија. :)
     
    На Jessicka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.409
    законот вика вака
    од вкупно 360 дена ти смеес да бидиш во земја еу 180ден во текот на една година
    значи одиш мк седиш недела и се вракаш пак во германија
    гледај да не прекорачиш 90дена
     
    На Jessicka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.409
    не е бесконечно 180дена во текот на една година
     
  9. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Можно е ако има некои промени, јас не сум бил повеќе од 180 дена, али никој на граница не ми кажа така, туку после 90 дена преминувам граница и можам пак да се вратам и повторно би можел да седам 90 дена. Но што после вторите 90 дена, немам искуство.
     
  10. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.409
    после вторите 90дена имаш или печат и забрана за еу земји на 2-5 години и парична казна
    на која граница?
    па ако патуваш прегу маџарите бетер ке поминиш
     
  11. Jessicka

    Jessicka Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Ок тогаш баш ме израдува фала ти многу ке прашам и на границата обично се со авион патувам но до сега не сум била вака долго и за тоа нз како одат работите фала ти уште еднаш позз
     
    На Forca му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Jessicka

    Jessicka Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Што знам еве имам еден приијател ми кажуваше седел во де.и пред 90 дена да направо една недела си заминал мк.за еден месец се качил пак па кога се вракал си платил 1200 евра за да не му стават забрана а ако му ставеле заврана се плакало 500 евра и плус забраната си ја добиваш бог да чува кај сите различно може би треба да се патува со кола да не биде цело време со авион нз многу различни случки
     
  13. Jessicka

    Jessicka Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Вака тој почна со работа прво одесе 4дена на проба па за еден неполн месец се јавиа за да почни договорот не му го даваат во фирмата туку му стига преку пошта на домашна адреса пошто главната фирма е во некој др. град е тоа сега чекаме да стигне пошто без тој договор неможиш ништо да докажиш а и нема основа врз која може да ме пријави нз колку ме разбра но се надевам дека го разјаснивме и тој дел фала ти многу
     
  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    @Jessicka Дали постои можност договорот да му пристигне до 18.04.2019? Ако му пристигне до тогаш може веднаш да однесете документи за спојување на семејство во општина и смееш да седиш бидејќи ќе чекаш виза.

    Прашавте во општина кои документи се потребни за да ви е се спремно во случај да му стигне договорот за работа веднаш да поднесете?

    Не е правило да мора 3 платни листи. Ние направивме спојување со една платна листа. Маж ми има бг пасош, јас Мк пасош.

    Прво прашајте во општина кои документи се потребни и дали мора 3 платни листи или може и само со една?

    Друга варијанта е да си одиш Мк пред истекот на тие 90 дена и да се вратиш кога маж ти ќе го добие договорот и една платна листа. Ако може само со една.

    Договорот дали е на ограничено или неограничено? Ако си бремена или имаш дете може и без платна листа ќе поминете кога ќе им објасниш дека на 18.04.2019 ти истекува престојот.

    Борете се. Се е можно.

    Ако веќе мора 3 платни листи најдобро е да останеш Мк 3 месеци. Прв пат слушам дека може да направиш влез во ЕУ пред истекот на три месеци. Ако немате пари за казни и ако сакате живот во ЕУ остани во Мк 90 дена па направи влез во ЕУ.

    Ако сакаш да се гледате и за тие три месеци оди побрзо Мк за да можеш да дојдеш неколку пати на по неколку дена во тие три месеци.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.409
    со кола кај маџарите бетер
     
  16. Jessicka

    Jessicka Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на сите од срце Средивме работа Денес имајте убав ден и ви посакувам се најдобро и најубаво да ве прати поздрав
     
    На Forca му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sunday ⭐⭐

    Sunday ⭐⭐ Нов член

    Се зачлени на:
    4 август 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Orhideea, te iskontaktirav inbox okolu dokumentite za Avstrija ako mozi da mi kazis podetalno
     
  18. Sunday ⭐⭐

    Sunday ⭐⭐ Нов член

    Се зачлени на:
    4 август 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Te iskontaktirav inbox
     
  19. Blagica Petrova

    Blagica Petrova Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2019
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    39
    Zdravi sakam da prasam so mk pasos a maz mi ima viza vo ch so dukementi se vadi za da se preselam kaj nego
     
  20. Hyst

    Hyst Активен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site. Imam bratucetka sto raboti vo Avstrija. Ima bg pasos, ima adresa na ziveenje tamu i sega saka da go zemi i nejziniot soprug. Osven izvod na vencanite sto drugo im treba od dokumenti za toj da dobie viza? Ako znae nekoj neka mi pisi, fala odnapred :)