1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Докумети за упис 2010

Дискусија во 'Образование' започната од lolicka, 12 август 2010.

  1. lolicka

    lolicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    6
    здраво!имам едно важно прашање за матурантиве т.е конкурентите за на државен факултет дали кога си ги зедовте дипломите за положена државна матура добивте и свидетелство за завршено средно обазование ние денеска ги примивме и немаме таков документ па затоа не интересира како стојат работите по другите средни училишта? :worried: :^)
     
  2. wild-rose

    wild-rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    5
    Нас демек на 16ти ќе ни ги дадат....не ги бива порано...
     
  3. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    па на брат ми му ги дадоја вчера мислам и беше само дипломата за положена државна матура и му ги вратија сведителствата и копијата од изводот кои претходно ги оставија в училиште и со нив колку што знам се запишува на факултет сведителствата од прва до четврта дипломата за положена матура и копија од извод, а за какви светителства ти зборуваш врска немам :?:
     
  4. lolicka

    lolicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    6
    па вака на конкурсот за записување кнкретно на филолошкиот факултет писува и свидетелство за завршено средно образование а и посебно оваа дипломата со ни ја даваа за положена државна матура затоа се прашуваме врска немам што им е тоа :^)
     
  5. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    веројатно мислеле на сведителствата од прва до четврта инаку нема други не дават нигде колку што знам јас
     
  6. marinaangelova

    marinaangelova Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    epa vaka i jas sega zavrsiv sredno pa se spremam za na fax kaj nas ni dadoa samo diploma za polozena matura i svidetelstvata od 1 do 4 godina a za dokumenti za upis mi kazaa deka ni treba i iszvod i drzavjanstvo koe ne e postaro od 6 meseci,a upisi na 17 i 18 avgust. srekno :*
     
  7. wild-rose

    wild-rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    5
    epa vaka i jas sega zavrsiv sredno pa se spremam za na fax kaj nas ni dadoa samo diploma za polozena matura i svidetelstvata od 1 do 4 godina a za dokumenti za upis mi kazaa deka ni treba i iszvod i drzavjanstvo koe ne e postaro od 6 meseci,a upisi na 17 i 18 avgust. srekno :*Исто и на вас
     
  8. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    Да и мене ми кажа една другарка дека прочитала ама и ние немаме таков документ!
     
  9. goseva

    goseva Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    kaj mene denes gi dadoa...dadoa sveditelstvata od 1 do 4, diplomata za polozena matura, izvodot i kartonot od sistematski pregledi,a so sveitelstvo za zavrseno sredno obrazovanie e sveditelstvoto od 4god.taka ni kazaa nas denes...
     
  10. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    Зарем и државјанството не треба да биде постаро од 6 месеци??
     
  11. Ger23

    Ger23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    12
    Вака тоа сведетелсатво за завршено средно важи за оние кои не полагаја матура мислам генерација 2006/2007 така некако ако сакаат и тие да конкурираат т.с да се запишат на факс
     
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Точно е тоа. Јас завршив средно во 2006 година. Бидејќи не полагавме државна матура, ни дадоа диплома за завршено средно образование во која што ги имаше оценките од последната година кога се изучувале предметите. Изводот од матичната книга на родените не треба да биде постар од 6 месеци. За државјанството не е битна датата.
     
  13. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    Во ФОН мене ми бараа и државјанството да не ми е постаро од 6 месеци и изводот..и ја се чудев обично само изводот нели треба да не е постар од 6 месеци негде дури и тоа не бараат , ама ваму и за државјанството бараа... :!:
     
  14. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    На правен ни кажаа дека и изводот не морал да биде постар од 6 месеци... :?:
     
  15. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    јас знам дека и за изводот нема врска дали е постаро од 6 мес ...важно да се чита што пишува
     
  16. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Тоа за староста на изводот и државјанството е различно на различни факултети. На филолошки на пр. нема врска колку се стари.
     
  17. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    1. Пријава за запишување со таксена марка од 50 денари

    2. Оргинални свидетелства од сите класови

    3. Свидетелство за завршено средно образование

    4. Документ за положена државна матура

    5. Извод од матична книга на родените (независно колку е стар)

    6. Доказ за државјанство на Р. Македонија (уверение или решение – независно колку е старо)

    7. Уплатница за уплатени 300 денари на жиро сметката на Филолошкиот факултет “Блаже Конески” - Скопје

    **ова е за на филолошки
     
  18. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    Кое е тоа свидетелство за завршено средно образование? Од 4 година или? И ми рекоа нешто дека имало потреба да се заверат свидетелствата на нотар :^) А мене не ми е јасно зошто кога се носат оригиналните |(
     
  19. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    Ако не ги носиш оргиналните тогаш треба да ги завериш на нотар.А тоа за сведителството за завршено средно мислам дека е ако некој се запишува сега што има завршено средно поодамна кога не се полагаше државна матура :)
     
  20. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    И јас слушнав за заверување на нотар...нема логика xD