Докфалификација за професор

Дискусија во 'Образование' започната од Neodlucna, 30 ноември 2010.

 1. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  849
  Допаѓања:
  1.035
  Сакам да ја отворам оваа тема бидејки планирам да се запишам на докфалификации како би можела ако се отвори шанса да се запослам во државно училиште.Имам завршено англиски јазик но на отсекот преведување.Се распрашав што треба да дополагам,некои колеги викаат само 3 испита на Филозофски,а од деканат на Филолошки викаат седумте испита од наставната насока. Ако има некој искусктво ве молам да ми помогне со некоја информација.
   
 2. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  3.625
  Допаѓања:
  14.105
  Тие што се сега 4 та полагаат само 3 испита.. АМа незнам како е за тебе бидејки веќе имаш завршено. Би требало да е како што ти кажуваат во Деканат
   
 3. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.530
  Доквалификации за наставник во основно можеш да запишеш или на Филолошки или на Филозофски.
  Цената е 10 000 денари и се вкупно 3 испити - Педагогија, Методика и Психологија.

  Тие 7 испити кои ти ги споменале на студентски, се веројатно овие 3 горе, плус 4 од книжевност, како што е случајот на нашата катедра. Тие се доквалификации за професор во средно.
  Јас бар така мислам.

  За секој случај ќе си прашаш на отсекот за реторички прашања. :D
   
 4. meandyou

  meandyou Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  353
  Допаѓања:
  193
  така е, наставник и професор се два различни поими, иако веќе и учителките се нарекуват професорки хаха ОМГ :fubar:
   
 5. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  849
  Допаѓања:
  1.035
  Ок,фала многу девојки. Јас ке пробам прво со овие 3те. 7 ми се некако многу а и тие се оние тешките,хаха...
   
 6. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.206
  Пол:
  Женски
  Јас полагав на Филозофски за доквалификација, ама многу одамна. Од тогаш сигурно е сменето. И тоа ги полагав психологија, методологија и педагогија. И со нив можам да предавам во средно.
   
 7. Tenna

  Tenna Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  329
  И јас сега ги дополагав тие три предмети,и со нив можам да предавам и во средно.Инаку тие што кажуваат на студентски некогаш знаат и да претераат,ете на пример ја кога прашав кај мене(имам дипломирано на биохемија)и ми рекоа дека као демек треба да се запишам сега одново на двопредметните студии по биологија и хемија,таму на нашиот институт,за да можам да предавам.Мислам,лудило |( не знам кој тоа би го направил,кога сите само со доквалификации поминуваат.
   
 8. aaleksaandraa

  aaleksaandraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  33
  Некој во скоро време полагал ли доквалификација ?
  Имам дипломирано на Информатика и компјутерска техника и сега запишав доквалификација за наставник по информатика, и сега наредна сесија за полагање е во ноември.Но касно почнав со спремање на материјалот по психологија и некако тешко ми оди , бидејќи едноставно од никогаш не ми бил по ќеиф овој предмет.
  Ме интересира ако знаете од прилика колку материјал има и за педагогија , ако не да ги спремам и двата предмети за во декемвриска сесија, оти за ноемврискава не верувам дека ќе стасам со психологијава ?
  Инаку кај кои професори полагавте и колку сте задоволни од нивното оценување ?
  Јас психологија одбрав кај Виолета Арнаудова, а педагогија ми се паѓа кај Анета Бараковска.
   
 9. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.689
  ^ Во Скопје си запишана на доквалификација? Со колку години ти е факултетот, 3 или 4 ?
   
 10. aaleksaandraa

  aaleksaandraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  33
  Со 3 години, 180ектс и во СКопје сум да на Филозофски фак.
   
 11. mila85

  mila85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  48
  Дали некој знае дали можам од Филолошки факултет да одам на магистратура за човечки ресурси ????
   
 12. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.530
  Можеш. :)
  Во принцип, за пари можеш да се запишеш каде што сакаш... добро сега, да не биде доктУр, архитект, машински инжењер, се разбираме, нели. :) ;)
   
 13. mila85

  mila85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  48

  Сега гледам, дека магистратура ќе фати 2000 евра, што е МНОГУ, http://www.eccf.ukim.edu.mk/studiranje/ ... tdiplomski, гледам таму кај што пишува УПРАВУВАЊЕ ВО ЈАВНИОТ СЕКТОР, па претпоставувам дека дека под тоа спаѓа човечки ресурси. Јас сум кај мене на магистратура на Филолошки, имам уште два испити и одбраната, ама некако ме мрзи да учам, а нема ни просперитет со мојава професија па си мислев да одам на некој друг отсек за магистратура,ама ова скапо е......Сепак, фала на одговорот. :)
   
 14. Treki

  Treki Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2012
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  113
  Имам слушнато дека овие 3 испита можат да сеполагаат и во Штип и дека е многу поефтино. Дали некој знае нешто повеќе?
   
  На aaleksaandraa му/ѝ се допаѓа ова.
 15. aaleksaandraa

  aaleksaandraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  33
  Во Штип неможеш да полагаш три испита ако си со 3 години (180ЕКТС), мора да запишеш една година цела, тоа важи само аако си со 240Ектс и чини 9000.
  Во Скопје е 10000 ама штом дипломираш можеш да ги запишеш нема врска дали си со 3 или 4 години факс. Истото е и за Битола ама таму е 12500
   
  На Treki му/ѝ се допаѓа ова.
 16. eleni27

  eleni27 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2011
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  8.163
  Пол:
  Женски
  И јас сега се запишав на доквалификации и ќе полагам психологија кај Виолета Арнаудова. Не сум учела многу, не верувам дека ќе положам, ама ќе одам да видам како се полага. Има некој што знае, усно ли е, писмено ли е, како се полага?
  Да, и мене ме интересира за материјал по педагогија, во декември планирам да си земам одморче, па да си ги положам испитиве ако успеам ;)
   
 17. rakce69

  rakce69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2011
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  228
  Кај Арнаудова јас полагав, жената е супер. Дава испит од типот на есеј или прашања на заокружување и две три ќе имаш да дополниш, ти си одбираш. Лесно е многу, само треба да научиш малце поубаво. Обрни внимание на некои детали што мислиш дека се небитни. На пр. кого повеќе наставникот треба да мотивира, интровертните или екстравертните личности.

  Јас полагам сега методика на настава по македонски јазик, исто сум доквалификација. Ако има некој да ми помогне со една семинарска што треба да ја направам за наставни планови. Наставен план ќе направам ама што друго да пишувам???
   
 18. aaleksaandraa

  aaleksaandraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  33
  Јас претходната недела полагав психологија кај Елена Ачковска-Лешковска и право да ив кажам ја 3 години факултет завршив толку немав учено како овој пат што учев. Толку спремање, есејски се полагаше одговорив се што знаев и на крај 6ка. Се разочарав тотално. Сега пријавив за во декемврискиот рок педагогија кај Вера Стојанова па ке видам што ќе направам и таму.
   
 19. eleni27

  eleni27 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2011
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  8.163
  Пол:
  Женски
  Е па обавезно пиши што има на педагогија, и јас треба да полагам кај Вера Стојанова, ама јас ќе одам во јануари. Ме интересира дали ќе биде есејски или со тест на знаење????
   
 20. Olgica22

  Olgica22 Активен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Дали по завршување на било кој смер можеш да полагаш 3 предмети и да бидеш професор?Пр јас сакам да одам на лабораториски биоинжењер на фармацевтски???Знае некој?