1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Долготраен кармин

Дискусија во 'Лице' започната од bluelagoon, 21 октомври 2014.

  1. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.295
    Допаѓања:
    101.377
    Пол:
    Женски
    Mims мене ме чуди квлаитетот им е опаднат а јас кукувам од парфимерии не од Бит пазар. Затоа го потенцирав Макс Фактор. Ист кармин од макс Фактор купен тука и во странство нема врска еден со друг по квалитет. Ова е мое искуство. Исто и содруги прозиводи на макс фактор но тоа не е тука тема на дискусија.
     
  2. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.820
    Пол:
    Женски
    Мене пак ова со сјајче од друга страна што мимс го постира вториот пат, ми е попогодено за разлика од тоа другото како течен кармин со плус такво безбојно лабелце.
    Таков проблем со ронење и собирање имав само со првото што е постирано. Добро што ме потсетивте на ова со сјајче да почнам пак да си го користам, само што јас сјајот и не го употребувам.

    Инаку баш како што кажа Нена, порано бев многу позадоволна од Макс фактор за разлика од сега. Проблемот во што е не знам, ама сите производи си ги купувам или Космо или Дм, и порано Јуник што беше. Во еликсир само еднаш имам влезено и веќе не верувам дека ќе влезам. Со рокот се е во ред, мислев само мене да не ми се случува вака со ронењево ама еве штом и Мимс го има истиот проблем значи до производот е.
     
    На kiki4kablondy му/ѝ се допаѓа ова.
  3. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.988
    За MF не знам, но јас никако не сум задоволна од Manhattan Lips2Last. Многу слично на она што Симончелишс го опишала за MF, мене со менхетенов ми се случваше. Кога ќе нанесев само од карминот, многу брзо ја сушеше устата, а во комбинација со сјајот - се образуваа мали топчиња (грутки). Сјајот сам по себе ми се допадна и си го дотрошив, а другово го фрлив. Ниту го купив од сомнително место, ниту рокот на траење беше изминат. За овој конкретно се однесува:
     

    Прикачени фајлови:

    • 42151197_01.jpg
      42151197_01.jpg
      Големина на фајлот:
      12,6 KB
      Прегледи:
      345
  4. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.543
    Допаѓања:
    6.309
    Не користам многу кармин, ама имам еден од Deborah, одамна ми е и не памтам колку пари беше ама и на попуст земен беше поскап. Како и да е, цело време ставам и никако не се дотрошува, има фина кремаста текстура и лесно се нанесува, не е сув и не навлегува во наборите на устата. Најубаво ми стои кога претходно ќе ставам лабело. За вечерни излегувања ми трае цела вечер, и со пушење цигари, со пиење, јадење.. Сега, нормално избледува малку ама ќе се повтори уште еднаш и супер е. Не знам што бројче е, ама некоја јака корално-црвена боја.

    Од Rimmel, цело време купувам едно карминче Airy fairy се вика мислам, можеби не трае многу ама исто има кремаста структура и прекрасна nude нијанса. :)
     
  5. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    Јас дојдов да ги пофалам на Римел кармините Кејт Мос во црна опаковка што се . Дури се изненадив од нивната долготрајност иако веке година дена го имам никад не сум обрнала внимание на тоа колку трае. Го ставив вчера пред да идам во град околу 10-11 вечерта,кога се вратив дома околу 3 сабајлето :tmi: сеуште стоеше на уста.Можеби не со истиот интензитет и сјај како пред излегување,али се познаваше карминот сосема солидно.Во мегувреме и јадев кога си дојдов и после јадењето сеуште ми стоеше на уста.Од мене за тие пари карминот е чиста 10ка.
    Вчера конкретно го носев црвениов 01
    [​IMG]
    Исто така ја имам и оваа нијанса која ми е хит во последно време.
    [​IMG]
     
    На rainbowec му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.667
    Пол:
    Женски
    ^ Која е втората нијанса, Airy fairy да не е случајно ?! Симпатично изгледа.
     
  7. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    ^^ Мишелке 99 % сум сигурна дека е фамозната 14ка :D Airy fairy е многу посветол,повеќе розев и не е од колекцијата на Кате Мос
     
    На Mishela и SuperGirl24 им се допаѓа ова.
  8. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Јас од долготрајни кармини го имав од Max Factor маркерот, пред 2-3 години знам беше актуелен и мислам одамна не се продава веќе.
    За траен, траен беше, преубава темно црвена боја, али после 4-5 саата почна да се собира некако и морав пак да ставам да ја бојам устата и цело време така.. И после некое време се исуши. Не го ни потрошив до крај.. Главно незадоволна али ајт..колку толку го користев.

    И друг, сега пред неколку недели го земав на Менхетен со сјајче. 2 пати имам ставено, супер есенска нијанса, траен се разбира, но бидејќи доста суши, мене многу ми помага да ставам прво малце лабело, па одозгора го ставам карминот, така полесно и ми се нанесува, а после ако има потреба ставам и од сјајчето. Мене лабелото ми е задолжително пошто иначе мноогу ја суши устата, те тера постојано да ја лижеш устата :lol: така се зезнав првиот пат.

    Се мислев да си земам и од Макс Фактор некое, али сите наваливте со критики, се ронело, грутки се правеле...и ме пишманивте :D

    Ќе ги ѕирнам тие на Fresh Minerals, ако е така како што Мимс вели, 10 часа ми се повеќе од доволно :)
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Во потрага по долготраен кармин не сум ни знаела дека дома го имам. Мајками го имаше нарачано од Авон уште одамна, но не го беше ич користела. Така случајно го најдов дома :lol: :rofl:
    Обично на Колор Тренд од АВОН ич не им се долготрајни, но овој ептен нешто ми се погоди. Јас обично не користам темни кармини, но си велам да пробам.
    Навистина ми е долготраен и не се брише додека пиете кафе или вода. За некои добри 3-4 сати ќе седи на вашата уста.
    Бојата е темновиолетова. Иако изгледа, како темно кафено не е таа боја, остава темновиолетова боја на уста.
    Сега го нема во тековниот каталог и ми е криво, бидејќи има уште една посветла боја од овој и сакав да си нарачам. Квалитет за ич пари.
     

    Прикачени фајлови:

  10. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.037
    Пол:
    Женски
    Кои се подолготрајни на Римел, Кејт Мос или Ластинг финиш?
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.667
    Пол:
    Женски
    Речиси и да нема разлика, мислам дека е како ќе ти се погоди. По логика, ластинг финиш би требало да се потрајни од овие другиве, но мене оние во колекцијата на Кејт Мос ми се многу потрајни и побавно ми бледнеат. :)
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    Абе користам најобичен Голден Роуз, лила и ми стои од почеток на училишен ден до крај тоа значи осум саати и не мрда и во меѓувреме, јадам, пијам и ништо и преубаво мириса, ама не ставам многу, само малку и на уста се суши и останува цел ден.
     
  13. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.528
    Се двоумам помеѓу Velvet кармините на Gosh и оние на Kate Moss од Rimmel. :?: Any thoughts?
     
  14. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Го имам 9 по ред што е, и добар е го препорачувам стои долго, и колку и да ми е на уста не ми ја суши иако е мат



    Еве и видео поубаво објаснето :D
     

    Прикачени фајлови:

  15. Amaris

    Amaris Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    1.025
    јас имам од овие и сум доста задоволна

    [​IMG]
     
  16. blady

    blady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Ваква нијанса на кармин и туш.. да ми кажете?:)
     

    Прикачени фајлови:

    • Untitled.png
      Untitled.png
      Големина на фајлот:
      674,9 KB
      Прегледи:
      23
    На Ctete му/ѝ се допаѓа ова.
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.982
    Пол:
    Женски

    [​IMG]
    NYX Siren :)
     
  18. blady

    blady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Истата нијанса е ? нешто ко на црвено ми удара.. :D или??,
    и ги има ли во обична парфимерија?
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.982
    Пол:
    Женски

    Да , јас го имам истиов кармин и е темно црвен
    Инаку видов дека си од Кочани , од NYX можеш да порачаш ги праќаат по брза пошта работите од Скопје. Најди ја страната на Александар козметик на фб и јави и се. А за Есенс нека ти пише некоја од Кочани кај има :)
     
  20. blady

    blady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Ама мене ми е потребен бордо на виолетова мат нијанса, не темно црвен.. Инаку ако има шанси да го сликнеш, да ја видам нијансата ? :)