1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Долг во банка (дозволен минус)

Дискусија во 'Правни совети' започната од maleckataa, 20 февруари 2013.

 1. maleckataa

  maleckataa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2011
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  44
  дечки дај помагајте бев вработена имав дозволен минус од две плати во комерцијална банка и сега не сум повеке на работа и треба да ги вратам тие две плати а моментално сум надвор од државата дали за каснење на плаќање на долгот каснење 2 недели можат да ме тужат помош ве молам дај некој кој знае нека ми одговори плс
   
 2. whitepearl

  whitepearl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  38
  Mozat za podolg period,toest se zavisi od sumata sto ja dolzis,sega za sega samo pisma moze da ti stigaat.Sovet vraboti se pobrzo,imas kamata.
   
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.334
  За 2 недели нема да те тужат ама ќе си тече камата.
   
 4. pross

  pross Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  74
  Пол:
  Машки
  malecka, kako prvo ne naveduvas dali pri apliciranje za dozvoleniot minus imas popolneto i dadeno menica-prva bitna rabota. Ako nemas popolneto menica bankata moze da te tuzi so redovna tuzba pred nadlezen sud, dokolku imas dadeno menicna izjava rabotata e poinakva i pobrza.Megjutoa toa i ne e taka strasno , kolku sto e strasno toa sto dokolku docnis so plakanjeto, bankite ke te smetaat za rizicen slucaj i ke bidat mnogu porestriktivni, cesto ke ti gi odbivaat tvoite aplikacii pri tvoeto natamosno apliciranje za bilo kako kredit, kreditna karticka, dozvolen minus itn..itn, bidejki tvojata kreditna istorija se vodi vo makedonskoto kreditno biro od kade sto bankite crpat informacii pred da odlucat dali ke dodelat bilo kako v kredit ili dozvolen minus....podobro vrati gi sredstvata ne tolku deka ke te tuzat za mal iznos, tuku mnogu e pobitno da imas dobra kreditna istorija, bidejki kreditnite karticki i dozvoleniot minus ponekogas znaat dobro da posluzat pogotovo ako momentalno nemas sredstva a ocekuvas vo skora idnina.
   
  На natelilit му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Сања

  Сања Нов член

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Zdravo imam podignato dve plati vo minus zemav 9 iljadi plata e sega zemam 27 iljadi dali moze da go vratam minusot I istiot den da zemam dve plati vo minus od po 27 iljadi, ve molam odgovorete mi najbrzo
   
 6. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.334
  Минусот можеш да го вратиш но за да земеш 2 плати во минус од 27 000ден ќе ти бараат потврди за последни 3 мес. за нето плата од 27 000ден и пак пушташ барање за нов минус на плати
   
  На Сања му/ѝ се допаѓа ова.
 7. anina

  anina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.141
  Допаѓања:
  5.238
  Пол:
  Женски
  Ме интересира, колку време треба да бидеш осигуран за да земиш минус една плата.
  А за колку време може да ти дадат кредитна картичка
   
 8. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.702
  Допаѓања:
  322.359
  После стигањето на првата плата, наредниот месец ке си поднесеш барање до банката и ке ти јават колку минус ти одобриле на плата..има банки каде што за да ти одобрат минус ти бараат жирант (Халк на пример).
  Во некои банки со платата ти ,,следи,, и кредитна картичка, (50 000 денари).

  Во секоја банка различно е.

  Камати фрчат.
   
  На anina му/ѝ се допаѓа ова.
 9. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.475
  Допаѓања:
  102.650
  Пол:
  Женски
 10. Sylvanas

  Sylvanas Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Ве молам за помош имам дозволен минус на комерцијална банка, имам извадено 6000 колку е каматата на таа сума. И дали можам да го затворам минусното салдо од следната плата. Очекувам одговор ви благодарам.
   
 11. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  5.852
  Допаѓања:
  38.587
  Пол:
  Женски
  Имав одобрен минус на три месеци кој треба да е истечен на 22.09. Планирам да го продолжам ама кога ќе ми стигне новиот договор. Сега дали пред тоа кога ќе ми стигне новата плата ќе можам да ја подигнам или не? Договорот обично ми го праќаат за недела после истекувањето. Есега гледам на електронската сметка на нлб клик дека статус за минус ми стои активен до 22.06.2018, а договорот го вклучив на 22.06.2017, дали ми го имаат продолжено минусот сами? Има некој инфо како оди во тутунска банка?
   
 12. Forca

  Forca Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  707
  Допаѓања:
  1.948
  Пол:
  Машки
  Најдобро јави се на 02/ 15600 во поддршка за корисници и таму се' ќе ти објаснат, барем од НЛБ вработените се ок, за разлика од останатите банки во државата.
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Dadusicka

  Dadusicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  54.342
  Пол:
  Женски
  Самата банка си го продолжува договорот
   
 14. Bankarkata

  Bankarkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2017
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  1.636
  Пол:
  Женски
  Автоматски дозволениот минус на трансакциска има рок на враќање 12 месеци одкако е одобрен. Секако дека ќе можеш да си земеш плата.
   
 15. Zac1971

  Zac1971 Нов член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Bi sakal da ve prasam kolku dolgu se cuva istorijata na korisnikot vo kreditnoto biro ,na primer vo Srbija e 3 godini ,hrvatska 4 god ,anglia 6 god i posle toj period ti ja brisat istorijata
   
 16. macamaca24

  macamaca24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  78
  Пол:
  Женски
  Здраво. Кои се условите во НЛБ тутунска банка, ако сакам да влезам 2 плати во минус? Дали банката сама ги задржува средствата или се уплакаат во кеш?
   
 17. dev08

  dev08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2020
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  466
  Пол:
  Женски
  Сакам да земам дозволен минус од банка (1 плата), па сакав да прашам некој доколку работи во банка или земал до сега, како оди процедурата и колку време треба да помине за да ти го дозволат минусот?
   
 18. FreeToGo

  FreeToGo Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2014
  Пораки:
  769
  Допаѓања:
  939
  Пол:
  Машки
  Одиш во банката каде што земаш плата, на шалтер пополнуваш документи.
  Обично за недела-две одобруваат.
   
  На dev08 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  847
  Допаѓања:
  4.921
  Само прерачунај си со камати, обично ова минусно дозволување/ задолжување има најголема камата. Се залажуваш дека демек е на помала сума, ама кога ќе дојде за враќање...
   
  На dev08 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. dev08

  dev08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2020
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  466
  Пол:
  Женски
  А целосна плата одобруваат или може пример ако сакам одреден дел? Земам 35000 плата, сакам само 20000 во минус?