1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Долина на волците: Ирак (Kurtlar Vadisi: Irak)

Дискусија во 'Филмови' започната од Vitorija, 14 јули 2011.

  1. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    Филмот започнува со сцена која навистина се случила, 4. јули 2003 година 11. Турски војници, припадници за специјалната единица и 13 цивили се заробени и ставена им е вреќа на глава. Акцијата ја предводел американскиот командант 1773, Полковник Вилијам Ц. Мејвил во северен Ирак во местото Сулајманија. Турските војници мислеле дека се заробени од страна на НАТО алијансата.

    Улоги: Нечати Шашмаж, Били Зејн, Берѓузар Корел, Гери Буси
    Година на производство: 2006

    Што мислите за филмов, дали ви е гледан. Може да се каже дека се решив да го гледам на шала и беше тотална спротивност на она што го очекував. А очекував сосем обичен филм во кој ќе се прикаже една терористичка приказна која беше многу повеќе од тоа... Сцени во кои реално е опшана човечката тортура, измачување, реванш и одмазда. Борба за живот и борба со смртта на обичниот човек кој и не знае зошто е потребно сето тоа...
    Морам да кажам дека заради сцените и тематиката на филмот не е препорачлив за младата публика-дури и јас ќе се откажев неколку пати, но љубопитноста за тоа што ќе следи, како ќе завршат нивните судбини и реално доловената слика за тоа што навистина се случува, до каде може се оди заради власт на парче земја или омраза кон една група народи проследена со напнатост е она што ќе ве држи до самиот крај. Тука е и љубовта за која сме спремни да направиме се иако цената може да биде сопствениот живот.
     

    Прикачени фајлови:

  2. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Многу очекував, малку добив. Серијата е премија во споредба со филмот.
     
  3. lolita97

    lolita97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    37
    Го гледав ама некако премногу ми е насилен со премногу крв и такви глупости :| Ич не ми се свига :^)
     
  4. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.598
    Пол:
    Женски
    исто како и серијата и филмот беше супер,уште пред да се види филмот мислам дека треба да се очекува дека филмот ќе е многу крвав и насилен :^) (зошто некој се изненадил,јас незнам?? ха,ха).го гледав и долина на волците-палестина,ама овај беше многу по добар
     
  5. s.t.e.f.a.n.j.a

    s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    51
    јас гогледав убав беше но не ми се нешто така ногу допадна
     
  6. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Го гледав и ми беше доста страв :(
     
  7. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Јас би се сложила со тессие,ама не и татко ми.Тој беше просто речено обседнат со серијава,иако не гледа многу серии.Па затоа го гледавме и филмов.Иако помина доста време добро се сеќавам,дека и баба ми беше кај нас :) .
    ФИЛМОВ НЕ БЕШЕ НИШТО ПОСЕБЕН!
     
  8. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    На некој начин и јас не се задоволив со квалитетот на филмот, додека серијата ја обожавам, ги гледав сите сезони досега емитувани кај нас :) Ви го препорачувам Палестина да го гледате, стварно жален филм , прикажано е се како што треба до најмал детал :(
     
  9. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Добро е да се видат настаните ширум светот и од поинаква перспектива, зошто да не. Филмовите ги имам гледано, и овој, и Палестина, и Гладио, ама слаби се турските филмови некако, барем тие неколку, немам многу од нив на листата гледани филмови до душа, за да коментирам. Серијата не ја следев, фатив само тогаш кога Полат го заробија илуминатите :rofl::rofl: а знам дека се појавија Енди Гарсија и Шерон Стоун, па белки не била така лоша серија.