1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашен притвор

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Bonny95, 28 јули 2010.

 1. Bonny95

  Bonny95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  15
  Имам 15 год. и кога излегувам со другарките обично си пиеме коктелчиња. Никогаш се немам испијането ниту пак повраќано, одвратно ми е тоа. Еднаш пробав вотка од кај другарка ми и погрозно нешто не сум пробала, но тоа има јак мирис и моите дома ме приметија. Строги се и многу старомодни...никогаш не би помислиле дека јас би можела да пробам алкохол, но ете се случи...ја коктелите не ги сметам за алкохол :| Им ја кажав вистината и многу се налутија и изненадија пред се, како тоа да е којзнае што. Мислат дека сум фатила лошо друштво кое ме навлекло на алкохол и ми забранија да се дружам со нив и да излегувам, дури ми го зедоа мобилниот за да ми читаат пораки. Тоа сепак е моја приватност.
  Ја изгубија довербата во мене и ќе треба долго време за да ја повратам и да почнам да излегувам со другарките а до тогаш морам да гнијам дома и да не комуницирам со нив ;( :(
  Како можам да ја повратам довербата побргу бидејќи свесна сум дека тешко се добива а многу брзо се губи :(
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. girl12

  girl12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  43
  Без навреда но мислм дека твојте ств претерале.Не требале така да постапат божем си се вратила дома мртва пијана па они така да те казнеле ајде де али за ова .. Незнам стварно што да ти кажам разговарај со нив барем да ти дозволат да излегуваш надвор вети им дека више никогаш нема да пробаш алхохол па може ке омекнат и ке ти простат (иако нема за што да ти простуваат) или пак барем кажи им да ти го варат мобилниот .. а и самата си кажа дека довербата потешко се добива а полесно се губи но мораш да се потрудиш за да твојте пак почнат да веруваат во тебе .. поздрав :*
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  399
  Разговарај со нив и дај им до знаење дека нормално е секој да се напие малку алкохол..па и на твоја возраст. Кажи им дека твоето друштво не е такво какво што мислат. Исто така, кажи им дека не смее да ти биде скратено правото да имаш приватност. Од друга страна, тие се родители и се плашат. Можеби си им прво дете, или пак единствено. А во таков период си, созреваш и сакаат да те изведат на прав пат. Се согласувам дека претеруваат, но со твоите постапки треба да им кажеш дека не си во лошо друштво и дека не си таква расипана. Разговарај смирено, немој да се караш, бидејќи можат уште повеќе да се налутат. ;)
   
 4. Bonny95

  Bonny95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  15
  Телефонот ми го вратија, среќа што ги имав избришано сите пораки :worried: Во секој случај благодарам за советите, се надевам ќе ми помогнат :*
   
 5. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  115
  Разговарај и пробај да ја вратиш довербата
   
 6. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.086
  Пол:
  Женски
  па значи вака ..ќе им помине
  од контакт ме вади што денешниве родители секогаш го избираат пократкиот пат , ајде казна , а и да седнат да разговаараат со децата , па само изговори , немаат време ни нерви
  но тука да бидеме реални незнаат што да им кажат ! не се ни трудат , како тоа ваквата случка е доволно вредна за да се заслужи казна , но не и да се одвои и посвети време за разговор
  и што ќе научи со казната молам , она ли памет за друг пат , точно дека другиот пат успат кај другарка и ќе ја исплакне устата за да не ја сетат дома нo сепак ќе пие
  заклучок : ништо не се решава со сила , додека смирен и ненападен разговор може да направи чуда
  инаку конкретно за девојчево , не си комарџија и тежок алкохоличар те разбирам , но тие никако нема тоа да го разберат а згора на тоа незнаат да ја ценат твојата искреност
  но искрено да испаничат тоа е нивна работа да не речам и непишано правило за реакција на родителите
   
  На Bonny95 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. broken099

  broken099 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  434
  јас мислам дека само со смирен разговор ќе решите се, пробај ;) :*
   
 8. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Доцна, но ќе си пишам.
  Како може да не ги сметаш коктелите за алкохол? Па тука немаш еден чист, туку неколку помешани вида. :D

  Довербата се враќа со добри и примерни постапки. Ќе учиш, ќе се трудиш, ќе покажеш дека си мирна, зрела и си свесна за своите постапки и последици.
  Со тек на време ќе омекнат, а можеби таквата реакција била поради годините кои ги имаш. :)
   
 9. Ivu4

  Ivu4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  41
  Разговарај со родителите и обиди се да објасниш битребало да те разберат кажи и дека немаш лоша намера биди добра со нив ,,умилкувај`` се помагај и и ќе видиш дека бргу ќе помине казната ;)
   
 10. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.420
  Допаѓања:
  1.662
  Пол:
  Женски
  Подобро почекај да ти помине казната, а до тогаш учи, умилкувај им се малце, биди good girl...И никако немој да преговараш за тоа да ти ја скратат казната или дека не е фер, така уште повеќе ќе ги изнервираш...Што да ти кажам друго, освен You do the crime, you do the time(ако ме сфати :rofl: ) ;)
   
 11. bella.honey

  bella.honey Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  295
  Претеруваат ! Разговарај искрено со нив, нека ти дадат малце слобода бре, шо е ова, ќе те држат како кукла цело време.. Али Риза ин 2011 ! (без навреда ств. :| ) :)
   
 12. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.389
  Допаѓања:
  87.636
  Девојки постов на девојката е од 2010 год :)

  До сега сигурно го решила проблемот :)
   
 13. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.184
  Пол:
  Женски
  Насловот на темата :D
   
 14. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.126
  Допаѓања:
  43.682
  Пол:
  Женски
  Мислев дека станува збор за домашен притвор за осуденици :rofl: :?:
   
 15. vaterpro

  vaterpro Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2018
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  60
  Пол:
  Машки
  Хахахах исто, ама за друго си мислела бони95. :D