1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашен притвор

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Bonny95, 28 јули 2010.

  1. Bonny95

    Bonny95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    15
    Имам 15 год. и кога излегувам со другарките обично си пиеме коктелчиња. Никогаш се немам испијането ниту пак повраќано, одвратно ми е тоа. Еднаш пробав вотка од кај другарка ми и погрозно нешто не сум пробала, но тоа има јак мирис и моите дома ме приметија. Строги се и многу старомодни...никогаш не би помислиле дека јас би можела да пробам алкохол, но ете се случи...ја коктелите не ги сметам за алкохол :| Им ја кажав вистината и многу се налутија и изненадија пред се, како тоа да е којзнае што. Мислат дека сум фатила лошо друштво кое ме навлекло на алкохол и ми забранија да се дружам со нив и да излегувам, дури ми го зедоа мобилниот за да ми читаат пораки. Тоа сепак е моја приватност.
    Ја изгубија довербата во мене и ќе треба долго време за да ја повратам и да почнам да излегувам со другарките а до тогаш морам да гнијам дома и да не комуницирам со нив ;( :(
    Како можам да ја повратам довербата побргу бидејќи свесна сум дека тешко се добива а многу брзо се губи :(
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    Без навреда но мислм дека твојте ств претерале.Не требале така да постапат божем си се вратила дома мртва пијана па они така да те казнеле ајде де али за ова .. Незнам стварно што да ти кажам разговарај со нив барем да ти дозволат да излегуваш надвор вети им дека више никогаш нема да пробаш алхохол па може ке омекнат и ке ти простат (иако нема за што да ти простуваат) или пак барем кажи им да ти го варат мобилниот .. а и самата си кажа дека довербата потешко се добива а полесно се губи но мораш да се потрудиш за да твојте пак почнат да веруваат во тебе .. поздрав :*
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Разговарај со нив и дај им до знаење дека нормално е секој да се напие малку алкохол..па и на твоја возраст. Кажи им дека твоето друштво не е такво какво што мислат. Исто така, кажи им дека не смее да ти биде скратено правото да имаш приватност. Од друга страна, тие се родители и се плашат. Можеби си им прво дете, или пак единствено. А во таков период си, созреваш и сакаат да те изведат на прав пат. Се согласувам дека претеруваат, но со твоите постапки треба да им кажеш дека не си во лошо друштво и дека не си таква расипана. Разговарај смирено, немој да се караш, бидејќи можат уште повеќе да се налутат. ;)
     
  4. Bonny95

    Bonny95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    15
    Телефонот ми го вратија, среќа што ги имав избришано сите пораки :worried: Во секој случај благодарам за советите, се надевам ќе ми помогнат :*
     
  5. Iki.Olsen

    Iki.Olsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    115
    Разговарај и пробај да ја вратиш довербата
     
  6. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.087
    Пол:
    Женски
    па значи вака ..ќе им помине
    од контакт ме вади што денешниве родители секогаш го избираат пократкиот пат , ајде казна , а и да седнат да разговаараат со децата , па само изговори , немаат време ни нерви
    но тука да бидеме реални незнаат што да им кажат ! не се ни трудат , како тоа ваквата случка е доволно вредна за да се заслужи казна , но не и да се одвои и посвети време за разговор
    и што ќе научи со казната молам , она ли памет за друг пат , точно дека другиот пат успат кај другарка и ќе ја исплакне устата за да не ја сетат дома нo сепак ќе пие
    заклучок : ништо не се решава со сила , додека смирен и ненападен разговор може да направи чуда
    инаку конкретно за девојчево , не си комарџија и тежок алкохоличар те разбирам , но тие никако нема тоа да го разберат а згора на тоа незнаат да ја ценат твојата искреност
    но искрено да испаничат тоа е нивна работа да не речам и непишано правило за реакција на родителите
     
    На Bonny95 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. broken099

    broken099 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    434
    јас мислам дека само со смирен разговор ќе решите се, пробај ;) :*
     
  8. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Доцна, но ќе си пишам.
    Како може да не ги сметаш коктелите за алкохол? Па тука немаш еден чист, туку неколку помешани вида. :D

    Довербата се враќа со добри и примерни постапки. Ќе учиш, ќе се трудиш, ќе покажеш дека си мирна, зрела и си свесна за своите постапки и последици.
    Со тек на време ќе омекнат, а можеби таквата реакција била поради годините кои ги имаш. :)
     
  9. Ivu4

    Ivu4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    41
    Разговарај со родителите и обиди се да објасниш битребало да те разберат кажи и дека немаш лоша намера биди добра со нив ,,умилкувај`` се помагај и и ќе видиш дека бргу ќе помине казната ;)
     
  10. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Подобро почекај да ти помине казната, а до тогаш учи, умилкувај им се малце, биди good girl...И никако немој да преговараш за тоа да ти ја скратат казната или дека не е фер, така уште повеќе ќе ги изнервираш...Што да ти кажам друго, освен You do the crime, you do the time(ако ме сфати :rofl: ) ;)
     
  11. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Претеруваат ! Разговарај искрено со нив, нека ти дадат малце слобода бре, шо е ова, ќе те држат како кукла цело време.. Али Риза ин 2011 ! (без навреда ств. :| ) :)
     
  12. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Девојки постов на девојката е од 2010 год :)

    До сега сигурно го решила проблемот :)
     
  13. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Насловот на темата :D
     
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Мислев дека станува збор за домашен притвор за осуденици :rofl: :?:
     
  15. vaterpro

    vaterpro Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Машки
    Хахахах исто, ама за друго си мислела бони95. :D