1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашен сок од црни рибизли

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од opa-opa, 29 јули 2014.

 1. opa-opa

  opa-opa Нов член

  Се зачлени на:
  29 јули 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пиењето на сок од црна рибизла е добро за вас. Содржи 400% повеќе витамин Ц, кој е добар за хипертензија, галукома и срцеви забаолувања, од сокот од портокал. Покрај големата концентрација на железо, органски киселини, калиум, витамин Б5, фосфор исто така во овоа овошје има и активни фенолни состојки. Црните рибизли се богати со овошни киселини кои го регулираат метаболизмот, репродуктивниот процесе, нормалното функционирање на мозокот, стимулација на кожата и раст на косата. Истражувањата покажале дека хранливите материи кои ги има во црната рибизла имаат поволно влијание врз артритисот, воспаленијата и имунолошкиот систем. Ова овошје има два пати поголема антиоксидантна моќ од боровинките. Се користи како лек против дерматитис и псоријаза. Сокот е доста ефективен како лек против вознемирен стомак и заболувања на уринарниот тракт. Исто така помога да се одржат здрави бубрезите. Големата концентрација на витамин А што ја поседува помага при одржувањето на здрав вид. Истражувањето на Tuft Универзитетот од 2006 година покажало дека црната рибизла може да ја спречи или значително да ја одложи појавата на Алцхајмеровата болест. Несаканите ефекти како мека столица, дијареа, подуеност, ждригање се забележани кај лицата кои консумирале масло од црна рибизла поради тоа што има голема концентрација на растителни влакна.
   
 2. luci22

  luci22 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  742
  Допаѓања:
  1.501
  Пол:
  Женски
  Паа? и сега шо?
  него да не правеше случајно, ако си правела.. пушти навака да го пробаме, да видиме дали ти се погодил или си го утнала!
   
 3. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.370
  Допаѓања:
  9.304
  Пол:
  Женски
  Јадам рибизли ама сок немам пробано.
   
 4. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Преубав е, многу освежителен, имам пробано и сок, и компот, и двете многу ми се супер.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.