1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашен сок

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од a.c.k.a, 25 август 2013.

 1. a.c.k.a

  a.c.k.a Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  605
  сакам да си направам домашен сок па ако некој правел домашен сок од праски,сливи,круши или било кое овошје нека пише некој рецепт
  однапред ви благодарам
  ако не ви се допага темата или има друга ваква слободно заклучете ја
   
 2. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.805
  Допаѓања:
  18.790
  Не знам дали бараш рецепт за свеж сок кој одма се пие или како сируп за растворање.
  Ние обично во зима правиме домашен сок (за растворање) од цвекло, моркови и лимони кој мене многу ми се допаѓа.
  По 1/2 килограм цвекло, моркови и лимони се мелат, се додаваат 3 литри вода и стои 24часа. Потоа се цеди и се додаваат 3кг шеќер и 3 пакетчиња лимонтуз и се меша повремено додека да се стопи шеќерот и се собира во шишиња.
  Сокот има многу убава розева боја и одличен вкус ;)
   
 3. Rawr

  Rawr Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2014
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  38
  Power Juicer ти е спасот ;)
   
 4. T.e.d.d.y

  T.e.d.d.y Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.552
  Допаѓања:
  8.256
  Пол:
  Женски
  Не мора да е Паур Џусер, и ние правиме сок на растварање исто како што кажа Thallia, нашиот е од вишни и вкусот е прекрасен.
  Исто пред некој ден, направивме сок од праски и кајсии. Нешто неверојатно. Само што овој од праски и кајсии не се раствара. :)
   
  На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
 5. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.666
  Допаѓања:
  7.602
  Пол:
  Женски
  Од домашни сокови единствено тој од вишна го сакам.
   
 6. barbiegirl.24

  barbiegirl.24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2014
  Пораки:
  804
  Допаѓања:
  4.447
  Пол:
  Женски
  Мајка ми прави од кајсија, кајсија и праска и капини. Во секое време си имам шише домашен сок, но ретко пијам.
   
 7. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.246
  Допаѓања:
  9.035
  Пол:
  Женски
  Јас јадам свежо овошје и не правам сок зошто кога можам да ја изедам лушпата има натре многу витамини и се што е потребо за човекот,
   
  На sweetie 981 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. zoketo

  zoketo Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2012
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  Ајде ако можош да ми дадеш рецептот за домашниот сок од вишни
   
 9. VivienLeigh

  VivienLeigh Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2016
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  10.089
  Пол:
  Женски
  Секој ден, барем два пати, наутро и навечер, правам смути, односно милкшејк. :rofl: Бидејќи не јадам овошје и зеленчук, витамини само на овој начин внесувам. :rofl:
  Зимото правев смути од банана, киви, млеко, вода и ѓумбир.
  Летово, прво правев со јагоди, банани, млеко, вода и ѓумбир, а сега јагодите ги заменив со праски.
  Последниве две комбинации се превкусни. :inlove:
  Еднаш, пробав и со јаболко, но резултатот не беше најдобар, па се откажав од таа варијанта. :rofl:
   
 10. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.204
  Допаѓања:
  142.646
  Пол:
  Женски
  Јас баш моментално имам сок од портокал, од кило портокали ( не знам зошто низ цел текст имав пракси напишано ... па си едитирам сега) излезе 12 литри сок. :o Ама овој пат со мајка ми бегавме од рецепт па прво ги варевме портокалите ама многу, многу време, со се кора за кората убо да омекни зошто ако не омекни убо има како мали грутчиња во сокот. После тоа се ладат и се блендират цели портокалите со водата во која се вареа. После се додава вода, скоро кило и пол шеќер овај пат влезе, а вода не се сеќавам овој пат колку ставивме зошто додаваше мајка ми после уште зошто дојде прегусто за сок. Ама за без конкретни мерки дефинитивно овај пат најубајо сок го имаме до сега шо сме праеле од портокал. И најбитно, има и лимонтус, зошто многу шишиња излегват па ги замрзнуваме и секој ден по едно шише си земам в соба онака замрзнато и како одмрзнува си пијам, зошто денојте баш за така се :sun:
   
 11. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.686
  Пол:
  Женски
  Домашен сок од праска или кајсија, мерациии. The best! :)
  Освежителен е од вишна, а и јагодата има добар шмек.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
 12. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  471
  Пол:
  Женски
  Па пишете некој рецепт како правите. Јас од лимон , неколку лимони блендирам сосе шеќер , додавам еден лимонтус и вода околу 2 литра. Сето тоа го цедам. А оној сок што не се расипува и што трае како го правите?
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. butterflu

  butterflu Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  612
  Допаѓања:
  457
  Пол:
  Женски
  Samo od visni, prevkuen e
   
 14. Brunhilde

  Brunhilde Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  3.335
  Допаѓања:
  31.014
  Пол:
  Женски
  Најмногу пијам од вишни и од рибизла.