1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашен фитнес

Дискусија во 'Фитнес' започната од Elenche, 19 ноември 2009.

  1. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, дали некоја од вас дома користи вибрирачка платформа? Или можеби сте користеле таква на фитнес? Има ли ефекти?

    Јас нарачав такво нешто за дома, па ќе видам што ќе излезе.
     
  2. tiggyboy

    tiggyboy Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2021
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Машки
    Имаш во бидифит едно кило е околу 150ден. а за тие што неможат да купат, може да напунат пластични шишиња со песок и да ги користат наместо тегови:muscle:
     
    На Bananki023, Ygritte и MilaMi им се допаѓа ова.
  3. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.800
    Пол:
    Женски
    Јас ќе си се цитирам за да си направам еден recap, бидејќи гледам одамна не сум пишала на темава.
    Откако си ја завршив и втората програма на Кајла BBG 2, правев некои рандом вежби од јутуб чисто да си одморам ментално од следење на посебен програм. Потоа счучајно налетав на видео од хрватска блогерка Јелена Периќ која после бременоста успеала да си ја врати килажата со помош на вежби од Памела Реиф (како и да е презимето). И тоа ми беше поттик да почнам со нејзините програми. Најдов и група на фб каде споделуваат слики од пред и потоа и бев воодушевена.
    Стигнав до 22 недела. Ми беше интересен самиот концепт. Јас ја следев 45 mun sweaty програмата бидејќи како што видов даваше најдобри резултати. Иако на почеток ми беше супер и нели поинаку од онаа на Кајла, бидејќи следиш видеа и сите се со интересен избор на музика па брзо поминува времето, меѓутоа од оваа гледна точка воопшто не сум задоволна. Затоа и престанав со 22 недела не продолжив понатаму.

    Програмата е супер ако немате зацртано некој цел, да добиете мускули или ослабете. Зборувам од свое искуство. Ниту добив некое обликување, ниту добив мускули ниту изгубив на килажа иако имаше и кардио денови. Буквално ништо. Мислам и самите вежби не ми беа напорни. После нив никогаш не почувствував да ме боли некое мускулче како што беше случај претходно. Она што ми беше разочарувачки е што за тие 22 недели буквално изгубив кондиција па така сега кога се вратив на некои од вежбите што сум ги правела претходно сфаќам колку само немам издржливост. Буквално се заморувам одма а не како да сум била активна секој ден 22 недели наназад.


    Така да од денес планирам да почнам дефинитивно повторно со Кајла и ББГ 1. После секој тренинг си го осекаш организмот како да се менува и опоравува од напорот од вежбите. Осеќаш дека нешто се случува за разлика од Памела.

    Не ме сфаќајте погрешно, не сакам да бидам негативна према сето она што го прави Памела ама ете кај мене немаше никаков ефект (а реално 22 недели не се краток период да не добиеш никаков резултат). Можеби е програмот супер за тинејџерки, кои се во фаза на раст и развој, но не би ги препорачала на некој кој веќе има тренирано и сака да достигне поголеми резултати. До некаде и не ми е јасна цела таа фама околу фитнес инфлуенсеркава ако реално гледаме преслаба е па секако ќе и се познава секое мускулче на стомакот. И тоа е тоа. Добро осмислен маркетинг потег ваљда со бесплатните програми за да може да привлече купувачи за нејзните гранола барови и што уште и да продава. Но јас секако не би се вратила повторно на нејзините програми.
     
    На ElenaRbd и Снегулк@23 им се допаѓа ова.
  4. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Дали можете да ми предложите youtube канал за вежбање дома? нештп слично на вежбите на pamela reif / growingwithanas ? Вежбам веке 2 месеца со нив (повеке со памела) и ги превежбав видеата, сакам да сменам. Се капнав барајки нешто слично на нив, се што најдов ок зборат на клиповите (страшно ме нервира :rofl:), значи клипчиња кај што тече музика во позадина без зборење? фала ви :)
     
    На Zhukov му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Reina.Gitana

    Reina.Gitana Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2020
    Пораки:
    1.794
    Допаѓања:
    19.152
    Пол:
    Женски
    Предлози од мене :)
    https://youtube.com/c/getfitbyivana
    https://youtube.com/c/Heatherrobertsoncom
    Иако скоро секој фитнес јутјуб канал има видеа со зборување и објаснување, кај овие две имам заприметено зборуваат само на почеток и на крај околу 30 секунди, а кај getfitbyivana има повеќе видеа без зборување, само музика. :wasntme:
     
    На Amelie1708 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Дали некој ги има пробано овие ластици? Сега им се на попуст па се мислев да ги пробам. Одамна сакам вакви платнени, имам обично од гума ама не ми се свиѓаат што се поместуваат кога вежбам. Screenshot_20220319_183918.jpg
     
  7. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.800
    Пол:
    Женски
    Мал update бидејќи ова си го водам како личен дневник.
    Престанав со програмата на Кајла бидејќи крај на јануари добив ковид. И потоа се осеќав преуморно, немав сила ни за пешачење. Пробував постепено да си ја вратам силата ама ми требаше време.
    Програмава по Кајла дефинитивно ми беше напорна за тој пост ковид период па морав да ја оставам. Наместо неа правев некои рандом вежби, јога и слично.
    После месец дена кога конечно си го осетив организмот во нормала, почнав со Epic програма на Caroline Girvan, но со оглед на тоа дека секој ден се вежба со тегови во период од 45 - 60 минути, ги поминав првите 8, 9 дена и се откажав. Невозможно ми е тоа темпо за следење бидејќи имам по два дена по ред смени од 12 часа.

    Од вчера сум на мојата омилена T25 Insanity.
    25 минути баш да се испотиш и задишиш и плус имаш истегање на крај кое ако не е вклучено во видеото редовно го скокам а знам дека не е добро.

    И од она што го имам научено од овие 3, 4 години редовно вежбање, не очекувам слабеење од ниедна програма. Доволно ми е да имам кондиција и да си го осеќам телото силно. Уз пат ако се направи некое мускулче супер.
    Паралелно сум на исхрана од нутрициониста Ана Петрович, на кога сум преблагодарна, ако се пази распоредот неделно одат по 3, 4 кг секако не се тоа масти, ама како за некој на кој претешко му оди намалување на кг кога пази на исхрана мене оваа програма ми е најпогодена.
    Така да програм за исхрана од нутрициониста за слабеење и Т25 за тонирање сега за сега.
     
    Последна измена: 25 март 2022
  8. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    8.259
    Пол:
    Машки
    3-4 кг неделно? Уау, сериозно? Многу некако...
    Сакав да те прашам, ако мислиш дека не се масти, што се тогаш?
     
  9. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.800
    Пол:
    Женски
    Па не знам, вишок вода, токсини... Не сакам премногу да се надевам бидејќи имам состојба на тироидеата за која не сакам да примам терапија.
    Пред минатото лето немав нешто желба за храна и некои 3, 4 месеци бев на салати, пилешко, туна, овесни, јајца и по едно две овошја дневно - значи не бев намерно со цел некоја туку така ми бараше организмот, паралелно и вежбав и не симнав ни грам. Од тогаш си реков што и да правам нема да ми бидат цел кг него како се чувствувам.
    Налетав на некој пост од нутриционисткава и по некое време и побарав план. Единствено нешто што до сега кај мене функционирало. Плус имам три главни оброка и две ужинки , некогаш тоа ми е и премногу. Никогаш не се чувствувам гладна и најважното- храната не ми е здодевна ниту напорна за спремање. Не бара гоџи, тахини и слични глупости туку храна што нормално си ја имаме во секоја кујна.
     
    На Ajronmen му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Loving boy

    Loving boy Активен член

    Се зачлени на:
    20 март 2022
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    116
    Тае Бо топ кардио вежби (y)

    Комбинација на кик бокс и аеробик :D
     
    Последна измена: 5 април 2022
    На android му/ѝ се допаѓа ова.
  11. android

    android Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2022
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Машки
    Каде има во Скопје вакво нешто?
     
  12. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.501
    Допаѓања:
    15.540
    Пол:
    Женски
    Епа која е поентата на губење кг ако не се масти?:D
     
  13. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.800
    Пол:
    Женски
    Епа не ми ја разбра поентата изгледа.
    Инаку кога губиш кг не губиш само масти.
     
  14. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.501
    Допаѓања:
    15.540
    Пол:
    Женски
    Знам ама најголем дел треба да бидат. 95%
    Друго ако губиш многу е џабе.
     
  15. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.800
    Пол:
    Женски
    Како што реков погоре, фокусот не ми е на изгубените кг.
     
  16. DoubleK

    DoubleK Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2020
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    984
    може линк од тренинзите на INSANITY ?
     
  17. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.800
    Пол:
    Женски
    Немам линк бидејќи ми се симнати во пц одамна.
    Имаше овде на форумов посебни теми и таму имаше линкови од таму ги превземав.
    Ма да сега ги има и оnline и многу полесно ми е така да ди ги пуштам преку телефон и да вежбам.
    Само изгуглај и излегуваат одма
     
  18. DoubleK

    DoubleK Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2020
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    984
    се има освен видеата :) нема изгледа бесплатен пристап
     
  19. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.800
    Пол:
    Женски
    За Т25 имаш бесплатно online.
    За класичното од 40 минути имаш торент линкови по темите за бесплатно да ги симнеш.
    Можеби и за нив има online ама не сум пребарувала за да ти кажам со сигурност.
    Но дека и двете програми ги имаш за бесплатно, ги имаш.
     
    На DoubleK му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.501
    Допаѓања:
    15.540
    Пол:
    Женски

    Еве ви за фокус т25 која е слична на инсенити, само се пократки, место 40, овие се 25
    Во description ги имате линковите.