1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашен фитнес

Дискусија во 'Фитнес' започната од Elenche, 19 ноември 2009.

  1. Unknown69

    Unknown69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
  2. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    http://zamunda.net/details.php?id=143105&hit=1
    Јас од замунда си симнувам секогаш, ама што ми требаше толку да вежбам... сите мускули на телото ми се воспалени веќе 2 дена,,, и денес пак нема да вежбам ај можда утре ќе ми биде подобро...а иначе веќе скоро недела сум на диета :) Браво за мене :lol:
     
  3. karamelka

    karamelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Ви благодарам , ја симнав и програмата P90x и вежбите на Cindy Crawford навистина се добри. И јас ако вежбам едниот ден подолго после два дена неможам да се помрднам , а во последно врме ми се отвара и многу апетит , не знам дали е до вежбањето , но се надевам дека тоа се случува само на почетокот
     
  4. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    Ништо од диетата, ништо од вежбите. Неделава шетав де во Охрид де во Скопје и немав време за вежби, ама и шетањето се смета нели :lol: Од денеска пак почнувааааам, многу ми е јака волјата хаххаха
     
    На Unknown69 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bad-cat8

    bad-cat8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    78
    Нетреба да се срамиш да вежбаш во фитнес сали но ако веке си решила да вежваш дома можеш да ги користиш вежбите од Фемина :) :) :) Со мив ке ослабнес и ке обликувас убави раце, нозе, задник ;) ;) и се друго шо ти треба ;)
     
  6. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
  7. karamelka

    karamelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Имам едно прашање за тие што практикуваат домашен фитнес, веке една недела секој ден редовно ги правам вежбите на Cindy ,што ги стави LadyN, немам никакви проблеми со воспаление на мускули или такво нешто бидејки редовно си вежбам и имам стекнато кондиција, а и внимавам и на исхраната , малку сум ставена на диета, но денес веднаш по вежбите не се осетив добро ми се врти свеста и многу забрзано чукање на срцето .Страв ми е веке да почнам да вежбам . Дали му се има на некој случено такво нешто и дали мислите дека тоа може да го прадизвика фитнесот.
    А како што знам колку и да вежбаш е здраво .
     
  8. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    Право да ти кажам врска немам, ми се нема случено ова. Само мислам дека е нормално забрзувањето на срцето во текот на вежбите. Не би требало да е ништо сериозно, не се секирај... само немој да се форсираш многу, и не заборавај вода пиење повеќе и витаминчиња во тек на денот. Поздрав :)
     
  9. UniqueCreature

    UniqueCreature Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    44
    И јас мислам дека е нормално забрзано чукање на срцето, само се разбира ако не е нешто екстремно. И јас вежбам дома и честопати го осеќам срцето, тоа е заради напорот и заморот, а се разбира и поради тоа што немаме кондиција и наеднаш сакаме да ја постигнеме.
    И мене ми се има случено да ми се врти, ама беше заради тоа што немав многу јадено тој ден. И порано еднаш кога бев на една глупава диета која ја издржав 2 дена, ми се вртеше цело време зашто не јадев доволно.
    Е сега, ако сметаш дека е нешто сериозно, консултирај се со лекар. позз
     
  10. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Забрзано чукање на срцето е сосема нормално.А и мене ми се врти кога правам вежби особено стомачни,многу ми се лоши.Мислам дека е до нискиот притисок,не знам :?:
     
  11. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Може ли некој да стави или да каже некоја вежба за сполјерчињата? :wasntme:
    Не сакам да симнам килограми, таман сум си (47), ама еве една недела веќе вежбам доста, се затегнувам... Е сега сакам за сполјерчиња некоја вежба :wasntme:
     
  12. NotInLove88

    NotInLove88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    77

    Девојко ти си кожа и коски ,да не си замислуваш спојлери само? ааа? Најдобри веби за стомак се стомачни јас ги правев и изгубив многу од стомачното салце и спојлерите ми се затегна мешето..од една недела нема резултат ништо -треба да вежбаш барем месец ида ти стане рутина ...и многу вода ....се разбира јас се трудам и навика ми стана да се препивам вода ,поздраво од флаширана вода -здравје ,би ти препорашала да јадеш овес варен една шоља со пола лимон и лажичка мед секојдневно еднаш-два пати повејќе пати зависи како ќе ти се допаѓа не само што ке намалиш маснотии и ќе бидеш здраво слаба...
     
  13. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Јас лично не можам да вежбам во домашен амбиент, бидејќи не сум потината да вежбам, па затоа одам да вежбам во сала каде има повеќе бидејќи ти повеќе ме потикнуваат да вежбам. Така да дома можеш да направиш неколку вежби и толку, јас би те советувала повеќе да пешачиш и тоа брзо пешачење ќе видиш дека ќе има ефект.
     
  14. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Aј да не се повторувам и јас,ама мразам домашен фитнес немам мотив,испирација,досадно ми е :worried: изнакупив се,тегови малечки,степер,двд workout,ама срека што беа ефтини,инаку ке ме исфрлеа од дома,сега почнав да одам за фитнес за жени,мислам само што почнав,а пред тоа зумба и се уште одам,ама домашен амбиент никако |( :yawn:
     
  15. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Вака сега. Јас одам на фитнес и тоа со единствена цел да се затегнам. Одам три пати неделно бидејќи имам слушнато дека за подобри релултати и зацврстување и зголемување на мускулната маса, потребен е однор од 24 часа.
    Е сега би сакала да ве прашам за мислење. Дали мислите дека би било добро во деновите за пауза да вежбам пилатес или пак подобра опција ми се вежбите од Синди Крафорд ???
    Дали некој има ваква рутина ??? :)

    Не сакам да ослабнам, туку да се затегнам :^)
     
  16. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    да не знае некој кај може да се купат цедиња за на двд со вакви вежби за дома и отпруилика колку пари се и дали се ефикасни? :)
     
  17. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    А зашто да купуваш кога од интернет може да си ги симнеш? Мене ми е супер Синди Крафорд и вежбав по нејзините вежби едно 2-3 месеци.
    И има неколку цдиња, во комплет за симнување ги имаш на нет, така да не беше секој ден една иста вежба туку си ги менуваш.
    Интересно ќе ти е на почеток ама потоа досада и досада и досада, сама се пентариш по дома ко лудак :lol: .
    Иначе и Силуете ги имам цдињата не знам од кај ми ги дадоа ама досадни се а и исти се речиси со Синди Крафорд само што содржи вежби за растегнување 10 мин, потоа вежби кои се 20 минути и за опуштање уште 10 минути. Многу кратко и досадно ;)

    Синди ја обожавам од неа дознав едно 20 видови вежби за стомачни, кои ги практикував долго време :)
     
  18. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    па во право си, а инаку не сакав да симнам бидејќи не сакав да трошам интернет но сепак подобро е така. Ти благодарам :)
     
  19. pumpkin

    pumpkin Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    119
    Сега гледав две видеа за тае бо и мнооогу ми се допаднаа...Ми идеше во моментов да скокнам од креветов и да фатам да вежбам, ама ќе ја дигнам цела куќа на нозе! :lol: Многу е интересно, ми изгледа дека ова всушност не е вежбање, туку разонода :) Сега едвај чекам сабајле да дојде :D
    А до сега практикував неколку вида на стомачни, па вежби за нозе, грбни...Ама тешко ми одеше некако
    Додека пак ова е всушност еден вид боречка вештина (што јас обожавам :) ) така да изгледа си најдов совршена физичка активност која ќе ми дава мотив за да вежбам :)
     
  20. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    Jас од понеделник планирам да почнам да вежбам секој ден освен недела во домашен амбиент. Три дена вежби за стомачни мускули и за мускулите на рацете и три дена вежби за мускулите на нозете и задникот. Е сега не сакам да ослабнам само да се затегнам. Можно е да постигнам некој контра ефект со вежбање секој ден?