1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашен фитнес

Дискусија во 'Фитнес' започната од Elenche, 19 ноември 2009.

  1. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Здраво. Се мислам да инвестирам во домашна трака за трчање за цена од 400-450 евра, па доколку некоја од вас има дома, би била благодарна ако го сподели своето искуство и ми препорача трака до таа цена. Конкретно сум заинтересирана за Top Life траките. Благодарам.
     
    На Sahlene му/ѝ се допаѓа ова.
  2. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.259
    Допаѓања:
    7.437
    Пол:
    Женски
    Правам 3 серии по 15 повторувања, 5 серии и да сакам неможам :D Значи првин да почнам со чучњеви и исчекор па после со полесниве вежби за задник, а јас цело време обратно правам :wasntme: Фала ти многу на советите
     
    На simoncelicius и AAKG им се допаѓа ова.
  3. wildone

    wildone Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    80
    Дечки си ја достигнав здравата килажа и сега ја одржувам со пилатес и кардио. Сакам да почнам да кревам тегови и да направам дефиниција. Што би ми препорачале, какви вежби да правам, која тежина да кревам, по колку повторувања...
     
    На simoncelicius и Снегулк@23 им се допаѓа ова.
  4. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.266
    Чучњевите се комплексна вежба и една од нај тешките вежби за нозе и затоа секогаш се прави прва таја вежба па после останатите.
    Пробај пред тренинг истегнување, полесно е за вежбање и пред тренинг јади ориз и ќе видиш разлика :nod:
     
    На Снегулк@23 и KiT им се допаѓа ова.
  5. QueenBeyonce

    QueenBeyonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2014
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    830
    Пол:
    Женски
    За сите што вежбате дома, би ви ја препорачала Pamela Reif. Вежбите се стварно ефикасни, секоја недека на имстаграм споделува нова програма, прилагодена и за почетници и тие што се понапредни.
     
    На Elen4e_sonce и simoncelicius им се допаѓа ова.
  6. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.835
    Пол:
    Женски
    Јас дојдов самп да споделам импресии пд T25 Focus.
    Имав вишок, и кога почнав да вежбам баш ми беше тешко. Повеќето вежби или ги правев до пола, или ги правев како модифицирани. Веќе после една недела се виде огромна промена во кондиција.
    Е сеа јас имав вишок и не видов нешто во намалување на килажа промена, и првиот месец ипол мислев нема никакви резултати.

    Ама многу ми е мило што не се откажав и продолжив. Денес ја започнав 14 недела, тоа ми е последна. Иако имам сеуште вишок (кој морам да го средам со исхрана, друг начин не постои) јас имам дефинирано мускули. Имам две линии ма стомакот (11-line), и горните стомачни баш ми се познаваат. На нозете посебно кај колената ми се издвоија мускулчиња. И онака кога ми е релаксирано телото, на допир се се осеќа затегнато и цврсто. А за кондиција да не зборам, некогаш не можев да направам повеќе од 3, 4 burpee по ред сега без проблем правам 10, 15.
    И се тоа само со 25 минути вежбање, 5 дена неделно.
    Тоа ми беше најбитно за да можам толку да истраам. Почнував со програми од по 40-60 мин и после две недели се откажував. Овака си викам ај бе 25 мин пред да се избањам што се, секако ќе ми поминат брзо. И може мислите дека е малку време тоа, али после 10 мин почнува буквално да тече вода од вас, а кога ќе завршите изгледа како да сте биле под туш, булвално целата облека е мокра.

    Сега кога ќе ја завршам неделава, планирам да продолжам со инсанити ама модифицираното што е околу 30 мин. ,па после ќе видам за класичното од 40. Криво ми е само што паралелно не пазев на исхрана, сигурна сум дека ќе имав феноменални резултати. Или па ако почнете со нормална килажа ќе постигнете супер изглед.

    Значи мој совет би ви било и да нема промена во килажа или да не гледате резултати какви сте замислиле дека ќе има, ме се откажувајте, ако вежбате резултати кога тогаш мора да се видат.
     
    На christinnn, wildone и Annath им се допаѓа ова.
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Исфрли леб, благо, грицки и газирано скроз, форсирај зеленчук и протеини, ќе го средиш и вишокот. Јас ја вежбам истава програма, само што сум последната недела од алфа. Со прекин од една недела, ама кондиција имам, за разлика од почетокот. Пет кила имам намалено досега, не сакам пребрзо да намалам, ама во обем имам изгубено, особено во нозете. Стомакот најтешко ми оди, ама ќе биде и тоа. Јас го комбинирам со intermittent fasting 16:8, ама немам скратено јаглехидрати, вежбам попладне. После тоа не јадам, само вода и незасладен чај пијам. Тешко ми беше малку на почеток, ама се навикнав.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  8. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.835
    Пол:
    Женски
    Верувај дека грицки и благо јадам многу ретко, можеби два пати во месецот. Газирано ми смета, после една чаша спк стомакот ми се дуе буквално не можам да дишам, така да сок пијам само кога сум некаде и немам друга опција.

    Јас пробував и неколку недели да бидам само на овошје, салати туна и бело месо. Значи буквално цело лето (минатото) бев само на тоа. Домат, краставица, праска, туна, пилешко, јајца и слично и не мрднав ниту кг.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Ама не гледај килажа кога вежбаш, пошто мускулот тежи повеќе од масното ткиво. Обемот е битен, а богами и формата. Вежбањето секако носи бенефит, не го прекинувај.
     
  10. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.835
    Пол:
    Женски
    Минатото лето бев на таа исхрана не сега. Можеби не ме разбра.

    А погоре имав пишано, иако не намалив на килажа воопшто, имав резултати од вежбите во смисла дефиниција на мускули и затегнатост.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Го утнав тоа во заградата.
    Не е за џабе вежбањето секако. Кажи ми, за бета и гама читам требаат тегови или resistance bands. Што користеше ти?
     
  12. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.835
    Пол:
    Женски
    Можеш и двете. Јас немав трака па вежбав со тегчиња
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Cinderella13

    Cinderella13 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2020
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    19
    Здраво, од каде да купам еднорачни тегови со променлива килажа?
     
  14. grungy

    grungy Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2013
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Runners
     
  15. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    @Annath @simoncelicius каде може да се симне таа програма? Некој линк нешто?
    Мислам моментално сум на една друга, ама да ја разгледам:D

    ***
    И јас по 6 месеци имам бајаги промена. Кај мене топењето масти ептееен бавно ми оди, побрзо мускул градам отколку тоа, дури и кога јадам помалку.
    На нозете ми се познаваат мускули, горните стомачни се познаваат, а долниот дел од стомакот само варирам:|. Те ќе го ослабнам, те пак ќе ми се зголеми. Исто и на грбот се познаваат резултати. Гз имам, не многу, ама барем не сум апла рамна ко некогаш:D.

    Планирам да доземам уште некои тракатанци за вежбање, ако најдам уште нешто, па кога одам по такви продавници се воздржувам да не изнакупам сѐ:rofl:
    Сакам барбел со повеќе плочи со кои си прилагодуваш тежина ама дома ми викаат паркет ќе искршиш со тоа:|
    Али сега засега, имам доволно.
     
    Последна измена: 15 септември 2020
    На christinnn му/ѝ се допаѓа ова.
  16. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.835
    Пол:
    Женски
    Јас ја симнав преку торњнт. Мислам дека и на форумов има посебна тема со линкови.

    Али можеш и online преку интернет да ги гуглаш видеата и да си вежбаш така без да ги симнуваш.
    Битен ти е календарот, се раководиш по него и секој ден имаш по едно видео.

    На која програма си ти?

    Тоа за барбел нема врска. Брат ми преку зима во соба си вежба со неа, исто паркет имаме никаква штета нема направено. Он за месец дена пазење и вежбање одма се дефинира како да цежбал цела година.
    Им завидувам на машкиве само за тоа :mm:
     
  17. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Фала:D
    Инаку имам една апликација FitOn се вика, има и компјутерска верзија. Си правиш прво акаунт. Си бираш каков тип на вежби сакаш - кардио, јога, истегнување, тонирање, пилатес итн и според тоа ти дава програмче. Ама можеш да ги менуваш, сам да си направиш план. И на оваа исто е со видеа и инструктор што покажува, не е само некои прости анимации како кај други. Има и голем избор, кога рандом барам некое, едвај одбирам:D.

    А за барбелот и јас знам дека не е туку така, секако нема да го мавам од земја. Моментално си собирам пари за тоа.
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски

    Од piratebay ја симнав, напиши focus t25, ќе ти ја извади одма. За топење на масни наслаги не е само вежбањето клучно, мораш и исхраната да ја регулираш. Кето или исхрана со минимално количество јаглехидрати може да помогне, фокусирај се на месо (пилешко, риба) и салати од зеленчук, ама да не ги зачинуваш со оцет, туку со сок од лимон, на пример. Секој организам е различен.
    Почнав пред некое време intermittent fasting 16:8, ама проблем е што целосно не сум исфрлила леб и благо. Криза кога ме фаќа јадам, ама се трудам да не претерувам. Нас жените не ј**е циклусот, варијацијата на хормони е проблемот што потешко слабееме за разлика од мажите.
     
    На Tan4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cinderella13

    Cinderella13 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2020
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    19
    немаат, скоро се им е потрошено.
     
  20. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.259
    Допаѓања:
    7.437
    Пол:
    Женски
    Ми требаат тегчиња од 2 кг. Во ранерс се по 590 ден, а видов и од биди фит истите се по 390 ден
    Дали сте порачувале од нив можеби??
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.