1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашна библиотека

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од jagotka123, 15 април 2012.

  1. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.637
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Дали спаѓате во групата на луге кои имаат домашна библиотека? Дали сакате да купувае книги и колку често купувате и читате книги?
     
  2. N1ky

    N1ky Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2012
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    25
    Јас немам домашна библиотека иако од секогаш сум посакувала да имам. А инаку многу читам книги и ги земам од библиотека.
     
  3. simona-i

    simona-i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    30
    имам домашна библиотека и практикувам се повеќе и повеќе да ја исполнам :D
     
  4. DzingrlakaDzikica

    DzingrlakaDzikica Популарен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    2.634
    Да, имам. Денес сум за една книга побогата. Ник Хорнби " Долг пат до дното".
     
    На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
  5. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Имам голема домашна библиотека, а книгите најголем дел се од мајка ми. Се наоѓа во дневната, а мојата помала домашна библиотека се наоѓа во мојата соба :)
     
  6. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.292
    Допаѓања:
    16.695
    Имам во мојата соба, не е голема мала е ама битно имам. Има енциклопедии, некои книги што иделе скоја недела со весници, стрипови стари/нови, книги од времето на мама/тато. :)
     
  7. honorthyself

    honorthyself Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.273
    И јас имам домашна библиотека, која до душа не е многу голема, но секојдневно си ја проширувам. Особено ги обожавам оние класиците на српски од мајка ми иако никогаш нема да ги прочитам. Инаку читам многу и уживам во тоа. Како некоја опсесија ми е. :wasntme:
    Обавезно купувам барем една книга месечно, а на саеми, попусти и по десетина. :D
     
  8. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    ЈАс имам дома т.е. моите родители.Значи купуваме книги но пред се тоа да е некое навистина убаво дело префинето ... а не секое што ке го фатам најчесто купуваме и тоа до многу книги од саемот на книгата....
     
  9. MotherMonsterI

    MotherMonsterI Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    837
    Имам домашна библиотека и имам засега околу стотина книги , за купување секогаш кога се попустите од матица и саеми такви некои промоции....е тогаш живи радостии !! :rofl: а колку шитам- е постојано нешто читам нема кога не читам секогаш некоја книга е во тек
     
  10. Marija0505

    Marija0505 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    3
    Обожаваме книги сите фамилијарно и кога и да имаме можност си купуваме книги и нонстоп си ја надополнуваме нашата домашна библиотека.....сите книги си ги читам во еден здив и мн често од кога сите ке ја прочитаме истата книга си ја коментираме кој како ја доживеал,кој како ги замислил настаните личностите.Често знам и да позајмам книга доколку моја другарка или колешка ја има и ми ја предложила.Последни прочитани ми се:"Ќерката на мојата најдобра пријателка";"Ти не знаеш да сакаш"; "Заборавете дека сте имале ќерка и топло ги препорачувам на секого".
     
  11. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Во нашето семејство работата е сложена, јас и татко ми сакаме многу книги, додека мајка ми и сестра ми се од оние нечитачите. Домашната библиотека се води на мое име, значи фактички книгите се мои, јас ги правам сите напори за зголемување на книгите, татко ми само вели: Штом детето сака да и купиме! А, мајка ми се брани со овој став: Наместо да си купи нешто што ќе и треба таа книги ќе ми купува, па има книги нека оди во библиотека! А, што е најинтересно никогаш не се знае кој ќе победи, некогаш ние а некогаш тие! :D
     
  12. EmGreen

    EmGreen Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    189
    Имам!!! Сама си ја почнав од пред неколку години. Чудно е, полека растеш се осамосталуваш од родителите. Уште не со свој пари, ама со доволен џепарлак почнуваш да си купуваш работи по твоја желба а не по налог на твоите. Јас прво за книги се фатив. Ејј која е таа слобода, сама да си видам книга што ми се допаѓа и да си ја купам. Кој радости еј :geek:
    Имав некои 30тина книги и тоа повеќето добиени на поклон и уште неколку од наградна игра. После ги открив старите книги на татко ми што ги чувал зафрлени настрана во кутија. Божиќ дојде сред лето, предвремено. Сега мојата библиотека брои над 100тина книги и можам да си пукнам од среќа. Си ги редам на полици, земја, биро, маси, столови, кај стигнам. Само да ми се под конец и фино лепо да можам по желба да си одберам некоја и да почнам со читање.
    Ретко купувам, скоро секогаш кога има некој попуст или ако начекам нешто за солидна цена па да ми се исплати. Многу неможам да делам за нив. Сега за сега библиотеката е во мирување додека не прочитам добар дел од новите книги, несакам само да ги трупам, а да немам прочитано ништо од нив. Читам одма штом имам време :P
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Спаѓав.
    Со најголемо в. :swear:
    Имавме неверојатно голем број на книги. Некои се уште се кај сестра ми, но главната библиотека беше во мојата соба и откако реновиравме, немаше повеќе место. Татко ми е најголемата смотаница и ги однесе сите книги во подрум и пред еден месец ги однел и ги продал, или ги подарил.
    Сите беа стари книги. Некои од времето кога баба ми била дете. Ма ми идеше да го запалам.
    Отидоа Козета и Гаврош, Волшебното самарче, приказните на браќата Грим. Уф. :'(

    Книги купувам често. Го сакам чувството да отидеш во библиотека, но ме радува кога знам дека книгата е моја и секогаш купувам. Моментално моите книги ги чувам во две големи кутии, ама дел се надвор, сум ги позајмила или пак од што немам место префрлени кај мајка ми во нејзиот дел.
     
  14. Velvet

    Velvet Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    11
    Од толку што јас и мајка ми читаме книги имаме цел плакар полн и плус кај телевизорот.Читањето ми предизвикува задоволство и обично штом ќе земам некоја книга ја исчитувам за неколку часа без разлика колку е обемна :D
     
  15. girl.9

    girl.9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    478
    Имам огромно разгранета домашна библиотека. Значи секакви книги почнувајќи од приказни, детски сликовници (од мала :D ), романи и многу други :)
     
  16. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Мала и скромна е мојата библиотека, но сепак вредна 8)
     
  17. Agatha

    Agatha Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.147
    Лека полека ја полнам мојата домашна библиотека, сакам еден ден да имам огромна, цел ѕид одгоре до долу со дрвени полици наполнет со книги!
     
    На LittlePinky, Cacy, Vladus и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Ме воодушевуваат овие скромни катчиња. Особено кога ги гледам тие книги наредени една до друга. Секоја од нив со различна боја и најважно со различно срце во себе.

    Засега нашата е скромна, многу скромна. Да се надеваме дека ќе порасне и во висина и во ширина :).
     
  19. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Имам солидна домашна библиотека, а дел од книгите, особено стручна литература чувам и на работа.
    Инаку, ќе имав и побогата библиотека да не сум толку великодушна во позајмувањето книги на кои на голем дел им се изгуби трага. Таква сум, кога ќе прочитам некоја добра книга имам потреба да ја споделам со друг, па да дискутираме подоцна. Но очигледно многумина не го заслужиуваат тоа.

    Исто така добар дел, а особено лектири, ги дониравме во локалната библиотека.
    И голем мерак ми прави кога некој гостин ќе застане да ја разгледува библитеката.
    Последен, молерот кој ми варосуваше, јас мислам работи, а тој си застанал си листа, разгледува.
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.287
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Обожавам книги и имам определена библиотека со некои книги.. ми се допаѓа кога таака се е направено под ред.. Убаво е да се има домашна библиотека.. :!: