babylove овошни кашички

Домашна библиотека

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од jagotka123, 15 април 2012.

 1. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.460
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Дали спаѓате во групата на луге кои имаат домашна библиотека? Дали сакате да купувае книги и колку често купувате и читате книги?
   
 2. N1ky

  N1ky Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2012
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  24
  Јас немам домашна библиотека иако од секогаш сум посакувала да имам. А инаку многу читам книги и ги земам од библиотека.
   
 3. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  имам домашна библиотека и практикувам се повеќе и повеќе да ја исполнам :D
   
 4. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  776
  Допаѓања:
  2.626
  Да, имам. Денес сум за една книга побогата. Ник Хорнби " Долг пат до дното".
   
  На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
 5. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.093
  Имам голема домашна библиотека, а книгите најголем дел се од мајка ми. Се наоѓа во дневната, а мојата помала домашна библиотека се наоѓа во мојата соба :)
   
 6. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  10.565
  Имам во мојата соба, не е голема мала е ама битно имам. Има енциклопедии, некои книги што иделе скоја недела со весници, стрипови стари/нови, книги од времето на мама/тато. :)
   
 7. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.270
  И јас имам домашна библиотека, која до душа не е многу голема, но секојдневно си ја проширувам. Особено ги обожавам оние класиците на српски од мајка ми иако никогаш нема да ги прочитам. Инаку читам многу и уживам во тоа. Како некоја опсесија ми е. :wasntme:
  Обавезно купувам барем една книга месечно, а на саеми, попусти и по десетина. :D
   
 8. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.896
  ЈАс имам дома т.е. моите родители.Значи купуваме книги но пред се тоа да е некое навистина убаво дело префинето ... а не секое што ке го фатам најчесто купуваме и тоа до многу книги од саемот на книгата....
   
 9. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  835
  Имам домашна библиотека и имам засега околу стотина книги , за купување секогаш кога се попустите од матица и саеми такви некои промоции....е тогаш живи радостии !! :rofl: а колку шитам- е постојано нешто читам нема кога не читам секогаш некоја книга е во тек
   
 10. Marija0505

  Marija0505 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2012
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  3
  Обожаваме книги сите фамилијарно и кога и да имаме можност си купуваме книги и нонстоп си ја надополнуваме нашата домашна библиотека.....сите книги си ги читам во еден здив и мн често од кога сите ке ја прочитаме истата книга си ја коментираме кој како ја доживеал,кој како ги замислил настаните личностите.Често знам и да позајмам книга доколку моја другарка или колешка ја има и ми ја предложила.Последни прочитани ми се:"Ќерката на мојата најдобра пријателка";"Ти не знаеш да сакаш"; "Заборавете дека сте имале ќерка и топло ги препорачувам на секого".
   
 11. Angelinkka

  Angelinkka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Во нашето семејство работата е сложена, јас и татко ми сакаме многу книги, додека мајка ми и сестра ми се од оние нечитачите. Домашната библиотека се води на мое име, значи фактички книгите се мои, јас ги правам сите напори за зголемување на книгите, татко ми само вели: Штом детето сака да и купиме! А, мајка ми се брани со овој став: Наместо да си купи нешто што ќе и треба таа книги ќе ми купува, па има книги нека оди во библиотека! А, што е најинтересно никогаш не се знае кој ќе победи, некогаш ние а некогаш тие! :D
   
 12. EmGreen

  EmGreen Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  188
  Имам!!! Сама си ја почнав од пред неколку години. Чудно е, полека растеш се осамосталуваш од родителите. Уште не со свој пари, ама со доволен џепарлак почнуваш да си купуваш работи по твоја желба а не по налог на твоите. Јас прво за книги се фатив. Ејј која е таа слобода, сама да си видам книга што ми се допаѓа и да си ја купам. Кој радости еј :geek:
  Имав некои 30тина книги и тоа повеќето добиени на поклон и уште неколку од наградна игра. После ги открив старите книги на татко ми што ги чувал зафрлени настрана во кутија. Божиќ дојде сред лето, предвремено. Сега мојата библиотека брои над 100тина книги и можам да си пукнам од среќа. Си ги редам на полици, земја, биро, маси, столови, кај стигнам. Само да ми се под конец и фино лепо да можам по желба да си одберам некоја и да почнам со читање.
  Ретко купувам, скоро секогаш кога има некој попуст или ако начекам нешто за солидна цена па да ми се исплати. Многу неможам да делам за нив. Сега за сега библиотеката е во мирување додека не прочитам добар дел од новите книги, несакам само да ги трупам, а да немам прочитано ништо од нив. Читам одма штом имам време :P
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.470
  Спаѓав.
  Со најголемо в. :swear:
  Имавме неверојатно голем број на книги. Некои се уште се кај сестра ми, но главната библиотека беше во мојата соба и откако реновиравме, немаше повеќе место. Татко ми е најголемата смотаница и ги однесе сите книги во подрум и пред еден месец ги однел и ги продал, или ги подарил.
  Сите беа стари книги. Некои од времето кога баба ми била дете. Ма ми идеше да го запалам.
  Отидоа Козета и Гаврош, Волшебното самарче, приказните на браќата Грим. Уф. :'(

  Книги купувам често. Го сакам чувството да отидеш во библиотека, но ме радува кога знам дека книгата е моја и секогаш купувам. Моментално моите книги ги чувам во две големи кутии, ама дел се надвор, сум ги позајмила или пак од што немам место префрлени кај мајка ми во нејзиот дел.
   
 14. Velvet

  Velvet Активен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2012
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  11
  Од толку што јас и мајка ми читаме книги имаме цел плакар полн и плус кај телевизорот.Читањето ми предизвикува задоволство и обично штом ќе земам некоја книга ја исчитувам за неколку часа без разлика колку е обемна :D
   
 15. girl.9

  girl.9 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2012
  Пораки:
  1.689
  Допаѓања:
  477
  Имам огромно разгранета домашна библиотека. Значи секакви книги почнувајќи од приказни, детски сликовници (од мала :D ), романи и многу други :)
   
 16. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.397
  Мала и скромна е мојата библиотека, но сепак вредна 8)
   
 17. Agatha

  Agatha Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  878
  Лека полека ја полнам мојата домашна библиотека, сакам еден ден да имам огромна, цел ѕид одгоре до долу со дрвени полици наполнет со книги!
   
  На LittlePinky, Cacy, Vladus и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.220
  Ме воодушевуваат овие скромни катчиња. Особено кога ги гледам тие книги наредени една до друга. Секоја од нив со различна боја и најважно со различно срце во себе.

  Засега нашата е скромна, многу скромна. Да се надеваме дека ќе порасне и во висина и во ширина :).
   
 19. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  863
  Допаѓања:
  13.174
  Пол:
  Женски
  Имам солидна домашна библиотека, а дел од книгите, особено стручна литература чувам и на работа.
  Инаку, ќе имав и побогата библиотека да не сум толку великодушна во позајмувањето книги на кои на голем дел им се изгуби трага. Таква сум, кога ќе прочитам некоја добра книга имам потреба да ја споделам со друг, па да дискутираме подоцна. Но очигледно многумина не го заслужиуваат тоа.

  Исто така добар дел, а особено лектири, ги дониравме во локалната библиотека.
  И голем мерак ми прави кога некој гостин ќе застане да ја разгледува библитеката.
  Последен, молерот кој ми варосуваше, јас мислам работи, а тој си застанал си листа, разгледува.
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.800
  Допаѓања:
  25.973
  Пол:
  Женски
  Обожавам книги и имам определена библиотека со некои книги.. ми се допаѓа кога таака се е направено под ред.. Убаво е да се има домашна библиотека.. :!: