Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашна платежна картичка „Купувам домашно“

Дискусија во 'Коронавирус' започната од soffce, 10 јуни 2020.

 1. soffce

  soffce Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2017
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  211
  Пол:
  Женски
  Верувам сите сте запознаени со 'акцијава' на владата но еве тема да разглаваме нешто повеќе.
  Домашната платежна картичка е дел од третиот сет економски мерки кои имаат за цел да ја заживеат економијата во фазата на нејзино постепено реотварање и креирање на нова развојна македонска економија, како и за да ги поддржи граѓаните, но и домашното производство и услуги во надминување на КОВИД-19 кризата, бидејќи со овие картички ќе можат да се купуваат само домашни производи.
  Има картички од 3.000 денари и од 9.000 денари

  Подетални инфо превземени од страната на владата околу тоа на кој колку му следува и дали му следува.
  -
  Корисници на Домашната платежна картичка се граѓани со низок доход, односно 115.927 лица – приматели на социјална помош и невработени евидентирани како активни баратели на работа во АВРСМ до 22 мај 2020, кои оствариле нето-доход до 180.000 ден во 2019 и нето-доход до 60.000 денари во период јануари-април 2020 согласно евиденцијата на УЈП. Овие лица еднократно ќе добијат 9.000 денари на платежната картичка.
  Корисници се и вработени со низок доход кои се 117.144 лица и тие ќе добијат 3.000 денари еднократно. Ова се лица кои се во работен однос и кои за периодот јануари- април 2020 година оствариле доход само по основ на плата и надоместоци на плата во нето-износ не поголем од 60.000 денари на ниво на полно работно време, според евиденцијата на УЈП. Тие ќе добијат и ваучер за домашен туризам од 6.000 денари преку мерката за јакнење на домашниот туризам на Министерство за економија.
  Домашна картичка добиваат млади лица чиј број изнесува 87.014 кои ќе добијат еднократно 3.000 денари. Станува збор за лица со наполнети 16 години и не постари од 29 години заклучно со 22 мај 2020 година, активни учесници во државното формално средно образование и високото додипломско образование.Што значи сите редовни студенти( без исклучоци како што разбрав) на државни факултети како и ученици во средните државни училишта

  Или поедноставно има и страна каде директно може да проверите дали сте во списокот или не со внесување на ЕМБГ, но можно е да ви кочи ужасно ради преоптеретеност
  еве ја страната: kupuvamdomasno.gov.mk.
  Банките ќе ја доставуваат картичката до адресата на корисникот или ќе може да ја подигнете во банка.

  Картичката ќе може се користи за купување македонски производи и услуги во ресторани, кафулиња, брза достава, хотели, одморалишта, сместувачки капацитети, туристички агенции, трговија на мало, продавници за храна и пијалаци, зелени пазари, аптеки и фризерски салони и салони за разубавување.Па тука може да поставуваме прашања околу оваа тема како и да споделуваме за кои производи може да се користи картичкава, во кои објекти,салони и слично.
   
  На ohlalalala, EmeraldBLUE, sj *O* и 5 други им се допаѓа ова.
 2. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.114
  Допаѓања:
  21.236
  Пол:
  Женски
  Мене ме има во списокот, ќе добијам 3000ден за домашни производи.

  Дали некоја може да ми помогне со следното прашање:
  Нели ќе има и ваучери за домашен туризам во вредност од 6000ден. Би требало да ме следува, и да ми пратат код на мејлот со кој сум регистрирана на УЈП. Арно ама, не можам да влезам на тој мејл, не си го знам пасвордот и никако не можам да допрам до мејлот.
  Сега го сменив мејлот на УЈП на страната, ама што правиме со кодот? Дали тие кодови се веќе испратени на мејл?
  Кој можам да контактирам од УЈП за ова, телефон имате ли?
   
  На AngIv и Nane2356 им се допаѓа ова.
 3. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.405
  Tри саати се обидувам, но страницата е падната. Се надевам до вечер ќе ја поправат.
   
  На sj *O*, kikin, poppie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  1.732
  Допаѓања:
  10.409
  Пол:
  Женски
  Од искуство со УЈП за жал и да најдеш телефон, нема да ти се јават. Најдобро е таму на шалтер, ако те примат (едно време не примаа поради состојбава).

  Проба ли да го промениш пасвордот? Нема некоја опција за ресет? Мислам дека имаше опција заворавена лозинка на web страната.

  @Nigredo Odor Пробувај рано наутро. Владиниве страни крахираат лесно од преоптовареност.
   
  Последна измена: 10 јуни 2020
  На Nightwish11 и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
 5. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.405
  ^
  Ова е вистина.
  Пред една недела имав потреба од УЈП, но поради сосем различни причини и не можев буквално никако да ги добијам. На крај, после неколку часовен обид, ми се јави оператор Албанец кој не знаеше убаво да зборува, па ништо не го разбрав. Толку се неажурни, значи страшно.
   
  Последна измена: 10 јуни 2020
  На Nightwish11 и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
 6. Nane2356

  Nane2356 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  1.127
  Пол:
  Женски
  Истиот проблем го имам.
  Пиши што ќе направиш :)
   
 7. magnolija09

  magnolija09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  852
  Пол:
  Женски
  proveriv mene ne me sleduva :(
   
 8. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  15.383
  Допаѓања:
  150.632
  Пол:
  Женски
  И мене, а редовен студент сум.
  Испрати жалба или? Ја им пратив меил...
  Не знам дали ќе ја исправат грешката и ќе вратат уопште на меилот ама барем да се обидеме и онака ништо не губиме.
   
  На Anie93, Keiner, Nightwish11 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.981
  Допаѓања:
  11.787
  Пол:
  Женски
  Нели е малце сумљиво што на "Not secure" страна бараат да се внесе матичен број, а најдоле пишува "Содржините на оваа страница можат да се објавуваат без посебна дозвола, но со наведување на изворот."?
   
  На simoncelicius, chocolateheart, темјанушка и 5 други им се допаѓа ова.
 10. Kikikikiri0405

  Kikikikiri0405 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2016
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  291
  Пол:
  Женски

  И мене ме следува 3000 ден а за тоа за одмор мислам рекоја на сите со плата 14.500 им следува но на меил нема уштр ништо. Само незз колку е точно мислам пишуваше ако не стигне меил треба да реагираме до ујп ама не сум сигурна некој ако памте нека ме поправе
   
 11. magnolija09

  magnolija09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  852
  Пол:
  Женски
  ne im prativ zalba neznam ni dali da pisam , jas nevrabotena sum no se prijavuvam na 6 meseci (samo tie sto se prijavuvale sekoj mesec gi sleduvalo) dzabe ke e izgleda
  a za studenti nekoj spomna ne vazelo za site
  voopto nee fer ova nevraboten e nevraboten, student e student ama toa e
   
  На Blackandwhite123, monibejbi и Nightwish11 им се допаѓа ова.
 12. Arja

  Arja Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2016
  Пораки:
  800
  Допаѓања:
  1.305
  Пол:
  Женски
  Дали можеби имаш до 29 години? Затоа што на сите до 29 години, без разлика дали се студенти или не, им следуваат тие 3000 денари. Во секој случај, доколку си студент, пиши им меил, дај им ги тие информации што ги бараат (име и презиме, датум на раѓање, адреса, општина и телефонски број) и објасни им ја твојата ситуација - дали си студент или не, дали имаш до 29 години и слично. Пиши им, ништо не губиш.

  Јас сум студент (останата ми е само дипломската), но во секој случај имам до 29 години така што секако би требало да ме следува, но поради некоја причина на страната пишува дека не е така. Им пишав меил, им објаснив, па ќе видиме.
   
 13. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.405
  Не отвара ни за лек. Ќе треба утре да станам во 4...
   
  На Nane2356 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. marija305

  marija305 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  1.040
  Допаѓања:
  7.727
  Пол:
  Женски
  Пред малку ми ја отвори мене, се' беше во ред. Пробај покасно кога нема да биде толку оптоварена.
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Kuzmic

  Kuzmic Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2018
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  85
  Пол:
  Женски
  А за млади од 16 г. дали треба да се пријавени ви УЈП , зошто брат ми има 19 ,оваа година е матурант и не е пријавен во УЈП и го нема на списокот . Се прашувам дали е поради тоа или е некоја грешка ? Пишете ако имате некоја информација !!
   
 16. Nane2356

  Nane2356 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  1.127
  Пол:
  Женски
  На средношколцитр вклучително и матурантите податоците ги земаа од самите училишта. Најверојатно е грешка. Пратете маил.
   
 17. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  15.383
  Допаѓања:
  150.632
  Пол:
  Женски
  Сигурно не е до тоа.
  Ја сум пријавена во УЈП, па не ме има и мене.
  Нека поднесе и он жалба.
  Кузне какви утки напраиле у списоците..
   
 18. marija305

  marija305 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  1.040
  Допаѓања:
  7.727
  Пол:
  Женски
  Не треба да е пријавен, не игра улога тоа. Мислам дека класните треба да достават податоци за нас. Барем на нас ни бараа матични броеви и адреса на живеење.
   
 19. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.405
  Значи се напнав. Како вас ви отвара а мене не? :@
   
  На Nightwish11 и fana им се допаѓа ова.
 20. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  9.475
  Допаѓања:
  65.633
  Пол:
  Женски
  Мене цел ден не ми отвора.
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.