1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашни или купечки кашички?

Дискусија во 'Бебе' започната од iloveyou29, 5 декември 2017.

 1. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.627
  Допаѓања:
  31.357
  Пол:
  Женски
  Дохраната обично започнува после 4тиот месец кај бебињата и најчесто родителите имаат дилема дали се подобри домашните приготвени каши или купечките.

  Предноста на домашните кашички е што точно знаеме што му даваме на нашето дете, и секогаш внесува доволно хранливи материи. Освен што свежо приготвената храна е поквалитетна, таа е и поефтина.
  Само за сметка на тоа е потребно повеќе време и напор.

  Додека индустриски направените кашички се практични и сигурни, тие исто така се прилагодени според возраста на бебето и се пакувани во мали теглички и се многу практични за некаде надвор од домот.
  Но сепак тие кашички содржат повеќе вода, скроб и шеќер од храната која е направена во домашни услови.

  Какви кашички давате вие на вашите деца? Што повеќе практикувате да им давате?
  Што повеќе сакаат, односно која кашичка полесно ја прифакаат?
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ***Lami***

  ***Lami*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2016
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  Мајки да ве прашам кога почнавте со дохрана дававте купечки каши или сами ги приготвувавте?Некој ми има спомнато дека се почнува со купечки.
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 3. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.011
  Допаѓања:
  309.919
  Пол:
  Женски
  сама правев од прв ден.Купечки давав само на одмор
   
  На karak и Troi им се допаѓа ова.
 4. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.627
  Допаѓања:
  31.357
  Пол:
  Женски
  Ти можеш дома да си приготвуваш најубаво, а некое овошје што не е сезонски а сакаш да го воведеш можеш со купечка каша.
   
  На Ambra20 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Annah87

  Annah87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2015
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  719
  Пол:
  Женски
  Се што не му е сезона, а бебе може да го јаде, го воведувам со купечки кашички. Само читам декларација да е 100% овошје. обично на хип, холе и оние од дм ги давам.
   
  На stevemila и mariz им се допаѓа ова.
 6. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  9.742
  Допаѓања:
  117.032
  Не е точно дека се прилагодени на возраста. Никогаш немојте да се водите од возраста пишана на кашичките.
   
  На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
 7. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  15.579
  Допаѓања:
  106.149
  Пол:
  Женски
  И јас почнав со купечки. Воведувањето на намирница ќе ми е со купечки а потоа домашни ќе си правам сама. Не се водам според она што го пишува на тегличката. Бебе е 5+
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 8. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.627
  Допаѓања:
  31.357
  Пол:
  Женски
  Според возраста мислев дека не содржат сол,дополнителни шеќери, глутен.
  А за некои каши на пример јагоди а ги пишува 4+ и јас не се сложувам.
  Си има табели за кога треба да се воведуваат намирниците.
   
 9. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.714
  Допаѓања:
  108.568
  На интервју Сајковски кажа дека производителите се водат по СЗО и дека не смее да отаѕапува препораката си тоа што е пишано на теглата во поглед на возраста.
   
  На stevemila, didisi и eli25 им се допаѓа ова.
 10. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.627
  Допаѓања:
  31.357
  Пол:
  Женски
  Мене не ми е јасно како може толку алергени намирници на пример да ги пишува од 4 месеци? Јас не дадов ништо такво толку рано.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.011
  Допаѓања:
  309.919
  Пол:
  Женски
  овде се пишуваше дека тоа 4 се однесува на тоа дека структурата на кашата одговара на возраста на бебето (дека може да голта).
   
  На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ***Lami***

  ***Lami*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2016
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  Така и си мислев.Јас почнав сама да ги приготвувам на почеток сме само јаболко и круша има пробано.А кажете ми на 3 дена ли внесувате нов вкус ?
   
 13. Troi

  Troi Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  764
  Пол:
  Женски
  Јас си правам домашни иако не сум против купечките. До сега не сум и дала купечки, но ако идеме на одмор или слично дефинитивно би купила.

  Не баш на 3 дена. Гледам на пример 3 дена да јаде еден исти вкус, па после правам пауза неколку дена, па после нов вкус.
   
  Последна измена од модератор: 6 април 2018
 14. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  9.742
  Допаѓања:
  117.032
  По новите препораки на сзо глутен е од 6 месеци. Кашичките не се сменети.
   
 15. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.714
  Допаѓања:
  108.568
  Баш внимателно и за ова слушав. Според него се месеци старост, а не врзани со структура.
   
  На stevemila, fana, iloveyou29 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  1.706
  Преферирам и почнав со домашни.Подобро и поефтино ми е да ми ги прифати домашните.Но давам и купечки.Еднаш до два пати неделно.Како што кажаа некои членки погоре при воведување на една нова намирница.
  Давам претежно три дена,ретко некогаш два дена.Првото давав само чисти а сега ги комбинирам со веќе воведени.
   
  На stevemila и fana им се допаѓа ова.
 17. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  14.611
  Допаѓања:
  70.686
  Пол:
  Женски
  Па зар има каша со поразлична структура? Сите скоро се мазно блендирани :?:
  И јас домашни си правев за синчето, ептен ако шетавме, по одмори, па и по дома некогаш давав купечка, но повеќе на домашно направено си беше. Давав и каши со работи кои ги нема во сезоната, како на пр: тиква, кајсија, слива, праска итн, зашто не ме бива со тоа замрзнување :)
   
  На stevemila, iloveyou29 и eli25 им се допаѓа ова.
 18. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.011
  Допаѓања:
  309.919
  Пол:
  Женски
  има каши и со цели житарки внатре ,и по грубо блендирани.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 19. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.627
  Допаѓања:
  31.357
  Пол:
  Женски
  Како и да е, треба да се назначи дали е за структура или за возраст, бидејќи секој може различно да си го разбере.
   
  На Среќичка, mariz и kukla21 им се допаѓа ова.
 20. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.333
  Допаѓања:
  5.241
  Samo domasno mnogu mnogu retko kupecko se ima Sega vo sekoe vreme bar znaes sto davas na dete. Duri ete posle 5 godini uste mu pravam posebno manzdi uste posebno meso mi kupuvame toa sum jas takva sum i toa e moj nacin