1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашни кубети

Дискусија во 'Рецепти' започната од Flower27, 7 април 2013.

 1. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.509
  Допаѓања:
  4.153
  Пол:
  Женски
  Рецепт како да направите домашни кубети

  Земете околу 3-4 кришки леб. Исцецкајте ги на мали парчиња или раскршете го лебот со раце
  Земете плех или тепсија и ставете малку маслиново масло ставајте капки насекде низ тепсијата
  Потоа ставете ги парчињата леб
  Додадете сол или вегета по вкус (јас ги правам и со сол и со вегета)
  И ставете ги во рерна или во рерна на шпорет на дрва и оставете ги околу 20 минути
  Но промешувајте ги на секои 4-5 минути
  Кога ќе добијат боја на кубети извадете ги од рерната
  И сервирајте ги во чинија

  Пробајте и пишете ! ;) Јас правам многу често и многу ми се убави :inlove:
   
  На joy1, Belieberka666, Serafima и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Dazey

  Dazey Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2011
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  123
  И јас правам исти такви само без масло и со бибер, а понекогаш ставам и оригано и во вкусот се како пица кубети.
   
 3. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.062
  Допаѓања:
  77.438
  Пол:
  Женски
  Кога ми се грицка нешто вкусно, па и кога немам купено никакви грицки, често се случува да си направам домашни кубети.
  Ги правам на истиот начин како што опишале девојките погоре, меѓутоа се трудам што поситно и попрецизно да го исецкам лебот на убави коцкички - опсесија ми е добивањето на правилни форми при сецкањето. :tmi: :D

  Експериментирам со зачините - правам една тура на која додавам само крупна сол, друга тура со вегета, бибер и оригано, трета со кари, следна со црвен пипер и сл.
  Денеска правев и со ким, преубави излегоа кубетите и имаа баш убав специфичен мирис на ким. :mm:

  Исто така, си правам и некој сос и ги макам кубетите во него.
  Најчесто во чинивче матам кисело млеко, додавам малку рузмарин или оригано и лук во прав или пак домашен кечап со оригано и букова сол (сакам да ми лути) и уживам во грицкањето.
   
  На joy1, Kaley, marina.m.g и 2 други им се допаѓа ова.
 4. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.263
  Допаѓања:
  46.551
  Пол:
  Женски
  Еве јас како ги правам.
  Го сецкам лебот,го пропржувам на маслиново масло и ставам зачини,најчесто оригано,сушен магданос,сол,босилек, понекогаш и нане.
  Сега е сезона на марула,па најчесто вечераме цезар салата.
   
 5. levely

  levely Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  912
  Допаѓања:
  900
  Велите успева :?: .Малку сум скептична за овие работи ме страв да не запалам нешто , оти не сум баш искусна со рерините и кујната :lol:
   
 6. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.062
  Допаѓања:
  77.438
  Пол:
  Женски
  Нема шанси да не ти успее, со овој преедноставен рецепт би се снашол и најнеспретниот во кујна. :D
  За да не ти загорат ќе ја отваратш одвреме-навреме рерната и ќе ги промешуваш кубетите.
  Кога ќе добијат златесто-бакарна боја, ќе ги извадиш.
   
 7. Cecyska

  Cecyska Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  Mмм е богами ми се пријаде кубети, сега ќе си направам :P
   
 8. Belieberka666

  Belieberka666 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  144
  Пол:
  Женски
  ммм пред малку ги направив, им ставив сол, вегета и оригано, а откако ги испеков им ставив и кечап и мајонез... прекрасни се :)
   
 9. Aniston

  Aniston Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  230
  Може да се стави и мелен лук, чили, босиљок.. Јас сум правела багети, па ваљда и со кубетите ке е исто.. утре пробувам ! :lol:
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.564
  Допаѓања:
  2.863
  Пол:
  Женски
  Утре и јас ги правам дефинитивно...

  Туку не сум баш спретна со рерната. На колку степени да биде одприлика?

  И ова зачините што им ги додадавате, на пример лук. Треба со вода нешто да го размешам па да попрскам или така?

  Инаку, ви благодарам за идејата.
   
 11. Belieberka666

  Belieberka666 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  144
  Пол:
  Женски
  ^ јас ги печев 15 минути на 250 степени.. а зачините само онака ги додадов одозгора и не попрскав со ништо
   
 12. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.564
  Допаѓања:
  2.863
  Пол:
  Женски
  Јас денес баш ги правев, мене на 200 ми загореа малку а ги мешев не знам зш така. Не ни се печеа 15 мин порано ги извадив. Другиот пат на 180 ке ги пуштам и ке дремам над нив.

  Утка ми се малку ама се јадат. Пресолени се за мој вкус ама јас дека не јадам сол па и тоа малку шо го ставив ми смета.

  Инаку сакав да ве прашувам. Со зачините што ги прскам ставив маслинов зејтин и некако мн мрсни ми дојдоа. Да не е подобро нареден пат да размешам масло и вода ?

  Све и свему, ко за прв пат добри се :)
  Нареден пат знам кај ми се грешките ле бидат ептен професионални 8)
   
 13. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.062
  Допаѓања:
  77.438
  Пол:
  Женски
  Не, туку нема да ставаш масло директно на лепчињата. Намачкај го плехот во кој ќе ги печеш само, од повеќе нема да имаш потреба.
  Јас секогаш така ги правам и супер се.
  Инаку, ако ти се мрснички, ставај ги на салфетка, малку да се упие мрснотијата.
   
  На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
 14. charliee

  charliee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2012
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  716
  Пол:
  Женски
  денес јас ги правев и наместо маслиново масло плехот го премачкав со маргарин кристал и неколку капки сончогледово масло.од загини ставив само мешан зачин,оригано и вегета исто ко кубети од маркет :D
   
 15. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  3.446
  Допаѓања:
  16.416
  Девојки јас сега ги ставив да се печат пред 3 минути. Седам до шпоретов па ќе видиме дали ќе испаднат. :)

  Готови сееееееее и многу се вкусни изгледаат како купечките кубети.
   
 16. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.060
  Допаѓања:
  85.226
  Пол:
  Женски
  А кога го сечете лебот , не ли се распаднува/ дроби? :?: Сепак кубетите треба да изгледаат како коцкички па затоа прашувам :lol:
   
 17. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.564
  Допаѓања:
  2.863
  Пол:
  Женски
  Ќе земеш од тој големиот нож што е за леб сечење, со забци и долг. Така мн малку се распаѓаат. Мислам си ја имаат убавата форма на коцки ама не ептен сега како тие од продавница мазни мазни да се.
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 18. marina.m.g

  marina.m.g Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  86
  И мене ми се пријадоа сега,фала ви :D вечер ќе ги правам,инаку ако се мрсни сигурно може да се обложи плехот со хартија за печење и без масло,така да се наредат сигурно покрцкави ќе бидат,што и да правам во рерна секогаш земам таква хартија,да не морам да ставам масло
   
 19. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.062
  Допаѓања:
  77.438
  Пол:
  Женски
  Не мораш да им ставаш хартија за печење, јас секогаш го премачкувам плехот со Bords Eve маргаринот и никогаш не испаднале мрсни, баш се крцкави и вкусни. :)
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.060
  Допаѓања:
  85.226
  Пол:
  Женски
  Епа и јас вечерва ке направам па ке пишам како ми испаднале :) а ако не ги попрскам со зејтин ке бидат ли убави или викате малку прснам неколку капки :)