1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашни маски за акни

Дискусија во 'Лице' започната од LudaDevojka, 21 април 2013.

  1. LudaDevojka

    LudaDevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2013
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    62
    Дали правете или некогаш сте пробале домашна маска за акни, бубулици и сл... :)

    ако има ваква тема слободно клуч ;)
     
  2. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Ако мислиш на маски за спречување на појава на акни, не сум правела, секогаш ставам нормални за хидратација или евентуално за чистење на порите, а кога ќе ми се појави акна не правам пак ништо посебно, многу ми помага да нанесам на местото паста за заби, одма ја намалува, за два дена ја нема акната :)
     
  3. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Јас како превентива од акни си користам мед, мед се нашлапам :lol: ми отстои пола саат и верувале или не, кај мене има многу убав ефект од него, акните ги суши, ми го изедначува тенот, кожата ми е мазна. Најмалку еднаш неделно си ставам, мислам дека е најдобар од било какви други хемикалии и препарати кои можат да бидат и многу поскапи. Барем за мојата кожа одговара, не ве чини ништо да пробате освен една тегла мед да си купите :D
     
  4. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Само мед? Не ти тече? Јас мислам дека лом ќе се направам :D Јас си мешам мед со пченкарно брашно, така е погусто.. Ама ова не ми е превентива од акни, општо така ми го омекнува лицето па не го ни набројав затоа..
     
  5. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Да само мед, па не ми тече :D , тенок слој ставам и мисијата е успешна 8)
    Пченкарно брашно со белка од јајце користам како пилинг на лицето и тоа е доста ефикасно, природно си е природно :rock: :lol:
     
  6. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Јас порано си праев мед и аспирин , така слушнав помагало и плус пилинг се праи и ок ми беше али ете работа ова она и одамна немам напраено некоја маска , а иначе да природно си е природно нема да наштети сигурно на лицето :D
     
  7. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Здраво еве еден предлог за природна маска за лице против акни и митесери која е одлична и за масна кожа. За ова потребни ви се зелена глина. зелен чај и мед. 1 лажица зелена глина (може да ја најдете во продавниците за здрава храна а сум ја видела и во дм) се меша со една лажица чај ина таа смеса се додава една лажица мед. Ако е прегуста смесата ставете уште малку чај ако е течна ставете уште малку глина додека да добиете убава смеса која лесно се нанесува на лицето. Се нанесува на чисто лице и се држи 10 мин. Јас имам комбинирана кожа и освен овие состојки додавам и малку масло на пример маслиново или кокос или бадемово и две капки етерично масло од лаванда (ако немате немора). Маскава е навистина одлична убаво ја затегнува и чисти кожата. Важно нешто е да не ја земате зелената глина со метална лажица затоа што реагира во допир со метал. Може да користите пластична или дрвена лажица. Исто така и садот во кој ја мешате не треба да биде метален. Поздрав
     
    На s.T.e.F.i му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Не сум испробала досега, а го имам сличниот проблем. Не до таа мера, но до пред бременоста, навистина имав проблем со акни. Откако се породив, дали на еден начин се прочисти крвта, но акните полека исчезнаа.
    Ова го пронајдов неодамна, па да го споделам. Простете што не е на македонски јазик, но се надевам дека нема да ви биде проблем. Сакав само да ви го постирам оргиналот :).

    Domaći losion za problematičnu kožu lica. Leči akne i bubuljice.

    O lekovitim svojstvima lovorovog lista znali su još naši preci i koristili ga za lečenje mnogih kožnih bolesti. Lovorov list protiv akni i bubuljica je prirodni antiseptik, koji omogućava čišćenje i dezinfekciju kože.

    U svom sastavu poseduje etečna ulja, minerale i organske kiseline, koji i omogućavaju određeno delovanje na bubuljice i na organizam u celini.

    Pomaže u eliminaciji bakterija, smanjuje upalu, izazvanu pojavom akni i bubuljica.

    – Lovorov list poboljsava tonus koze, ima efekat hidratacije.
    – Leči ranice na koži i poseduje imunostimulaciono delovanje, zahvaljujući čemu se normalizuje rad svih organa.
    – Poboljšava varenje, smiruje nervni sistem, leči oboljenja zglobova i uklanja naslage soli.

    U domaćim uslovima od lovorovog lista možete pripremiti losion za problematičnu kožu lica, koji je veoma efikasan u borbi sa aknama i bubuljicama.

    Predlažem vam 2 recepta.
    [​IMG]
    Efikasni losion za akne i bubuljice.

    Za pripremu ovog losiona biće potrebno 3-4 lista lovora (suvog) i čaša vode (200ml)

    – Lovorov list prelijte sa vodom i stavite na šporet, da proključa.
    – Smanjite vatru i kuvajte još 5-7 minuta.
    – Ohladite i naspite u pripremljenu flašicu.’
    Ovaj losion možete koristiti za svakodnevno brisanje lica, ujutru i uveče. Preporučuje se osobama sa problematičnom i masnom kožom lica.

    [​IMG]

    Drugi recept losiona od lavorovog lista.

    – Unapred izdrobljene listove lovora (suvog), preliti rakijom ili medicinskim alkoholom (52%) u odnosu 1:1.

    – Ostaviti da odstoji na sobnoj temperaturi 5-6 dana.

    Nakon toga losion je spreman za korišćenje. Ovaj domaći losion za brisanje se koristi svaki drugi dan, ujutru i uveče.
    Pomaže ne samo za eliminisanje bubuljica i upalnog procesa, nego je veoma efikasan u borbi sa pigmentnim flekama, samim tim što izravnava ten. Korišćenje losiona zajedno sa sapunom sa aktivnim ugljem daje odlične rezultate.
     
    На stevemila, Mama25, telena и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. jloves

    jloves Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Јас денеска пробав сода бикарбона.Ја носев на лицето повеќе од пола саат,нема тотално никаква промена.Се работи за една бубулица што раснењето и го следам веќе неколку дена:rofl:Најдов на јутјуб диј видеа за акни..Многу ја понудија сода бикарбоната како добра опција...Кај мене нема никаква промена.Чисто кажувам за да заштедите време и да не ја рачунате содата бикарбона како опција за превенција