1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашни помошнички

Дискусија во 'Дом' започната од milenna.torres, 10 јуни 2012.

  1. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Мислам дека никогаш нема да земам куќна помошничка па ни за генералка . Ама не знам како ќе биде натаму па да не зборувам пред време .
    Ама од сегашна гледна точка сметам дека можам сама, ама и тоа не е причината поради која не би викнала туку поради тоа што страшно мразам некој да ми чепка по моите работи . Ќе се чувствувам шубе некако .
    Кога живеев со цимерки приборот за лична хигиена не го чував во шкафот во бањата(како сите нормални луѓе) ами во фиока во моја соба од страв да не го бутнат и да го вратат назад . :D Чудна сум некако за тие работи .

    Не би се чуствувала удобно да оставам некој сам во мојот дом и тоа е тоа . Па и башка за тоа треба жена од доверба бидејки познавам многу луѓе кои имале лошо искуство со жени кои поткраднуваат и се изнамачија додека најдат чесна и вредна помошничка.
     
  2. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.906
    Допаѓања:
    30.652
    Пол:
    Женски
    Ние само еднаш имавме куќна помошничка,оти обелувавме,местевме,и навистина ни беше потребна многу помош.А иначе за така да чисти алишта,прашина да бриши..така не.
     
  3. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    И јас сум на средина на чистењето.Ова куќава како дно да нема.Се нешто излегува што треба да се доработи.Ме тресе некое чудно чувство,превртувам низ главава ,трагам,барам...Се мислам да дадам оглас за чистење по куќи.Не знам како идат цените,би сакала некоја од вас која плаќа чистачка,да сподели искуство,колку и плаќа и за каков обем на работа.
     
  4. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Женииии за по дома чистење се земаат некаде по 1000 денари. Ама опфаќа се чистење.
    прозорци , врати, зад кревет, под кревет ама се. Само немојте да ви накалемат и пеглање, не влегува во таа цена.Барем за Скопје е толку, а за помалите градови не знам. Само под 1000 не вреди да си ја трошиш силата.
     
    На lunicka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Од 600 - 1200, зависи кој како се договори и за колкав простор се работи ( спрат, 2 спрата од куќа, подрум, таван ) т.е тежината на самата работа. Исто цената се договара во зависност од тоа дали станува збор за редовно чистење-одржување или генералка (за нив поскапо се налаќа). Инаку кај нас знаат да злоупотребат едно се договорат, друго излегува. Затоа кога се договараш прашај си дали е само чистење или пр. други работи како пеглање, перење пердиња, бришење прозорци и сл.
     
  6. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Е таман работа да викнеш жена и да не избрише прозори. Се знае редот. Прозори, врати, ќе помине со правосмукалка, ќе ги изриба теписите, ќе го помине ламинатот, прашина по мебел. Купатило - комплет. Кујната обично, на регулар генералка си ја чистите внатре сами... всушност зависи колкав простор е за чистење (иначе нема време жената да стаса), а жената од надвор. И нормално кога жената ќе дојде треба да биде раскренато. Диплење алишта и средување не е чистење.
    И 1000 ден не е воопшто малку + кафе + сокче + ручек . Дневница ал инклузив.
    Колку од Вас имаат дневница од 1000 ден? ( секако - доручек, - кафе)
     
    На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
  7. BACBALE

    BACBALE Нов член

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dali imate nekoja zena da mi preporacate za cistenje? Koja veke raboti kaj vas i normano ste zadovolni od nea.

    Pozdrav
     
  8. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.481
    Пол:
    Женски
    Кај соседите мои доаѓа жена три пати неделно работи се освен што не готви. Ми кажуваше жената дека држи 3-4 куќи и вкупно си зима околу 24 000 плата. Бидејки се пријателки со соседкава моја каде што чисти жената, оваа дури и ја осигурила на пола работно време. Ми кажуваше женава порано работела во конфекција од утро до мрак за бедни 10 000 . тоа спред мене е поголемо измеќарство. А вака одиш во куќа и ги работиш истите работи што ги правиш и во твојата куќа , перење, чистење, бришење - нема тука ништо тешко ни гнасно ни понижувачко. Да останам некој ден (не дај боже) без работа попрво би чистела куќи отколку да работам во конфекција или во маркет за 8000 да растоварам кутии цел ден.

    Кај родителите кога живеев никогаш немавме повикано куќна помошничка. Доаѓаше девојка- дадилка да не чува секој ден, но тоа е нешто друго.

    Засега живеам сама и немам потреба од куќна помошничка. Но ако работам со ова темпо и кога ке бидам фамилјарна, неизбежно е да доаѓа помошничка 2-3 пати неделно. Во готвењето уживам тоа не би го препуштила на друг колку и да немам време.
     
  9. hooked on shapes

    hooked on shapes Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    70
    Ne e losha ideja ako mozhete da si dozvolite. Mene poshto ne me biva za gotvenje a i ne sum po higienata i sreduvanjeto neshto bash posebno si imam zena za chistenje sekoja sabota u 2 shto doagja.
    Od Kolumbija e a inaku e diplomiran geolog ili taka nesho...neznam ednashka ja prashav sho studirala.
    Od 2-6 sho raboti zenata stvarno alal da i e kako mashina e brza e i pedantna mnogu naplakja 60 dolara. Mislam tolku pobara i jas ne se pazarev a inaku moze i za 40 da se najde...
    Ali vazno e koj ti vlegue doma i da ne preprichava mnogu ...
     
  10. AnaMladen

    AnaMladen Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    здраво, нова сум на форумов и гледам дека темата е многу одамна. Сепак, сакав да прашам дали можеби имате препорака за добра домашна помошничка (од доверба)? 4 часа неделно би биле доволни за почеток.
    Фала
     
  11. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    i jas bi sakala ako moze nekoja zenicka za cistenje....
     
  12. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    4.624
    Женски ве молам да ми дадете бројче од жена што чисти.
     
  13. Минна√

    Минна√ Нов член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Dali vi treba uste zena za cistenje ?
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    Остај ми бр во лп
     
  15. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    4.624
    Не, те молам извини доцна видов. Сама исчистив ама цела недела чистев. Остави на некоја форумџика број па ако некоја има потреба да те побара.
    Извини уште еднаш што ти пишувам доцна.
     
  16. Минна√

    Минна√ Нов член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Vo red e fala
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  17. тп18

    тп18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    252
    Да се разбереме. Жена за чистење што доаѓа 1 неделно или месечно е жена за чистење.
    Куќна помошничка е жена која живее со вас и ви е постојано на располагање. Таа која готви, чисти, пере и отвара врата.
    Споредба ко купена кола и рент а кар.
    Во државичево, ретко кој има куќна помошничка. Знам со сигурност дека газдите на Вива сокови имаат две. Едната е тетка на моја пријателка, која нема свое семејство и живее кај нив. Баш ко на Шпански филмови.
     
  18. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.566
    Допаѓања:
    160.689
    Пол:
    Женски
    Што се 'запали' вака ?!:o

    Па и газдите на Вива да ги разглабаш на форум|(
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  19. тп18

    тп18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    252
    Како мислиш се запали? Не те разбрав.
    За нив кажав дека знам со сигурност дека имаат, зошто ја знам личноста. За тоа и кажав дека малкумина може да си дозволат куќна помошничка.
    Жена за чистење е само за чистење од 3-4 часа, неделно или месечно.
    Има разлика.
     
  20. renata2017

    renata2017 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Препорака за жена за чистење од ваше искуство ве молам