1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашни рецепти за лице, тело и коса

Дискусија во 'Лице' започната од VikiToO, 12 септември 2010.

  1. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Не е баш домашен рецепт, но мене доста ми помогна зелената глина за акни. Ја користам два пати неделно, навечер, а потоа нанесувам поголема количина од ноќната крема. Ги суши акните и го прави лицето многу меко.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. xxhexx

    xxhexx Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2016
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    593
    Пол:
    Женски
    дали некој знае некоја домашна маска за многу суво лице ?
     
  3. Математичарката

    Математичарката Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Можеби некој го пишал ова до сега но сепак... турско кафе помешано со масло како пилинг за лице. Јас имам мрсна кожа и ми помага многу. Ја отстранува цела мртва кожа и сета нечистотија. Но не го правете често. Можеби еднаш на 2-3 недели. За тело шеќер и масло. Понекогаш ставам и лажичка кафр или мед. Се нанесува на влажна кожа со кружни нежни движења. Пота убаво исплакнете со топла вода па измијте се со гел и сунѓерче или крпче за да не остане од маслото. :D:D:D
     
  4. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Пилинг за тело од зелен чај


    10 ќесички зелен чај;
    2 ќесички чај од нане;
    две лажици маслиново масло;
    една лажица ѓумбир;
    алое вера гел;
    мало филџанче шеќер и
    етерично масло од чајно дрво


    1bc1b6467a91a1f823e6024d0cf06d62.jpg
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Антицелулитен крем


    Две лажици алое вера гел;
    50 мл бадемово масло;
    5 ампули Е витамин;
    две лажици кокосов путер;
    две лажици какао путер;
    антицелулитен гел од бршлен;
    10 капки етерично масло од лаванда и
    10 капки етерично масло од рузмарин


    Путерите се топат на оган, па откако ќе се изладат се додаваат останатите состојки. Се практикува еднаш до два пати во денот, со кружни движења.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka те молам да ми кажеш нешто повеќе за какао путер? Го видов пред некој ден во биокосмос па го меркам да го земам како лосион за тело?? Дали го имаш пробано? :)
     
  7. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
    Здраво драга какао путерот на биокосмос е фантастичен го користам исклучиво него во рецептите кои ги правам. Ако сакаш чист да го користиш за тело треба секојпат да го загреваш за да се стопи затоа што е многу цврст и да го нанесеш на благо навлажнета кожа. Исто така е фантастичен и за оштетена и сува коса. Поздрав.
     
  8. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Сакам да споделам една маска која ми ја препороди мојата плава и оштетена коса. Една лажица кокосово масло, една лажица маслиново масло и една лажица путер за коса од авокадо ( од Алверде) се мешаат заедно и се ставаат по должината на косата. Ставете кеса на главата и неколку минути загрејте со фен, а потоа покријте со пешкир за да држи топло. Маската треба да делува минимум еден час. Откако ќе ја измиете, косата не само што е мека и сјајна, туку и многу лесно се фенира.
     
    На Chanell*, Biodevojka и LivingGlam им се допаѓа ова.
  9. flower7

    flower7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2016
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    @Ginger^ кaде гo купувaш гелoт oд aлoе верa?
     
  10. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    @flower7 го земам од аптеки. Алое вера гел со арганово масло, на Еси. Го користам за лице и коса и тоа по неколку месеци.

    20150930104303_esi_aloe_vera_argan_gel_200ml.jpeg
     
    Последна измена: 12 септември 2016
  11. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    Од која аптека поточно го купуваш? Дали го има во Зегин и која му е цената? Прв пат ја сретнувам оваа марка Еси.. И дали има конзерванси, природен ли е? @Ginger^ :)
     
  12. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    ^
    Јас го користам по препорака на Биодевојка, еве тука може да си прочитате. Има објаснето еден пасус над логото International Aloe Science Council. ( http://biodevojka.blogspot.mk/2015/03/blog-post_28.html). Тој е споменат како еден од најдобрите, според намената која мене ми треба(за коса и лице). Има и други природни, но се во течна состојба, за орална употреба. Тие се и поскапи, додека на овој цената му е до 300 денари за 200мл.
     
  13. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
    Џинџер само да те поправам дека ЕСИ содржи синтетички згуснувачи. Јас оној кој го препорачав беше на Еквилибра ама тешко се наоѓа кај нас. Подобро е оној за внатрешна употреба. Поздрав.
     
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Хм.. Сеа ми текна. Ми рече дека овој на Еквилибра е најдобар, но дека го нема, овој на Еси ми е како втора мајка :lol:


    Маска за мрсна коса


    • Пола филџан јаболков оцет
    • 5 капки етерично масло од лаванда
    • 1 лажица мед
    • сок од цеден лимон


    Се нанесува на влажна коса и се остава да дејствува 20-25 минути. :sun:
     
  15. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Маска за лице од хибискус, за ексфолијација


    Потребно е :

    чај од хибискус;
    мед и
    алое вера гел


    Една ќесичка чај се меша со лажица мед и малку алое вера гел. Хибискусот предизвикува пецкање на кожата, па затоа за оние кои имаат сува кожа , или осетлива , препорачливо е да додадат малку масло. Маската се остава да делува на лицето и деколтето околу 20тина минути. По апликацијата на маската, се отстранува со топла вода, па се нанесува крем.
    • За оние кои имаат осетлива кожа, убаво е да се измеша пола ќесичка чај од хибискус со пола ќесичка чај од шипка. Шипката има антиоксидативно дејство, додека хибискусот е за ексфолијација на кожата. Двете состојки се пијат како чај, во комбинација , заради арома и лековити својства. Но, може да се користи и за маска, затоа што и двете се подеднакво добри. Маската може да предизвика црвенило, затоа убаво е прво да ја пробате на еден мал дел од лицето, да видете како ќе реагира. Ја измазнува и чисти кожата, како да сте направиле третман :)
    Јас не сум дерматолог ниту ароматерапевт, ами хобист.:rofl: Она што го пишувам, сум го прогуглала и сум го применила кај себе. Маската е божество, според мене.:*: Реакцијата може да е различна кај сите.
    Земете го ова со резерва, како и многу други работи во животот. :)
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka
    Во мојот град незнам дали ги има производите на касиопеа, препорака за некоја друга ружина вода што може да ја земам од аптека?
     
  17. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, за жал не знам. Онаа на касиопеа е направена со вода и етерично масло. Ружината вода што мене лично ми е фаворит и најдобра досега е на Bare Origin која всушност е хидролат од ружи (што е најдобро што може). Верувај ми од сѐ што сум пробала досега оваа е најдобра. Ја има во Скопје во Јавна соба, а мислам и дека може да се нарача. Оди на фејсбук страната на Bare Origin. Јас завршив едно пакување и сега ќе си земам второ. Поздрав.
    nena 14.jpg
     
    На Dgirlll му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
    Ја разгледав нивната официјална страна, вршат достава низ Европа, доставaта чини 5 евра.

    А дали знаеш од Јавна соба дали вршат достава? Или да ми ја посочиш нивната фб страна доколку имаат. Фала ти за одговорот. @Biodevojka
     
  19. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
    Здраво драга за од Јавна соба не би знаела дали вршат достава ама може да се јавиш да прашаш или ако ме почекаш јас следната недела некој ден ќе одам за себе да си земам па да прашам и да ти кажам. Инаку фејсбук страницата е оваа https://www.facebook.com/bareoriginskin/?fref=ts
    Девојката е наша се вика Нена може и на македонски да и пишеш. Поздрав.
     
    На Dgirlll му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
    Само да ти најавам дека следна статија спремам за какао путерот, неговите бенефиции и за што сѐ може да го користиме. Поздрав.
     
    На Leat и Babyby им се допаѓа ова.