1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашни сендвичи

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Hellobeautiful, 17 март 2018.

  1. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Ако има ваква тема..се знае. Поттикната од мојот нескротлив апетит се решив да отворам тема каде што ќе пишуваме кои ни се најомилени сендвичи, како ги приготвуваме, дали ги јадеме со додатоци како помфрит, чипс итн. , омилен пијалок за со сендвичи..

    И исто така, кои намирници ги јадете САМО во сендвич?

    Еве јас пример, омилен сендвич ми е со тонус леб, намачкан со сенф/мајонез, кулен, парче зелена салата, маслинки исецкани, домат, кашкавал некој лесен и од страна си земам феферонки. За пиење најчесто вода, порано пиев газирано ама одвикнав. Да напоменам, доматот го јадам исклучиво само во сендвичи или пици, во салата никако.
     
    На КикиМаус, P.S.love, melnicanecot и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Lolo5

    Lolo5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2017
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    796
    Пол:
    Женски
    Мене омилениот сендвич ми се состои од: печеница/врат/филе и кајмак/павлака/зденка, додека го јадам најчесто пијам вода, јогурт или Цедевита. Друг вид на сендвич што го обожавам содржи стек, помфрит, кечап, мајонез, сенф, и додека го јадам најчесто пијам газирано. Со сендвичите јадам и салата (домат, краставица, брокула, карфиол, грашок, пченка, зелка, марула, морков, цвекло, пиперка, ...). А мислам дека не постојат намирници што ги јадам само во сендвич или салата, а не ги јадам посебно, затоа што кога готвам не вклучувам намирници што не ги јадам.
     
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    За сендвич, мај рулс:
    -обавезно квалитетно лепче
    -обавезно премачкано со путер
    -обавезно марула
    Се другото ми е по желба и зависно што имам дома.
     
    На КикиМаус, orevka, hermosa и 3 други им се допаѓа ова.
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.520
    Пол:
    Женски
    Ретко јадам сендвичи. Ги сакам со шунка, кашкавал, домат и краставица.
     
    На P.S.love, Hellobeautiful и Lolo5 им се допаѓа ова.
  5. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    Лебот премачкан со малку мајонез, домат и сирење.

    Потпечен леб, кашкавал, домат и кари.

    Црн леб, кашкавал, многу марула и куркума.
     
    На КикиМаус, Lolo5, hermosa и 6 други им се допаѓа ова.
  6. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Обичен сендвич со шунка/салама зависи и домат и краставица
     
    На Lolo5 и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Клуб леб премачкан со неутрален намаз, додадено исецкана маслинка (за да е солено) пршута , кашкавал и свежа краставица. Пресечено на пола во форма на триаголници.
    Друг мастрав-намаз Маза со маслинки и пиперка, марула, пршута дупла доза.
    Друг мастрав- фета сирење, кулен дупла доза, марула и лажица павлака (да не е суво)
    Друг мастрав- 2 лаж павлака измешано со 1 лажица мајонез и мала лажичка вода од маслинки, премачкано на клуб леб, мартадела дупла доза и марула.
    Има куп ама доволно е сега за сега.
     
    На Nigredo Odor, muchacha_a, duffi и 2 други им се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.737
    Пол:
    Женски
    Сакам секакви сендвичи иако не преферирам баш сендвичи ладни онака, ги сакам достирани. Ама многу често сакам кога лепчето е премачкано или со путер или со мајонез, задолжително парче кашкавал, а за во тостови преферирам рендарн. И има една специфична салама која ми се допаѓа. Во сендвич сакам и зеленчук како салатка, краставица, кромид, домат. Доста често ставам маслинка во комбинација со сирење. А едно лето јадев ... само кечам турен внатре и домати тенко сецкани. Никој не сфати како тој сендвич ми е убав. Кулен многу јадам, ама го неќам во сендвич воглавно зошто вилицата не ми се затвора и имам проблем со загризок.
    Работи кои ги сакам во сендвич, а не и општо ... мислам и дека нема такви, барем не некои кои ми текнуваат во моментов.
     
    На Nigredo Odor, Lolo5 и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
  9. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    [​IMG]
     
    На КикиМаус, marchi-cool, muchacha_a и 5 други им се допаѓа ова.
  10. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.006
    Пол:
    Женски
    Лебчето да е премачкано со зденка или некој намаз, зависно што имам дома.
    Лист марула или домат, краставица со кулен и кашкавал. Некогаш може и чајна.
     
    На Lolo5 и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
  11. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Јас си имам два вида, солени и благи. :D И почесто сакам да ги ставам на тост, поретко јадам ладни сендвичи.

    Прво за лебот, најмногу сакам бел леб и таков и најчесто јадам, понекогаш јадам и `ржан за промена, и тој не е лош.

    За солените, најчесто ги премачкувам со маргарин или путер, но ако не го ставам на тост може да помине и без тоа. Задолжителни додатоци ми се кашкавал (преферирам топен на тост, најдобро нешто), секакви видови на сирење (во последно време го обожавам биеното, ептен тврдо и солено, прекрасно), кулен, чајна, шунка, свински врат, пршут, пилешка салама. Обавезно додавам сецкан домат, рендан морков, кисели краставички, па кечап, мајонез или сенф. На крај додавам некој лут зачин.

    За благите користам крем (може Нутела или оригиналниот Еурокрем), путер од кикиритки, сецкана банана, понекогаш додавам и цимет или јаткасти плодови (внатре во сендвичот ги ставам, чудно знам:D)

    Втората блага комбинација ми е со маргарин или путер, мармалад и шеќер во прав.
     
    На Lolo5 и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
  12. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.550
    Допаѓања:
    59.745
    Кај ја видов темава, ми се пријаде :D

    Р'жан леб премачкан со хумус, некој намаз или кечап, марула, домати, кромид, кисели краставички и плескавица од тиквици.

    Р'жан леб со tomato chutney, во тостер. На страна зеленчук и црн чај.

    За вечера ќе биде тост и чај, осеќам. :smirk:
     
    На prominent, duffi, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
  13. AliciaSilver

    AliciaSilver Активен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2017
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Омилен сендвич:
    обавезно салата(било домати,краставици,марула...или се заедно),пилешко или мелено месо,кашкавал(и не мора,повеќе во тост сакам),павлака намачкана на двете страни и секако лебот да е вкусен,понекогаш и помфрит сакам.:mm::mm::mm:Кечап и мајонез мразам :puke:
    Пијалок со сендвичот кока кола без размислување,предобро одговара.(y)
     
    На Lolo5 и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Бриош леб. Павлака. Марула. Домат. Краставица. Млечен кашкавал.

    Едно време секој ден јадев.
     
    На prominent, Lolo5 и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
  15. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Омилен ми е со црн леб намачкан со павлака, парче шунка, парче патлиџан и краставица, обична или кисела. Пијам со овој јогурт или поретко сок.

    А од благи - црн леб намачкан со мед, парчиња банана, цимет и малку кокос. Со овој млеко пијам.
     
    На prominent, Hellobeautiful, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.341
    Допаѓања:
    8.111
    Пол:
    Женски
    Обожавам ладни сендвичи.
    Дома најчесто правам со тонус леб, печеница, пршута или пилешки гради со домат, краставица и зелена салата. Лебот обавезно тостиран, кога е тонус. Понекогаш додавам и сирење или абц крем сир.
     
    На prominent и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
  17. Lolo5

    Lolo5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2017
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    796
    Пол:
    Женски
    Ајде и јас да кажам за благ сендвич, бидејќи кажав само за солени, а повеќе сум по благото. :lol:
    Најчесто се состои од крем/мед/мармалад/џем и некое овошје како банана,јагода,... Додека го јадам во комбинација пијам вода, млеко или Цедевита. Некогаш додавам и јаткасти плодови како ореви,лешници,бадеми,...
    И гледам дека сум заборавила за првиот солен сендвич да допишам дека некогаш во него додавам сирење и кашкавал.
     
    На prominent и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Многу сакам ладни сендвичи, мислам дека постојат многу варијации да се направи вкусен сендвич со било какви состојки.

    Сендвичи правам со црн леб или бриош. Во последно време купувам од „бриош“-лебот на фурна Диме. Поевтин е од бриошот на Жито Лукс и многу е вкусен, плус не е толку мек како овој од Жито Лукс и може да се намачка со секаков намаз, а притоа да не се распадне. Фино лепче како за промена. (y)

    Мастраф додавам по желба, а и по она што ми се наоѓа во фрижидер.
    Стандард сендвич ми е тој со млечен намаз, бибер, оригано, кашкавал и печеница.
    Сенф, павлака, пршута и листови марула. Намаз од авокадо, рендано сирење, сол&бибер - оваа комбинација е многу фина со тонус леб.
     
    На prominent, Lolo5, duffi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Обожавам сендвичи и секогаш кога јадам си купувам од тие лепчињата што се за сендвичи.
    Ги сакам премачакани со путер, им ставам листови марула, кашкавал, шунка, печурки, буковец, кечап и мајонез, а посебно помфрит.
     
    На Lolo5, Hellobeautiful и Ladybbc им се допаѓа ова.
  20. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Мојот последен сендвич:
    Лепче премачкано со путер (ама богато), потоа премачкано со 2 зденки, една горе, една долу и на средина кашкавал. Истото на фолија го потпеков малку на шпоретот на дрва од двете страни и така внатре состојките малку се стопија и споија.
    Многу вкусно беше.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.