1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашно милениче - бело глувче

Дискусија во 'Дом' започната од *Tamara*, 27 февруари 2015.

 1. *Tamara*

  *Tamara* Нов член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2015
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo lugje. Imam problem so moeto milenice, belo gluvce. Go dobiv za sv. trifun , prodavackata kazala deka za 2 ndeli dreba da se pripitomi i da mozeme da go vadime od kavez. E tuka e problemot. Prvo ako probam so prst preku resetkite od kavezot da go pogalam toa napragja i saka da me grzine toa me zagrizuva, dali nekoj imal vakvo ili slicno iskustvo ve molam [ppomognetemi, dokolku znaete nekoj sovet. I uste edna rabota sabajlevo go vidov kako si go jade svojot izmet dali e toa normalno ili ne ????? :(
   
 2. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Носи го на ветеринар, ако е неизлечва бочест или комплицирана болест, врати го кај рошлата што не знаела да го чува во пет шопот. Да ти врати парите. Јас земав папагалче од пет шоп, второ ми беше. Среќа немаше никакви здравствени проблеми, ама едвај го научив 4 метри подалеку од луѓето да седи. Му се приближиш малце, вреска, пишти, бега... Напоредно со него чував и друго папагалче коешто беше од далеку подобар пет шоп каде што далеку повеќе се посветени на животните. Тоа папагалче од 2риот месец беше приврзано за мене како никој. Кога ќе го пуштев од кафез на рамо ми слетуваше.
  Лекција за друг пат: Не земај животни од пет шоп кој што не знае да се грижи за истите. Секогаш испитувај го продавачот, прашувај го за животното, но ти пред тоа информирај се, да знаеш кога греши, а кога не. Внесување на животно (колкава и да е големима) не е мала работа. За живот кој зависи од тебе се работи.

  Се надевам се' ќе биде во ред со стаорчето.

  И следен пат, на кирилица пишувај по можност, и не отварај теми на латиница.
   
  На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
 3. *Tamara*

  *Tamara* Нов член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2015
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Фала многу за советот , ке го однесам најбрзо што можам. Се извинувам за латиницата и новата тема, немам многу гористено форуми, незнаев како и што идат работите. Секако дека за нареден пат ќе знам. И уште еднаш фала за советот. Поздрав
   
 4. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Иначе стаорците се интелигентни животни, се приврзуваат за сопственикот, дури знаат да изведуваат најразлични трикови, ако се спроведе правилна дресура и тренинг. Погледнете ги овие 5 стаорчиња:

  Петиот стаорец не е албино, туку розев хималајски стаорец. (да не дојде до забуни)

  И да, пред да земете стаорец, имајте до знаење дека живеат многу кратко. Најмногу 3-4 години, просечно 1-2. Како и сите мали глодари, осетливи се на болести како грипот. Јас чував 2 хрчаци, во различен период, и 2та умреа за време на епидемија на грип. Значи, и да сте настинале, не смеете да имате контакт со нив. Замолете некој друг да ја замени вашата обврска привремено.
   
 5. blueeyes7

  blueeyes7 Активен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  9
  тамара може да прашаш од кај ти го купиле, од која продавница и јас сакам да му купам на дечко ми за роденден ама нигде не можам да најдам :))
   
 6. Sahlene

  Sahlene Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.215
  Пол:
  Женски
  Јас мачка нејќам, не пак глушец! Чувал Бог!
   
 7. Catherayn

  Catherayn Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2014
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  182
  Пол:
  Женски
  Од каде да купам ваков глушец низ Скопје,хвала лепо да каже некој :))))