1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашно милениче - мачка

Дискусија во 'Дом' започната од Arriety, 22 март 2012.

  1. Agness

    Agness Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    193
    Девојки, мачорот веќе два дена навечер кога си легнуваме вреска пред излезна врата. Живееме во зграда, никогаш не е излезен надвор, кастриран е, најаден, напиен се што треба. Ама еве два дена по ред, пред влезна врата навечер вика и гребе по врата. До сега не сум го слушнала да прави вакви звуци. Значи не се обични мјаукања ко кога е гладен да речеме.
    Синојќа му отворив врата, и јас се исплашив реков да не чуствува нешто што јас не го чувствувам(земјотрес ми пројде низ глава или крадец), мирисаше исплашено некако наоколу, се качи еден спрат нагоре, ама некако шубе ме фати го прибрав дома. Не знам дали сака да шета само или пробува нешто да ми каже со тоа викање.
    Дали можеби некоја се соочила со ваков новонастанат за мене проблем.
     
    На awkey му/ѝ се допаѓа ова.
  2. awkey

    awkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    1.218
    Допаѓања:
    2.975
    Пол:
    Женски
    Здраво, и мојот мачор тоа го прави од време на време со години веќе, а стар е да не мислиш дека е мало маче. Мислам дека едноставно сакаат да истражуваат, да излезе да види да се прошета. Гледа постојано вие излегувате, па ајде и он. Едноставно „љубобитноста ја уби мачката“. Мислам дека не треба тоа да се загрижува, ене го мојот жив здрав ништо не му е.
    Исто така вет. ми има кажано дека и во време кога сакаат да се парат тоа може а го прават.
     
    На Agness му/ѝ се допаѓа ова.
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.926
    Допаѓања:
    158.520
    Пол:
    Женски
    Маче е, природно сака да истражува. :D И мојот е кастриран ама да не види врата дека се отвора и пробва да избега. И има избегано и се има преплашено и одма се прибра дома. И пак пробва да избега. Па сега со поводник го вадам до кај шо е комотен. За да намириса се сака, да издушка вратата, терасата, цвеќињата, еднаш на дрво се качваше и го гребеше. Во природата им е да се љубопитни. Јас имам плашливо маче и ептен ми се најде корсетчето со поводник за да можи да е надвор ама без да се преплашва и да се крие во визба, кај кучето или одма назад, туку да ме има мене до него и се смирва и си продолжва со тек на време подалеку со шеткањето.
     
    На Agness му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Agness

    Agness Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    193
    @awkey @theowndemon благодарам на брзиот одговор. Дали сметате дека е океј да го прошетам низ ходник барем ако вака и друг пат вика? Или па како се справувате со викањето?
    Ах бре барем во нормално време да врескаше, вчера како крадец во 12 часот низ ходници, тој шета јас по него.

    Каков градник користиш за мачето? @theowndemon
     
    На awkey и theowndemon им се допаѓа ова.
  5. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.926
    Допаѓања:
    158.520
    Пол:
    Женски
    Па ... за мало куче ХАХАХХАХХАХАХ дебел ми е мачорот и едино во пет шоп му одговараше градник за мало куче. Накратко кажи им дека ти треба градник за маче, со можност за замена ако ти треба поголем или помал. На почеток ќе ти протестира, неќат да се врзани, ама чим се навикни ептен е добро. И ја имаш привилегијата да имаш ходник, во стан си? Јас би ја користела. Сепак е затворен простор. Кај мене од вратата е одма в двор, па улица и сам да го остам, а е толку плашлив, ми е многу страшно.
     
    На Agness му/ѝ се допаѓа ова.
  6. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    4.947
    Пол:
    Женски
    Да не е разболен? Нашиот се разболи во исто време со мене и не сакаше ништо да јаде ниту пие, на секои 15 минути повраќаше. И двајцата после примавме инјекции и се опоравивме. И ова е реална причина ама само ветеринар ќе ти каже што му е точно.
     
  7. awkey

    awkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    1.218
    Допаѓања:
    2.975
    Пол:
    Женски
    Мојот за жива глава не сакаше да го носи градникот, едвај му го стававме, па го шетавме малку пред зграда, ама после скроз протестираше и престанавме. Инаку може или така или ако можеш ти со него така малку надвор, ама па да не ти се навикне и да сака постојано. Јас искрено не му ги исполнував желбите за надвор, ми беше страв да не не можам да го фатам или да избега нешто низ врата па дирек на улица.
     
    На Agness му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Agness

    Agness Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    193
    Еххх и мојот е дебел многу, 8 кила има :sweat: на диета е одамна ама ништо не е сменето. Во зграда сум да, но цела зграда се со кучиња, ќе му земам градник некој за секој случај да не се случи да се сретнеме со некое куче низ влез... би сакала да му исполнам желба да истражува ама пусти страв да не ми избега, да не му се случи нешто.:(
     
    На theowndemon и awkey им се допаѓа ова.
  9. maca_m555

    maca_m555 Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2023
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки, ќе ми подарат мало маче па сакам да прашам како да го привикнам за да врши потреби каде што треба бидејќи планирам да му земам тоалет за мачки и песок па би сакала да ми дадете совет околу тоа. Фала ви однапред.
     
  10. TMNT

    TMNT Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2023
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    646
    Пол:
    Машки
    Neznam dali imas dvorče, jas koga čuvav mače samo sto go zemav koga mi go donesoa vednas malku go prošetav niz dvorčeto i si poigravme dodeka da ja nauče okolinata šeta gleda mačeto i traže kaj so ima zemja koga saka da ide po nadvor za posle da si zakopa. I si go vnesov doma i toa samoto posle koa mu se odi vo wc počne da mjauka i ide nakaj vrtatata i jas znam so e rabota otvoram vratata ono izlita nadvor jas go gledam od terasata toa zavrse rabota i se kače pak doma dojde :D
     
  11. maca_m555

    maca_m555 Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2023
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Не сум баш во состојба да го носам надвор и затоа планирам фа му земам тоалет со песок па затоа ми треба совет како полесно да го привикнам
     
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.786
    Допаѓања:
    81.013
    Пол:
    Женски
    Нема потреба од носење надвор. Само ставај го на почеток често во литерот да го осети песокот.
    Следи го како се однесува, најчесто кога им се мочка се пикаат по некој ќош и многу душкаат. Кога ќе почне да душка се спрема обично за вршење нужда и тогаш ќе го однесеш во литерот да си заврши работа. Ќе се снајде, инстинкт им е, а и паметни се многу па за брзо ќе научи и твоево. Можеш да разгледаш некои видеа од Jackson Galaxy на Youtube. Супер совети дава секогаш.

    Земи отворен тоалет за почеток, тоа би бил мој совет. Јас купив затворен и се зезнав зашто моево маче се плашеше од капакот, па го тргнав. И неколку другарки имаа слично искуство со нивните мачки па некако добив впечаток дека отворен тоалет е подобра опција.
     
    На theowndemon и maca_m555 им се допаѓа ова.
  13. maca_m555

    maca_m555 Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2023
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Многу ти благодарам на одговорот, ќе пробам така. Секако и ми беше во план да земам отворен тоалет за сега мислам полесно ќе му биде. Ме интересира само дали со тоалетите даваат и лопатка?
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.786
    Допаѓања:
    81.013
    Пол:
    Женски
    Со некои тоалети оди и лопатче во комплет. Но за секој случај побарај си да ти дадат, во секој пет шоп ги има.
     
    На maca_m555 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. maca_m555

    maca_m555 Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2023
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Фала ти уште еднаш.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  16. maca_m555

    maca_m555 Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2023
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки пак јас:D
    Сакав да ве прашам кога е препорачливо да се вакцинира мачето бидејќи моето е мало има 1 месец па колку треба да почекам за да го носам на вакцина?
    И уште едно прашање дали иматр искуство со расни мачиња бидејќи моја блиска личност сака да земе scottish fold па ако некој знар какви се за чување по дома и слично би ми било драго да сподели.
    Фала однаред:)
     
  17. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.786
    Допаѓања:
    81.013
    Пол:
    Женски
    Мало е твоево, можеби ќе му дадат само таблета за прочистување од паразити зашто за прва вакцина треба да тежи минимум 1кг.
    Така мене ме советуваа пред неколку години кога ја однесов мојата мачка, го споделувам моето искуство но верувам дека ваква е процедурата секаде.

    Однеси го на преглед, ќе го измерат и ќе ти дадат насоки.
     
    На cooll и maca_m555 им се допаѓа ова.
  18. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.940
    Допаѓања:
    10.107
    Пол:
    Женски
    Колку вакцини се вкупно (3?) и на колкав временски период се ставаат?
     
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.786
    Допаѓања:
    81.013
    Пол:
    Женски
    Првата година прими две дози вакцина против Feline Panleukopenia, caliciviral и herpesviral инфекција. Првата доза откако качи доволна килажа за вакцинација, а втората доза ја прими еден месец подоцна.
    Потоа продолжува секоја година да се прима истата вакцина, на година дена е ревакцинирањето.

    И вакцина против беснило треба да прими, без неа не може да се извади пасош.
     
    На cooll му/ѝ се допаѓа ова.
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.926
    Допаѓања:
    158.520
    Пол:
    Женски
    Дали е можно мачка да има страв од грмотевици?

    Имаше лоши грмотевици дур бев на работа. Џамот го имав остаено на кипање и со спуштена ролетна. Ко си дојдов мачорот беше преплашен. Се закачи на мене како животот да му зависи од то. Сме имале пострашни гмотевици ама дали оти сум била дома, или џам затворен - не реагирал вака. Неќеше да јади. Па почна сега, ама после неколку залаци уплашено гледа в џам. Сега виде дека и јас сум дома и веќе почнува да се гали, да преди, да си е нормален ко шо обично е ама ме фати паника малку ко влегов и го видов толку вознемирен.
     
    На awkey му/ѝ се допаѓа ова.