1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашно милениче - мачка

Дискусија во 'Дом' започната од Arriety, 22 март 2012.

  1. isamrita

    isamrita Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo, ne ja biva so macinjata mi izbegaa. Kazite kaj da kupam acottish fold ili british shorthair.
     
  2. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.940
    Допаѓања:
    10.107
    Пол:
    Женски
    (facepalm)
     
    На simona_baby и Polyincognito им се допаѓа ова.
  3. awkey

    awkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    1.218
    Допаѓања:
    2.975
    Пол:
    Женски
    А демек тие нема да ти избегаат вака ко шо си тргнала?
     
  4. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    23.260
    Пол:
    Женски
    Дали мислите дека е паметно да се обидам да шетам мачка стара 2 години?

    Сакам да ја изведувам и знам дека некои луѓе купуваат тоа за шетање и заврзани ги шетаат, но не знам како да почнам, живее во стан веќе 2 години.
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.786
    Допаѓања:
    81.013
    Пол:
    Женски
    Да пробаш да ја шеташ во ранче? Од тие со проѕирен капак напред.
    [​IMG]
    Мислам дека за почеток најдобро ти е вака, колку да се навикне на идејата дека има надворешен свет.
    Јас имам сличен, во таков ја изнесувам мачкава надвор со мене некогаш по потреба. На иста возраст е мојава и од пред неколку месеци почнав. Мислев дека ќе се плаши зашто транспортерот не може да го смисли, ама баш ужива, си разгледува, си збори со други мачки. :D
     
    На Dudo, Pacifist, Srckata28 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. m346

    m346 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2021
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    225
    Пол:
    Женски
    Дечки ве молам за информација. Дали некој знае како се викаат тие апчиња за мачки што спречуваат бременост и каде можат да се купат?
     
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.926
    Допаѓања:
    158.520
    Пол:
    Женски
    Јас околу година и пол - две беше ко почнав, исто само дома живеј и е многу плашлив. Од ветер поќе шо има дувнато дур бевме надвор се има уплашено. Еве го веќе година излегва на поводник. Ама е процес. Долг и мачен. Прво драмеше дека воопшто носи корсет. Па као легнува, па као лази. И по малку поќе секој ден го оставав само во корсет да се навикни, награда од после. Ко го навикна седевме на врата врзан тој на поводник. Па некој месец така. Оставав сам да се охрабри прагот да го премини за да излези надвор. Па од ко се охрабри после веќе многу полесно е.

    IMG_20230520_140954.jpg
     
    На hermosa и Srckata28 им се допаѓа ова.
  8. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.263
    Пол:
    Машки
    Леле што е златна:l: Ама греота е да шетате мачки на поводник...тие се толку независни и ич не им личи така да ги контролирате и ограничувате во слободата...мене тоа ми доаѓа дури како понижување...можда и дека мојов мачор покоен додека беше мал пробавме да му ставиме каивче и кога збесна ќе се удавеше за да го извади...кој карактер....и плус го стерилизиравме за да не се тепа и да биде агресивен и за да му се заштитат бубрезите ама темепрамент си е темперамент...џабе беше..продолжи да се тепа...ама вие си знаете..големи сте:)
     
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.926
    Допаѓања:
    158.520
    Пол:
    Женски
    Убо рече. Си знајме. Плашлив мачор е. Сам без испад посекако нема излезено. Го носам на поводник и толку работев да се навикни оти сакав да излегва надвор. Проектче шо ми е в гла е и градење catio. Пак, за да врви време надвор.
     
    На Pacifist му/ѝ се допаѓа ова.
  10. AneSk

    AneSk Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    1.182
    Пол:
    Женски
    Ве молам за помош
    Чувам улично маче веќе 6 месеци, се си беше ок до пред два дена кога ја снема.
    Прееска кога се вратив од работа мачето си дошло ама цело време мјаучи, гледам на ќебенцето што спие крв, и давам зрнца да јаде и кога гледам на вратот има како топка и тече како гној и крв.
    Пробав да ја фатам ама ме изгреба и побегна, цело време е во двор и мјаучи плачее сигурно ја боли.
    Дај кажете има некое апче или што и да е, да и ставам во јадење или млекце да заспие и да ја носам на ветеринар.
     
  11. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.886
    Допаѓања:
    4.892
    Пол:
    Женски
    Мачкарки, дали знаете кај можам да најсам гребачка голема за маче со пристапна цена( масимум до 6000 МКД). Се што гледам по пет шоповиве дури е до 20 000 МКД.

    Или па ако знаете некој човек што дома ги изработува, слободно споделете :)
     
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.786
    Допаѓања:
    81.013
    Пол:
    Женски
    Колку голема гребалка ти треба?
    Јас од Фауна зедов, има три нивоа. Во вертикала е, ко кула со платформи ама не е многу габаритна, не зафаќа премногу простор. Не се сеќавам колку ја купив, околу 4 или 5000 ден. мислам, така нешто.
    Разгледај во Фауна, има многу голем избор. А за да ти изработи некој, можеш да се распрашаш низ групите за миленици.
     
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
  13. GirlVolley

    GirlVolley Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2020
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски

    Рипчиња и виршли еден месец старо….како насилник изгледаш боже ми прости.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.940
    Допаѓања:
    10.107
    Пол:
    Женски
    Дали е океј на маче од 1.3кг сама да му ставам Адвокат ампула? На ветеринар ништо не спомнаа.
     
  15. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.132
    Допаѓања:
    53.686
    Пол:
    Женски
    Да, штом е над 1 кг можеш од тие што се за до 4 кг. Само внимавај да ја ставиш директно на кожата, не на крзното.
     
    На cooll му/ѝ се допаѓа ова.
  16. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.267
    Допаѓања:
    11.352
    Пол:
    Женски
    Мачка е скапо да се чува во стан.. Реално, песокот е многу скап, ако имаш двор е супер, ама само за во стан без двор многу е скапо..
     
  17. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.940
    Допаѓања:
    10.107
    Пол:
    Женски
    Како да не. Имаш и под 200 денари песок, 5 кила. Подобрите се од 300 нагоре.
     
  18. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.267
    Допаѓања:
    11.352
    Пол:
    Женски
    За колку дена е тоа 200 денари? Не сакам да ми смрди по дома, ако веќе сум ја земала, сакам убав живот да имам со неа.
     
  19. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.940
    Допаѓања:
    10.107
    Пол:
    Женски
    Повеќе од недела, зависи, мора редовно да се вади изметот и нема да смрди, посебно овие поскапиве со арома се, впиваат дури и урина.
     
  20. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    4.947
    Пол:
    Женски
    Чување на миленик секако дека е трошок. Храна, песок, вакцини и прегледи, играчки итн. Пред да се земе дома треба да се размисли дали е возможно месечно да се троши х сума на него. Но дека е огромен трошок, не е. И не мириса дома воопшто ако се чисти редовно. Посебно не од мачка, затоа што се премногу педантни. И човек да не чисти по себе ќе мириса :^)
     
    На buba4e89 и нина122 им се допаѓа ова.