1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашно милениче - мачка

Дискусија во 'Дом' започната од Arriety, 22 март 2012.

  1. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакам да ја кастрирам мачката, дали тоа се прави само одреден период или може било кога? И дали ја знаете цената отприлика?
     
  2. awkey

    awkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    1.218
    Допаѓања:
    2.975
    Пол:
    Женски
    Треба да има над 6 месеци мачето. После тоа може. Не знам дали е различно за мачка и мачор. Јас им мачор и само требаше да почекаме тие 6 месеци и после без проблем го кастриравме. Мислам дека во договор со вет ќе ти каже како е најдобро. А цени не знам
     
    На Ladyinblackkk му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.785
    Допаѓања:
    81.012
    Пол:
    Женски
    Консултирај се со ветеринар и закажи си со време, зашто оперираат само до пролет. Сега ти е идеално да искалкулирате и да закажеш термин. Кога ќе затопли од пролет не прават операции.
     
    На Ladyinblackkk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Планирам кај и да е месецов или следниот. Мачето е 8 месеци. Фала ти на информацијата
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.785
    Допаѓања:
    81.012
    Пол:
    Женски
    Таман е возраста и супер ти е планот. Со лесно и не се секирај, жилави се многу и брзо се опоравуваат. :)
     
  6. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Вака ме измачи реално, еве втор пат ја фаќа период. По цееела ноќ мјаука, цел ден со газот во вис :D
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.785
    Допаѓања:
    81.012
    Пол:
    Женски
    Офф, ич не ме потсетувај. :tmi: Мислам дека и по две години, уште ми зујат ушите од деноноќното ваувауваууууу. :D
    Ајде броени денови се, ќе помине па ќе средите.
     
    На Ladyinblackkk му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kloki

    kloki Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2013
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    140
    Да прашам како се чистат ушите на мачките. читав дека не смеат да се топат со вода, но внатре му се црни
     
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.785
    Допаѓања:
    81.012
    Пол:
    Женски
    Немој да ги чистиш дома. Подобро да го однесеш мачето на ветеринар, да видат да не случајно се работи за ear mites. Ако ушите се црни внатре, голема е веројатноста дека треба да прима некоја терапија за да се исчисти. Не е страшно, ама е досадно малку.
     
    На theowndemon и awkey им се допаѓа ова.
  10. awkey

    awkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    1.218
    Допаѓања:
    2.975
    Пол:
    Женски
    Се согласувам. Ја мачето го носам за тоа на вет и одма го средуваат к му даваат капки. Подложни се мачките на ушни инфекции
     
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.925
    Допаѓања:
    158.485
    Пол:
    Женски
    Многу* ;(

    Пу, пу машала *чука три пати в дрво* (ко ќе се работи за здравјето на мачорот суеверна сум), неколку месеци нема мака. Ми предложи вет да чистам дома и ми покажа како ама тешко е да го држам и чистам и то да е прецизно. Повремено кога почнува да треси гла ми е знак за чистење и го носам на вет. Ама дур стигнавме до ова беше стварно, стварно досадно и мачно и за мене и за него.

    Чим има валкани ушиња како со црно внатре, треси глава и се чеша зад уво (и пробва внатре да чеша, со ноктите можи и да се гребни) - време е за вет.
     
    На sweet-cherry и Mishela им се допаѓа ова.
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.785
    Допаѓања:
    81.012
    Пол:
    Женски
    Најдобро е на вет одма, се согласувам. И јас не се нафаќам да ја хендлам мачкава дома. Едноставно е невозможно и не можам нит неа да ја потресувам, ниту па себе си. Премногу е драма квин, невозможна е за соработка, ко мачките на инста рилс што се тепаат со ветеринари и обраќаат маси е. Ја мотам успешно само за нокти сечење, за друго мало сутра. :D :tmi:
    Среќа немала проблем со увциња досега, ама блиска моја знам дека ептен мака мачеше со проблемов и стално беа по ветеринари. Битно да не се остава на случајност, да се реши проблемот.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kloki

    kloki Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2013
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    140
    од каде да земам песок за мачорот.. Кам маркет нема
     
  14. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    198
    стокомак, дм, пет-шоп
     
    На kloki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kloki

    kloki Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2013
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    140
    супер ќе проверам фала ти многу
     
    На nice-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Влагица

    Влагица Нов член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2024
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво.
    Незнаев точно каде да напишам па решив да прашам тука.
    Можеби е малку чудно но дома се грижев за 9 мачиња од кои 6 беа мали.
    Од малите почнаа да умираат.
    На крајот ми останаа уште 4, пред околу една седмица ( бидејќи ги чувам надвор) истите ми ги снема во период околу 3 дена.
    Потоа се вратија и за краток временски период сите почнаа да повраќаат и се многу истоштени.
    Накратко сакам да прашам што да направам односно каков лек да применам се со цел да им го зачувам животот?
     
  17. awkey

    awkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    1.218
    Допаѓања:
    2.975
    Пол:
    Женски
    На вет да ги носиш, нема др чаре
     
  18. kloki

    kloki Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2013
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    140
    Имам мачор 5-6 месеци и го чувам дома.. Постојано станува рано сабајле околу 5 и цело време трча по собата.. Дали има некаков начин да му направам рутина, да станува покасно или пак да стане и да си леже... Очигледно морам да го држам покасно навечер без спање
     
  19. Девојка999

    Девојка999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2018
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    477
    Пол:
    Женски
    Жалам, ама прилично сум сигурна дека нема да успееш "рутина да му направиш" и да се придржува до неа. Мачките посебно на таа возраст се прилично активни, посебно ноќе, а денот го поминуваат во спиење и излежување. И јас спиев со месеци во соба со маче и знам како е. И да заспие во 1 по полноќ станува во 3, трча низ соба, гребе, си игра, па заспива, па стануваше во 5 наутро како аларм за да јаде.
    Имам познаник што чуваше мачка во соба, спиеше во соба со него и немаше проблем со спиење навечер, спиеше бајаѓи и навечер, ама тоа беше стара мачка.
     
    На kloki и awkey им се допаѓа ова.
  20. kloki

    kloki Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2013
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    140
    Хмм е тоа е .. треба убаво да се изморе и ќе спие