1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашно милениче - мачка

Дискусија во 'Дом' започната од Arriety, 22 март 2012.

  1. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.235
    Допаѓања:
    10.000
    Пол:
    Женски
    Истото со мачињата ни се случи пред неколку години. Имавме маче и сите луди по него, ја сакавме многу, и ја чекаме да се породи. Јас на работа и мајка радосна се јавува имаме 4 мачиња. После некој час се јавува лута и бесна леле изеде едно, каква мајка е :(. Тогаш прв пат разбрав дека можат да ги јадат, секое маче така јаде по некое кога ќе се породи?
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.750
    Допаѓања:
    80.961
    Пол:
    Женски
    Sam's filed kitten гледав во Пет Експерт. Имаат продавници на повеќе места низ Ск, види во таа накај Песталоци што е, ако не си нашла до сега. И во petbox или како беше оној огромниот пет шоп на Рузвелтова...
    А од промена на храна многу често може да им се направи пролив, и на мојата и се случува па најчесто мешам малку од старата и малку од новата храна и така ја полнам чинијата. За да не и дојде ептен шок на мешето новата храна.
     
  3. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.225
    Допаѓања:
    16.599
    Пол:
    Женски
    Луѓе имаме маче што никогаш не излегло од дома,сега и приметив болва.Што да правиме ставивме неопетроид.Ме фаќа паника да не испаднале од него и да шетаат низ куќа.
     
  4. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.886
    Допаѓања:
    4.891
    Пол:
    Женски

    Мачето и да не искача од дома, мора да му ставаш ампула што се купува од кај ветенинар. Овие месеци на пролет се става секој месец.
     
    На simona_baby му/ѝ се допаѓа ова.
  5. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.225
    Допаѓања:
    16.599
    Пол:
    Женски
    Тоа не сум знаела ќе го средиме
     
  6. december

    december Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас прв пат чувам мачка дома, еве веќе 1 година, пред 3 дена ми се породи со 5 мачиња , имам прашање во врска со одењето во тоалет со мачката.. Таа одеше во песок бидејќи беше само дома но потоа почнав да ја пуштам надвор за вц и пак си се враќаше дома, но одкако се породи не оди во вц, и надвор ја пуштив само ќе оди ќе душка и никако да се реши да застане и се враќа дома, пак и донесов и песок и ќе појде ќе копа само и не го има извалкано незнам што е работата дали некој знае да ми каже... Инаку се си е супер во врска со пораѓајот јаде пие вода се движи се супер
     
  7. @ceci11

    @ceci11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    1.523
    Допаѓања:
    1.656
    Пол:
    Женски
    Здраво. Имали некој спреј против крлеж за мачка?
     
  8. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.098
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Ампула Fypryst Combo 50 за мачки.
     
  9. @ceci11

    @ceci11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    1.523
    Допаѓања:
    1.656
    Пол:
    Женски
    Kaде можам да ја купам? И како се користи?
     
  10. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.098
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Јас на ветеринар ја купувам и таму аплицираат. Може и да ја има и во пет шоп, ама не сум сигурна. Инаку тоа е течност и се става на вратот (горна страна) за да неможе да се излиже, се дозира според килажа.
     
  11. blue-diamond

    blue-diamond Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    39
    Дали има по фејсбук група специјално за луѓе што чуваат мачки по потреба, мислам на pet sitting?
    Обично им го носам на моите ако ме нема повеќе од 24 часа, но сега летото се погаѓаме во ист период да не сме дома а и они во друг град се (блиску се ама сепак), најверојатно до тогаш ќе најдам некој од комшиите или другарка да доаѓа да поминува ама и за во други прилики ме интересира. Во пансион не ми се остава, не е навикнат да е со други мачки освен со маалската мачка кај моите што се гледаат од прозорец :D
    Би сакала некој што ќе доаѓа ама не само да смени вода, храна, песок него и да си поигра со него барем еднаш во денот
     
  12. december

    december Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Здраво дали знаете од што може да и биде сменат гласот на мачка, вчера и денес мјаука поинаку гласот како рапав, како зарипната инаку се е во ред јаде пие се..
     
  13. awkey

    awkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    2.966
    Пол:
    Женски
    Па може да зарипне или поднастине, мислам дека не е страшно
     
  14. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Имам проблем со мојата мачка. Последните 2/3 недели не ме остава да спијам буквално. Цел ден е мирна дојде ли време за спиење почнува голгота. Секоја вечер од 2h па до 8h мјаука и замара значи се качува на кревет до глава и мјаука. Ќе ја измавам да се тргне застанува до кревет и пак мјаука или во спална до шкаф. Значи 2 недели секоја вечер станувам по 5/6 пати од неа, ненаспана секој ден.
    Преку ден си играм со сеа, се гали се гушка, секоја вечер пред да си легнам или играме гонка (многу сака да се гони со нас) или едни рипки и ги врткам по стан на стапче да ги гони, плус што има играчки, гребалка, топчиња да си игра. И за гладна не е, секогаш пред спиење и давам пола и повеќе пакетче Вискас/Фелих и малку грицки.
    Не знам стварно шо да и правам, неподносливо е веќе.
    Инаку е персиска мачка 1г и 2/3 месеци стара, стерилизирана е од Март..
     
    Последна измена: 25 јуни 2024
  15. Polyincognito

    Polyincognito Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    8.279
    @Ladyinblackkk Мислам дека грешката е што и даваш храна пред спиење. Плус една годинка е, кога се така млади, премногу се енергични :D

    Пробај да видиш да не и даваш пред спиење како ќе реагира. Да не ги полни батериите баш пред легнување.

    Ако живеете во куќа, пуштај ја во дворот, нека се истрчи убаво, да се измори малку :*:
     
  16. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Од секогаш и давам пред спиење храна, ако не јаде застанува таму и мјаука… Ќе пробам 1/2h пред легнување да и дадам па тогаш да си играме.
    Живееме во стан, на тараса ја пуштам.
     
    На Polyincognito му/ѝ се допаѓа ова.
  17. awkey

    awkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    2.966
    Пол:
    Женски
    Млада е. И мојот беше таков. Среќа сум човек што може да игнорира и да не ми пречи. Сега има 9 години и не мрда, го мрзи да живее. Период е
     
  18. Anet77

    Anet77 Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Здраво кај мачорот се појави оток на левата страна, млитав е но јаде , дали некој има искуство со вакво нешто?
    Ми препорачаа мачкање на креми, но би сакала ваше искуство. Фала!
     
  19. Eli_98

    Eli_98 Нов член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2024
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Имам мачка, ја чувам веќе 1 година, од цицалче, јас ја израснав бидејќи беше без мајка. Многу е дива цело време каса тоа најмногу ми смета и гребе како од рат да сум искочила не е ич питома. Пред 3 месеца ја стерилизирав, и очекував ќе се смири но беше мирна само 2 недели сега мислам дека е бетер. Не се трпи, искрено последно време ми доаѓа да ја треснам од земја зошо не се трпи боли кога гриза и гребе (по раце и нозе). И понекогаш махинално ја удирам по газот баш онака силно за да ја отргнам зашо не пушта здивува. После жал ми паѓа ама тоа е што не се трпи не се трпи. Внатре ја чувам инаку. И купив паста за смирување џабе. Ве молам дајте ми некој совет. Што да и дадам што да направам пошо многу ја сакам ама не се трпи и ќе лета некој ден од прозор.
     
  20. Madi

    Madi Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2021
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Дали знае неко ј од каде може да се купи автоматски тоалет за мачки? Има ли некој искуствобсо истиот?
    Исто што може да се даде на анксипзна мачка освен валеријана?